Liječnici upozoravaju da su pedijatrijski odjeli domova zdravlja trenutno puni djece sa simptomima želučane infekcije, BRNU virusa i uboda krpelja.

U predškolskom dispanzeru Doma zdravlja Savski venac lekari obave oko 50 pregleda, što je ukupno 200 do 300 pregleda dnevno. Od toga je otprilike 20 posto posljedica uboda krpelja, dok se oko 50 posto može pripisati BRNU virusu koji je odgovoran za bolesti šaka, stopala i usta. Ovaj enterovirus se obično nalazi u probavnom traktu.

U porast broja dece zaražene virusom BRNA u toj zdravstvenoj ustanovi uverila se i dr Jelena Mitrović, pedijatar i načelnica Doma zdravlja Čukarica.


Izgled je prilično užasan.

Prema riječima dr. Mitrovića, virus sam po sebi ne predstavlja značajnu prijetnju, ali njegovi simptomi mogu biti uznemirujući, manifestirajući se mjehurićima na rukama, nogama i oko usta. Jedan čest problem je razvoj afti u ustima djece, što može otežati gutanje. Za ublažavanje tegoba preporuča se davanje antiseptičkih sprejeva ili davanje pasirane i ohlađene hrane. Iako nije razlog za brigu ako dijete ima smanjen apetit, ključno je osigurati da ostane hidrirano zbog intenzivne boli u ustima. U nekim slučajevima mogu se propisati i lijekovi protiv bolova, čak i ako dijete nema temperaturu. Doktorica Mitrović također ističe da je zabilježen porast uboda krpelja, ali to ne treba čuditi jer je trenutno sezona krpelja.

Ako je dijete ugrizao krpelj, ključno je potražiti liječničku pomoć kako bi se krpelj izvadio i pažljivo promatrati mjesto ugriza sljedećih mjesec dana. Ako se oko mjesta ugriza pojavi koncentrični krug, važno je javiti se liječniku radi dodatne obrade.

U slučaju da vas krpelj ugrize

Za sigurno uklanjanje krpelja izbjegavajte korištenje alkohola, benzina ili acetona na zahvaćenom području. Umjesto toga, pažljivo uhvatite krpelja pincetom i nježno ga okrenite suprotno od kazaljke na satu. Nakon uklanjanja, dezinficirajte mjesto i pažljivo pratite ubod zbog bilo kakvih znakova crvenila. Ako se pojavi crvenilo, važno je potražiti liječničku pomoć jer lajmska bolest može biti potencijalna prijetnja.

Krpelji mogu prenijeti niz bolesti, iako se najčešće povezuju s bakterijom odgovornom za lajmsku bolest.

Otkrijte učinkovite mjere za zaštitu od uboda krpelja.

Kada zalazite u prirodno okruženje, preporučljivo je izbjegavati područja s visokom travom, kao i bujne zelene površine poput parkova, livada i šuma. Kako bi se dodatno zaštitili, treba koristiti repelente i nositi svijetlu odjeću koja pokriva obje ruke i noge. Iako je istina da nisu svi krpelji nosioci bakterije koja uzrokuje lajmsku bolest, ipak je ključno biti oprezan i temeljito pregledati svaki ugriz. Nakon boravka u prirodi važno je pažljivo pregledati kožu ima li krpelja i odmah ih ukloniti ako se pronađu. Važno je napomenuti da se ne preporučuje mazanje mjesta ugriza alkoholom ili benzinom; umjesto toga, pincetom treba uhvatiti krpelja i nježno ga rotirati u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. Osim toga, važno je pratiti područje nakon uklanjanja krpelja.

BRNU virus pokazuje niz simptoma.

Doktorica Radmila Šehić, specijalistica opće medicine, upozorava da mala djeca koja često odbijaju obroke mogu imati i kašastu stolicu i povišenu tjelesnu temperaturu i do 38 stupnjeva. Ostali simptomi su povremene glavobolje, grlobolja i pojava ospica na rukama, nogama i u ustima, nalik na mjehuriće. Važno je napomenuti da ako se crvenilo pojavi unutar nekoliko dana, to može ukazivati ​​na ugriz krpelja i treba ga prijaviti liječniku. Ignoriranje ovih simptoma ili uporna temperatura, koja se može pojaviti nakon mjesec dana, može dovesti do komplikacija.


Varičela se pojavila prerano, poremetivši očekivani vremenski slijed.

Među djecom predškolske dobi prevalencija je vodenih kozica, poznatih i kao varičela. Ova zarazna bolest obično prati sezonski obrazac, s najvećom incidencijom tijekom jesenskih, zimskih i proljetnih mjeseci. No, nije rijetkost da se slučajevi češće javljaju i ljeti.

U slučaju da se zanemari i ne liječi, moguće je da će proteći i nekoliko godina prije nego što se pojave simptomi, osobito kod neuroloških poremećaja i oštećenja živaca i središnjeg živčanog sustava. To može dovesti do komplikacija i učiniti pojedinca podobnim za invaliditet.

Ads