Uzrok poskupljenja je pad proizvodnje uglja, ali ranije loša kadrovske riješenja za rudnike.
Najavljeno poskupljenje struje u BiH: Problemi u rudnicima glavni uzrok
Stanovnici Bosne i Hercegovine od 1. septembra ove godine mogu očekivati nove račune za električnu energiju s višim cenama, što je izazvalo zabrinutost i negodovanje širom zemlje. Ovo poskupljenje, iako deluje kao samo još jedna brojka na računu, zapravo otkriva dublji i složeniji problem koji traje već godinama unazad – pad proizvodnje uglja, neadekvatna kadrovska rešenja u rudnicima, i manjak sistemskog pristupa energetskoj stabilnosti.
Na konferenciji za medije koju su organizovali JP Elektroprivreda BiH i relevantni predstavnici vlasti, zvaničnici su se obratili javnosti s ciljem da pojasne razloge za nadolazeće promene, ali i da najave šta građani mogu da očekuju u periodu koji sledi.
Ko je govorio i šta je rečeno?
Na događaju su prisustvovali najviši funkcioneri JP Elektroprivrede BiH, uključujući generalnog direktora Sanela Buljubašića i članove Upravnog odbora. Osim njih, javnosti su se obratili i politički predstavnici među kojima su:
-
Nermin Nikšić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine
-
Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH
-
Članovi i predsednik Nadzornog odbora JP Elektroprivrede BiH
Fokus konferencije bio je najava povećanja cene električne energije, ali i obrazloženje zašto je to postalo neophodno i neizbežno.
Koliko će poskupeti struja?
Prema informacijama koje su predstavljene, očekuje se da će povećanje cena za domaćinstva iznositi najmanje 4,8%. Iako se na prvi pogled čini da ovo nije drastično, mnogi građani s pravom izražavaju zabrinutost, posebno oni sa niskim ili fiksnim prihodima.
Zvaničnici su pokušali da ublaže negativne reakcije ističući da:
-
Građani sa prosečnom potrošnjom struje neće znatnije osetiti promenu.
-
Poskupljenje ima za cilj racionalnije korišćenje energije.
-
Namena povećanja cena je da se stabilizuje energetski sektor i smanji zavisnost od uvoza.
Glavni uzroci – problemi u rudnicima i pad proizvodnje
Najveći razlog za ovakvu odluku je pad u proizvodnji uglja, ključne sirovine za domaću proizvodnju električne energije. Ugalj, kao osnovni energent u termoelektranama, godinama unazad ne dostiže potrebne količine za stabilan rad elektroenergetskog sistema.
Ovo se, prema izjavama nadležnih, ne dešava slučajno. Radi se o posledici dugogodišnjih loših kadrovskih rešenja u rudnicima, što je dodatno pogoršalo već složenu situaciju.
Konkretni problemi u rudarskom sektoru uključuju:
-
Neefikasno rukovođenje rudnicima i nedostatak stručnih lica
-
Zastarela oprema koja više ne zadovoljava potrebe savremene proizvodnje
-
Nerazvijeni planovi modernizacije rudarske infrastrukture
-
Loši radni uslovi koji demotivišu radnu snagu
-
Neravnomerna raspodela resursa i ulaganja
Zbog svega ovoga, BiH se sve više oslanja na uvoz električne energije, što je dodatni finansijski teret za državu i krajnje potrošače.
Sistem u krizi – komfort potrošnje bez realnog pokrića
Zvaničnici su istakli i jedan sociološko-ekonomski aspekt problema – potrošnja struje u BiH je sve veća, dok se domaća proizvodnja smanjuje. Dolazimo, kako su naveli, u situaciju da se “živi u komfortu bez osnova”.
Drugim rečima, građani su navikli na visok nivo potrošnje struje – klima uređaji, električni bojleri, kuhinjski aparati i ostala oprema rade gotovo neprekidno, dok domaća proizvodnja ne može da prati taj nivo potrošnje.
Cilj povećanja cene je, kako navode iz Elektroprivrede, da se:
-
Podigne svest o racionalnoj potrošnji
-
Obezbedi stabilno snabdevanje
-
Smanji uvozna zavisnost
-
Ojača energetska bezbednost države
Reakcije javnosti i izazovi pred vlastima
Iako vlasti tvrde da je povećanje cene “minimalno”, stvarni izazovi tek predstoje. Građani BiH se već suočavaju sa rastućim životnim troškovima, inflacijom i niskim prosečnim zaradama. U tom kontekstu, svako poskupljenje, pa makar i manje od 5%, postaje veliki udarac za kućni budžet.
Organizacije za zaštitu potrošača već su najavile da će tražiti dodatna pojašnjenja, a ne isključuju ni zahtev za reviziju odluke. Takođe, nema garancije da je ovo poslednje poskupljenje – ukoliko problemi u rudnicima ne budu rešeni, moguće je da će doći do dodatnih korekcija cena u budućnosti.
Šta bi nadležni mogli učiniti bolje?
-
Transparentnost – Građani žele detaljno objašnjenje troškova i ulaganja
-
Ulaganje u obnovljive izvore – BiH ima ogroman potencijal u solarnim i hidro izvorima
-
Kadrovska reforma u rudnicima – Zamena nekompetentnih ljudi stručnim licima
-
Subvencije za ugrožene kategorije – Zaštita najsiromašnijih domaćinstava
-
Edukacija potrošača – Kampanje za štednju energije
Najavljeno poskupljenje električne energije od 1. septembra predstavlja više od obične korekcije cene. To je odraz dublje sistemske krize u rudarsko-energetskom sektoru Bosne i Hercegovine. Pad proizvodnje uglja, loše upravljanje rudnicima i neusklađenost potrošnje sa proizvodnim kapacitetima stvorili su neodrživu situaciju koju sada plaćaju građani.
Vlasti i rukovodstvo Elektroprivrede pozivaju na racionalnost, razumevanje i štednju, ali građani očekuju konkretne poteze, odgovornost i dugoročna rešenja – jer bez njih, svako novo poskupljenje samo će dodatno narušiti poverenje u sistem.
U vremenu energetske neizvesnosti, ključno je ne samo sanirati posledice, već i preventivno rešavati uzroke problema. U suprotnom, troškove loših odluka iz prošlosti će i dalje snositi obični ljudi.