Novo poglavlje u istoriji Katoličke crkve
Izbor novog pape uvek predstavlja trenutak ogromne važnosti, ne samo za vernike širom sveta, već i za širu javnost, jer ukazuje na pravac kojim će Katolička crkva koračati u narednim godinama. Nedavni izbor Roberta Francisa Prevosta, 69-godišnjeg američkog kardinala, za novog papu pod imenom Lav XIV, označava istorijski preokret i novu etapu duhovnog i društvenog angažmana Crkve. Prevost, koji potiče iz Čikaga, član je Ordena svetog Augustina, a njegov put do vrha Vatikana prožet je bogatim iskustvom, misionarskim radom i dubokom predanošću teološkim i humanitarnim vrednostima.
U nastavku sledi detaljno i jedinstveno prepričavanje njegovog životnog i duhovnog puta, sa posebnim osvrtom na značaj njegove biografije i vrednosti koje unosi u pontifikat.
Detinjstvo i duhovni poziv
Robert Francis Prevost je rođen 14. septembra 1955. godine u Čikagu, u američkoj saveznoj državi Ilinois, u porodici u kojoj su duhovne vrednosti bile temelj vaspitanja. Još od mladih dana pokazivao je duboku religioznost i snažan osećaj za služenje zajednici. Njegovo zvanje sazrevalo je tokom školovanja, kada je razvio interesovanje za teologiju i misiju Crkve u savremenom društvu.
Godine 1977, odlučio je da svoj život posveti monaškom pozivu, pristupivši Ordenu svetog Augustina (O.S.A.), jednom od najstarijih i najuglednijih katoličkih redova. Samo godinu dana kasnije, položio je svečane zavete, čime je započeo duhovno putovanje koje će ga kasnije odvesti i do samog vrha Katoličke crkve.
Obrazovanje i rani misionarski rad
Prevost se potom upisao na Catholic Theological Union u svom rodnom gradu, gde je stekao temeljno teološko obrazovanje. 1982. godine postao je sveštenik, što je označilo početak njegovog aktivnog svešteničkog delovanja.
Njegova težnja ka dubljem razumevanju crkvenog prava odvela ga je u Rim, gde je studirao na uglednom Papinskom univerzitetu svetog Tome Akvinskog (Angelicum). Tokom boravka u Italiji, postigao je značajne akademske uspehe:
-
1984. godine stekao je licencijat iz kanonskog prava
-
1987. godine doktorirao je na istoj oblasti, čime je postao autoritet u regulativnom okviru crkvene hijerarhije
Već tokom studija, Prevost je započeo svoj misionarski rad u Latinskoj Americi, konkretno u Peruu, gde je od 1985. do 1986. godine bio angažovan u misiji Chulucanas. Tamo se posvetio obrazovanju lokalnih bogoslova, ali i direktnoj pomoći zajednicama u razvoju.
Liderstvo u Crkvi i redovničkoj zajednici
Njegov izuzetni doprinos brzo je prepoznat unutar reda. Godine 1999, Prevost je izabran za priora provincije “Majka dobrog saveta” u Čikagu, što je bilo značajno priznanje njegovih upravljačkih sposobnosti.
Nakon toga, 2001. godine, postao je prior general čitavog Ordena svetog Augustina, što je najviša upravljačka pozicija u tom redu. Tokom 13 godina na toj funkciji, istakao se u:
-
vođenju međunarodnih misionarskih inicijativa
-
obrazovanju mladih sveštenika
-
organizaciji interkulturalnih susreta
Njegovo vođstvo bilo je obeleženo transparentnošću, duhovnim entuzijazmom i brigom za siromašne, a posebno je bio cenjen zbog sposobnosti da povezuje ljude različitih kulturnih i duhovnih pozadina.
Episkopski put u Latinskoj Americi
Godine 2014, papa Franjo ga je imenovao za apostolskog administratora biskupije Chiclayo u Peruu, a već naredne godine postao je stalni biskup te oblasti. Tokom svog mandata u Chiclayu, posvetio se brojnim važnim pitanjima:
-
ekonomska pomoć lokalnim zajednicama
-
izgradnja obrazovnih i verskih centara
-
zastupanje prava marginalizovanih grupa
Godine 2020, dobio je dodatnu odgovornost kao administrator biskupije Callao, a 2023. postao je prefekt Dikasterija za biskupe i predsednik Pontifikalne komisije za Latinsku Ameriku. Ove funkcije su mu omogućile direktan uticaj na izbor i obuku biskupa širom sveta, kao i na koordinaciju crkvenih aktivnosti u Latinskoj Americi.
Ulazak u Kardinalski zbor i izbor za papu
Prevost je 30. septembra 2023. godine proglašen za kardinala u Rimu. Njegovo imenovanje za papu došlo je nakon kratkog konklava, a izabran je pod papinskim imenom Lav XIV, što je mnoge iznenadilo i obradovalo, jer je jasno simbolizovalo kontinuitet s ranijim vrednostima, ali i otvaranje Crkve prema novim horizontima.
U jednom od svojih govora, održanom u rodnom Čikagu, Prevost je otkrio da ga je papa Franjo predložio za funkciju prefekta “jer nije želeo da neko iz Rimske kurije preuzme tu ulogu. Želeo je misionara, nekoga spolja, sa drugačijom perspektivom.”
Privatni život i duhovna filozofija
Poznat po skromnosti, humoru i toplini, papa Lav XIV zadržao je jednostavan stil života i kao kardinal. Njegove najdraže aktivnosti uključuju:
-
igranje tenisa
-
čitanje
-
duge šetnje
-
opuštene razgovore sa prijateljima
Njegov episkopski moto je “In illo uno unum” što znači “U tom jednom smo jedno”. Ovaj citat svetog Avgustina izražava njegovu filozofiju duhovnog jedinstva u Hristu i važnost služenja zajednici.
Nova era pod vođstvom Lava XIV
Izbor Roberta Francisa Prevosta za papu Lav XIV najavljuje novo razdoblje u istoriji Katoličke crkve. Njegova životna priča, bogata iskustvom iz Latinske Amerike, redovničkim liderstvom i dubokim razumevanjem teološke tradicije, predstavlja idealnu osnovu za suočavanje sa izazovima savremenog sveta.
Očekuje se da će njegov pontifikat:
-
ojačati međureligijski dijalog
-
unaprediti socijalnu pravdu
-
podstaći jedinstvo unutar različitih struja katolicizma
-
približiti Crkvu onima koji su često ostajali na marginama društva
Jednostavnost, otvorenost i duboko ukorenjena vera čine papu Lava XIV duhovnim vođom koji će, prema očekivanjima mnogih, uspeti da poveže tradicionalne vrednosti sa potrebama savremenog vernika.