Trojke, razdvojene pri rođenju, prvi put su se ponovno spojile kada su imale 19 godina, no ubrzo su otkrile iznenađujući niz zajedničkih interesa. Unatoč različitom odgoju, David Kelman, Bobby Safran i Eddie Garland svi su bili itekako svjesni svojih osobnih preferencija za gotovo identične karijere. I danas, godinama kasnije, braća ustraju u otkrivanju bezbrojnih faktora koji ih povezuju.

I David i Bobby patili su od istog problema s vidom kad su bili mlađi, zvanog ambliopija, stanja koje uzrokuje neusklađenost između mozga i očiju, što rezultira ambliopijom. Međutim, samo je David dobio odgovarajući tretman za bolest.

Tijekom proteklih nekoliko godina, braća su se borila s duboko ukorijenjenim bijesom koji proizlazi iz nesretnih okolnosti kojima su bili izloženi. Ono što počinje kao nesvakidašnja bajka, u kojoj se tri brata razdvojena pri rođenju slučajno ponovno spajaju, pretvara se u tragičnu priču o prijevari i okrutnosti. Film služi kao osnova za Netflixov dokumentarac Tri identična stranca, koji otkriva iskrenu istinu o dvojici od trojice tragično razdvojene braće.

Godine 1980. na ekranu se dogodila nesvakidašnja priča koja bilježi neočekivano ponovno okupljanje troje braće i sestara. Slučajni susret trojki koje su odgojile različite posvojiteljske obitelji odmah je privukao medijsku pozornost. Njihova je povezanost toliko neposredna i duboka da se gotovo zaboravi da su odrasli u različitim obiteljima. Odabrali su zajednički život u udobnom njujorškom stanu, započeti novo poglavlje u svojim životima, pa čak i uploviti u svijet kulinarstva otvorivši svoj uspješan SoHo restoran Troika.

Nakon početnog zanosa mladosti, ubrzo se suočavaju s prvim psihičkim izazovima. Nažalost, jedan od braće umro je od bipolarnog poremećaja i oduzeo si život 1995. godine. Iste godine, uznemirujuća psihološka studija privukla je pozornost javnosti kroz članak koji je za The New Yorker napisao dobitnik Pulitzerove nagrade Lawrence Wright. Studija, provedena pod vodstvom poznatog psihologa dr. Petera Neubauera i njegovog Centra za dječji razvoj, ima za cilj rasvijetliti zamršene međuodnose između prirode i odgoja.

Istraživači su nepoznati broj blizanaca i trojki smjestili u odvojene obitelji preko sada zatvorene Agencije za posvajanje Louise Wise i potajno ih promatrali tijekom dugog vremenskog razdoblja. Ovi su istraživači neumorno radili kako bi posjetili domove u kojima su živjela ta usvojena i odvojena djeca. Obavještavaju se posvojitelji da su ovi posjeti rutinski i nužni za praćenje razvoja i rasta posvojenog djeteta.

U istraživanju su sudjelovali Kelman, Safran i Garland, a namjerno su podijeljeni na srednju klasu i bogate obitelji. “Zovu nas ‘subjekti’, a zapravo smo žrtve. Postoji značajna razlika. Ne želim ostaviti dojam da smo kao odrasli duboko oštećeni ljudi; imamo obitelji, “Djeca, žive sasvim običan život , samo su nas tretirali kao subjekte, ali smo i dalje bili ljudska bića”, rekao je jedan od braće i sestara.

Nakon smrti psihologa Neubauera 2008. godine napustio je ovaj svijet i nikada nije iznio javnosti svoje jedinstvene rezultate istraživanja. Njegovi nalazi čuvaju se na Sveučilištu Yale i ostat će skriveni do 2065. godine.

Židovski odbor za obiteljske i dječje usluge upravno je tijelo za pristup dokumentaciji Sveučilišta Yale. Ova organizacija ima povijest dugu 150 godina i prije je bila Židovsko vijeće čuvara. Bila je to jedna od dvije organizacije uključene u osnivanje Centra za razvoj djeteta Neubauer 1947. godine.

Židovsko vijeće izrazilo je svoje neslaganje s Neubauerovom studijom u priopćenju, rekavši da ne podržavaju studiju i duboko žale zbog situacije. Međutim, oni priznaju hrabrost pojedinaca koji su sudjelovali u filmu i prepoznaju da je potaknuo važne razgovore o ovom istraživanju. Židovsko vijeće ima dugogodišnju predanost pružanju pravodobnog i transparentnog pristupa zapisima koji se odnose na Neubauerovo istraživanje. Kao dokaz ove predanosti, Kelman i Šafran su dobili približno 10.000 stranica istraživanja. Iako postoje neka zanimljiva otkrića, kao što je otkriće ambliopije, većina je stranica uvelike uređena i nisu objavljeni nikakvi službeni zaključci.

Shafran, stanovnik Brooklyna i odvjetnik četveročlane obitelji, izrazio je frustraciju prikupljenim podacima, koji nikada nisu javno objavljeni i čini se da su ostali netaknuti. On dovodi u pitanje svrhu opsežnog promatranja i prikupljanja podataka ako se iz toga ne mogu izvući zaključci.

Ovaj dokumentarac ne samo da je probudio uznemirujuća sjećanja uključenih strana, već je donio i konkretne pomake u slučaju. Do danas, braća i sestre blizanci još uvijek rade na popravljanju svog odnosa. Osim toga, film također prikazuje rezultate eksperimenata koje su proveli psiholozi koji pokazuju da je još nekoliko parova blizanaca doživjelo slične situacije. Čak i sada, izvanredna priča nastavlja izazivati ​​snažne reakcije, posebno nakon što je naširoko podijeljena na naširoko korištenoj streaming platformi Netflix.

Ads