Svoje viđenje Rezolucije o genocidu u Srebrenici jutros je iznio muftija Islamske zajednice u Beogradu Mustafa Jusufspahić. Tijekom intervjua na televiziji K1 Jusufspahić je, vidno emotivan, istaknuo duboku povezanost sa Srbijom kao svojom domovinom. Kao srpski musliman, čvrsto je tvrdio da Srbija i njen narod ni u kojem svojstvu ne mogu biti označeni kao počinitelji genocida.

Intrigantno je promatrati kako je u svojim raspravama o ljubavi i miru vješto ulazio u teme međunacionalnih sukoba i političkih manevara.

Muftija, koji je u Srebrenici tragično izgubio obitelj, hrabro je ustvrdio kako je evidentno da su pojedini pojedinci ti koji nastoje stvoriti podjele među ljudima, da bi kasnije bez nasilja koristili rezultatima koje su postigli. Vjeruje se da ova izjava promiče ideale mira i ljubavi, što su temeljne vrijednosti koje je Bog naglasio u učenjima Kur’ana.

Kao pojedinac porijeklom iz Srbije, s vezama i u Bosni iu islamskom svijetu, razmišljao sam o razlozima koji stoje iza toga da sam upleten u takve okolnosti. Božanski zakoni koje nam je Bog podario kažu: “Bez ljubavi jednih prema drugima, vjera u mene je nedostižna, a bez vjere, ulaz u raj je zabranjen.” Važno je napomenuti da naša zemlja nije stvorena da bude utopija, jer zahtijeva segregaciju različitih rasa. Te su namjere imale određene osobe, a ne predstavnici moje nacije.

Na sličan način, Jusufspahić je ustvrdio da postoje pojedinci koji žele iskorištavati stanovništvo kao obične pijune, ali je čvrsto vjerovao da Srbi posjeduju racionalnost. “Mogu potvrditi da se moja zemlja ne bavi istrebljenjem bilo koje grupe ljudi i imamo dokaze koji podupiru ovu tvrdnju. Ulice nose imena muslimanskog podrijetla, što služi kao neporeciv dokaz da naša nacija nije genocidna. U mom „Voljena Srbijo, u srcu Beograda, družim se sa pojedincima iz različitih sredina, a nisam sreo ni jednog ratnog zločinca“, naglasio je muftija beogradski.

Jusufspahić je naglasio da je Srbija, nakon dužeg perioda pod Otomanskim carstvom, prva zemlja u Europi koja je primila islamsku vjeru. Ova perspektiva sugerira prilično pesimističan pogled, posebno kada se uzme u obzir gledište muftije.

Ads