Ako ne možete zamisliti ljeto bez sočne lubenice, vjerojatno ste se zapitali što se događa s onim sjemenkama koje pojedete. Iako je malo vjerojatno da će konzumiranje sjemenki imati ozbiljne posljedice po zdravlje, važno je znati nekoliko stvari o njima.

Prema savjetima stručnjaka, u ovom slučaju, gastroenterologinje Anastasije Timošenko, slučajno gutanje sjemenki lubenice ne predstavlja ozbiljnu prijetnju. Ove sjemenke ne ostaju u tijelu, već se prirodno izbacuju.

Ako ste ljubitelj prženih sjemenki, možda ćete primijetiti razliku između crnih i bijelih sjemenki. Crne sjemenke, zbog svoje čvrste teksture, mogu biti teže za žvakanje, dok su bijele mekše i lakše za konzumiranje. Međutim, crne sjemenke su bogate hranjivim tvarima poput omega-3 masnih kiselina, kalija i magnezija. Da biste iskoristili ove nutritivne prednosti, preporučuje se pečenje sjemenki.

Za pripremu prženih sjemenki, počnite pranjem i sušenjem. Nakon što se potpuno osuše, premažite ih malo maslinovim uljem i ravnomjerno rasporedite na lim za pečenje. Posolite ih i stavite u pećnicu zagrijanu na 160 stupnjeva. Pecite ih oko 10-15 minuta. Ako želite, možete dodati začine poput kajenskog papra, cimeta ili šećera za dodatni okus.

Međutim, ako imate problema s probavom, trebali biste biti oprezni. Konzumacija sjemenki lubenice može izazvati nadutost, nelagodu ili čak proljev kod osoba s gastrointestinalnim smetnjama.

 

NAJČITANIJE DANAS:

Od davnina je češnjak poznat po svojim ljekovitim svojstvima i često se koristi kao prirodni lijek za borbu protiv virusa i prehlada. Posebno je koristan tijekom zimskih mjeseci kada su virusne infekcije češće.

Naš imunološki sustav ovisi o tijelu da se odbrani od vanjskih prijetnji kako bi se spriječile bolesti. Češnjak (Allium sativum) je snažan saveznik u ovom procesu. Ova zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom dugom do jednog metra pruža značajnu zaštitu. U našim krajevima češnjak je lako dostupan tijekom cijele godine, što olakšava njegovu konzumaciju.

Znanstvena istraživanja su potvrdila da češnjak sadrži oko 200 moćnih spojeva, većinom koncentriranih u lukovici, dok se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Bogat je esencijalnim nutrijentima, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamine A, B1, B2 i C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor. Češnjak se može jesti sirov ili kuhan, a služi kao izvrstan dodatak različitim jelima, kao i prirodni konzervans za sprečavanje kvarenja hrane.

U prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao osnovu za mnoge ljekovite pripravke. U okviru tradicionalne medicine, češnjak je cijenjen kao univerzalni lijek za mnoge bolesti.

Ads