Prije dvije godine Maja Simić Simeunović doživjela je srceparajući odlazak iz porodilišta u GAK “Narodni front” u Beogradu. Umjesto očekivane radosti i novorođenčeta u naručju, otišla je tužna, ojađena i ogorčena zbog tragičnog gubitka bebe na porodu. Maja drži liječnika D.D., koji je vodio njezinu trudnoću, kao i ginekologa D.J. i sama bolnica odgovorna za smrt njezina sina. Istjerujući pravdu, Maja je prvo podnijela kaznenu prijavu, no nakon dvije godine bez poziva na ročište, nedavno se odlučila na pravni postupak podigavši ​​građansku tužbu.

Dana 31. siječnja 2022. Beograđanka Maja Simić Simeunović doživjela je tragičan gubitak bebe koja je bila mrtvorođenče. Prema njenom iskazu, odgovornim za ovakav poražavajući ishod smatra medicinsko osoblje GAK “Narodni front”, a posebno ginekologa koji je pratio njenu čitavu trudnoću. Navodi da ju je ginekolog ostavio u rađaonici zbog skorog kraja smjene.

Maja je, prema savjetu liječnika, tog dana stigla u rodilište na zakazani pregled.

Kako je moj termin već pet dana u prošlosti, sve potrebne pripreme i pregledi prije poroda trebali su biti završeni. S obzirom na moje dijagnoze hiperemeze, inzulinske rezistencije i gestacijskog dijabetesa, više sam puta pokušala uvjeriti liječnika da razmisli o porodu carskim rezom. Međutim, nakon što je obavio sve potrebne preglede, iznenada je izjavio: “Možete roditi!” Ovo prisjećanje podijelila je s portalom Nova.rs, gdje je spomenula i priključenje na indukciju tog istog dana.

“Bilo mi je prilično čudno kada su liječnici iznijeli procjenu da je beba teška 3818 grama. To je bilo zbunjujuće jer je značilo da je beba dobila samo 45 grama u razmaku od tri tjedna tijekom devetog mjeseca trudnoće. Tako minimalno Debljanje se činilo nevjerojatnim, ali je isti liječnik tijekom postupka pred Liječničkom komorom, nakon što sam podnio kaznenu prijavu, otvoreno priznao da je bio svjestan da će dijete imati više od četiri kilograma. prepričava ona.

Prema njezinom iskazu, liječnica je zahvat na Klemensu izvela tako da je on legao na njezin trbuh, no beba nije izronila kako je očekivala.

Maja prepričava svoje iskustvo nesnosne boli, a nadležna ju je liječnica uvjeravala da je to normalan dio procesa i da je kraj blizu. No, iznenada ju je obavijestio da mu je smjena završila i da mora otići. Unatoč tome što je bila njegova pacijentica gotovo godinu dana, Majino očekivanje da će on dovršiti porod se srušilo. Uvjerio ju je da će biti u sposobnim rukama prije nego što ode, ostavivši je samu na stolu za porođaj, kako plače u agoniji.

Reakcija liječnika uslijedila je tek nakon što su uočili izostanak otkucaja srca bebe, kako dalje pojašnjava.

Liječnik pun entuzijazma stigao je na mjesto događaja i odmah pozvao voditelja dnevne bolnice. Nakon što je svjedočio užasnoj situaciji, ravnatelj bolnice je uzviknuo: “Hitan carski rez!” Živo se sjećam tog trenutka, neposredno prije nego što sam podlegao učincima anestezije, kada mi je doktor nanio jod na trbuh, a ženski glas zapovjedio: “Nastavite s daljnjim rezovima.” Kad sam došao k svijesti, moje prvo pitanje bilo je o tome gdje je moja beba. Stigao je srceparajući odgovor: nije preživjela.

Iako je tražila da vidi svoje dijete, nadležni su joj pristup zabranili. Maja ističe da će joj sjećanje na vijest o gubitku djeteta zauvijek ostati urezano u sjećanju. Unatoč želji da tog dana vidi svog preminulog sina, nije to mogla učiniti. Međutim, nakon što se pribrala, ponovno je uputila zahtjev sljedeći dan.

Prema Majinim riječima, njezin je suprug tog dana imao priliku vidjeti bebu. Međutim, kada je sutradan zatražila da ga vidi, obaviještena je da je premješten na Zavod za patologiju. Na njezinu nevjericu, bila je prisiljena potpisati dokument u kojem je pisalo da ne želi vidjeti svoje dijete, iako je to bila čista laž. Vlasti daju prednost papirologiji iznad svega, jer im omogućuje manipuliranje otpustnim zapisima tvrdeći da je ona pristala na određene aranžmane. Maja izražava svoje krajnje poniženje i bol zbog ove situacije.

Unatoč naporima onih koji su je obavijestili, beba je podvrgnuta reanimaciji koja je trajala 45 minuta; međutim, nije bilo naznaka života.

Maja se nije željela susresti niti komunicirati s liječnikom koji, kako kažu, slovi za jednog od najstručnijih ginekologa u Srbiji. Igrom slučaja, putevi su im se susreli dan prije njezina izlaska iz bolnice, a on je tada, tvrdi Maja, zatražio ispriku.
Prisjećajući se susreta, Maja se prisjeća trenutka kada je on izrazio žaljenje što je otišao i ponudio izgovore, dok je ona šutjela. Samo nekoliko trenutaka prije njihova susreta čula ga je kako s kolegom gorljivo razgovara o svom nadolazećem odmoru. Dok je govorio o svom uzbuđenju, nije mogla a da se ne zapita je li mu doista stalo do njezinih osjećaja. Spomenuo je da je navodno tri noći bio neispavan. U odgovoru je jasno rekla da ga više ne želi viđati i za gubitak djeteta okrivila nekoga tko ima višak kilograma. S tim se riječima okrenuo i otišao.

Od samog početka trudnoće inzistira na tome da je liječnika obavijestila o svojim strahovima zbog prethodnog teškog poroda koji je rezultirao korištenjem vakuuma.

Maja je prepričala svoj razgovor s liječnikom, počevši od petog tjedna trudnoće. Podijelila je s njim izazove s kojima se susrela tijekom svog prethodnog poroda, uključujući korištenje vakuuma za porod svoje bebe i nelagodu koju je osjećala u rebrima šest mjeseci zbog pritiska na trbuh. Unatoč njezinoj zabrinutosti, liječnik ju je umirio da će sve biti u redu, naglasivši da je kao majka koja je rodila drugi put carski rez malo vjerojatan. Maja se uzrujala, ali je prihvatila njegov odgovor. Kako je trudnoća odmicala, a beba sve veća, ponovno se obratila liječniku zbog mogućnosti carskog reza. Međutim, on je odbio njezin zahtjev, podsjetivši je da je prije uspješno rodila vaginalno i predložio joj da se odluči za privatnu skrb ako želi drugačije iskustvo poroda.

Obdukcijom je utvrđeno da se, unatoč zdravom stanju, beba tragično ugušila u amnionskoj tekućini zbog neadekvatne njege tijekom poroda, kako je pojasnila.

Nedostatak logike u ovoj situaciji je očit. Istraga je otkrila da je ključni 20-minutni segment CTG zapisa misteriozno nestao. Pa ipak, čini se da se nitko nije potrudio uvažiti ovaj značajan detalj. Začudo, unatoč činjenici da je prošlo dvije godine od podnošenja kaznene prijave, još nisam dobio poziv od tužitelja koji mi je dodijeljen na ročište. S druge strane, optuženi liječnici dobili su audijenciju početkom 2023. godine. Moja odvjetnica Maja je krenula u akciju podnošenjem izvješća o postupanju tužiteljstva u slučaju.

Nakon što smo se obratili GAK ​​”Narodni front” za komentar na ove navode, Portal Nova.rs do objave teksta nije dobio odgovore na njihove upite.

Ads