Seoul, glavni grad Južne Koreje, suočava se s najgorim snijegom u studenom od 1907. Takve vremenske prilike nastavljaju uzrokovati bezbroj izazova u svakodnevnom životu, uključujući, ali ne ograničavajući se na prometne gužve i nestanke struje. Također uzrokuju velike poremećaje u zračnom prometu. Još opasniji vremenski uvjeti, prometne nesreće – eto vam infrastrukturne štete – padaline koje dovode do uništavanja imovine.
Snježne padaline i posljedice
Noću je hladan sjeverozapadni vjetar dramatično promijenio uvjete kao rezultat pulsa oborina, kiša se tijekom noći pretvarala u snijeg da bi do 15 sati dosegla dubinu od 18 cm. Ovo je najteži pad u studenom ikada zabilježen u Seoulu od kada su meteorolozi počeli provoditi mjerenja.
Potonji su uredno obavijestili tisak o njegovim dalekosežnim učincima, budući da se njihova preuranjena predviđanja o još snijega koji će pasti sljedećih dana sasvim uredno podudaraju s nekim zabrinutim pitanjima nadležnih tijela.
Obilne snježne padaline trenutno stvaraju velike probleme u glavnom gradu Južne Koreje. Zagušenja, infrastrukturna oštećenja i oborine koje ugrožavaju sigurnost građana zajedno su bacile grad u kaos.
Više opasnosti za civile
Stoga je rizik od oštećenja zgrada i posjeda postao akutan, budući da je snijeg bio mokar, s visokom koncentracijom vlage, što je povećavalo opterećenje građevinskih konstrukcija. Čimbenik na koji Ministarstvo unutarnjih poslova upozorava u svom upozorenju je da tako visoka vlažnost unutar snijega može dovesti do velikih oštećenja zgrada, drveća i infrastrukturnih objekata.
Tako je postalo ozbiljno. Kasnije, izravnije povezana s padom stabala zbog jakih vjetrova, bila je akutna opasnost od oštećenja dalekovoda što je pak uzrokovalo prekide u opskrbi električnom energijom diljem Seula i središnjeg područja Južne Koreje.
Nadalje, obilne snježne padaline pokazale su se bolnim u nizu incidenata s fizičkim ozljedama. U velikom broju slučajeva dijelovi zgrada i gradilišta padali su od siline vjetra i ozljeđivali prolaznike. Na autocestama istočno od Seula dogodilo se i nekoliko teških prometnih nesreća. U dvije nesreće sa smrtnim ishodom život su izgubile dvije osobe. Mnogo ih je više ozlijeđeno. Glavni uzrok svih nesreća bili su skliski uvjeti.
Utjecaj na promet i transportni sustav:
Snijeg i mećava znatno su utjecali na cestovni i zračni promet. Ukupno je nešto više od 200 letova bilo odgođeno ili otkazano zbog vremenskih uvjeta u zračnim lukama. Problemi su uglavnom bili u domaćem zračnom prometu budući da su snježne padaline i jaki vjetrovi uzrokovali probleme na pisti pri polijetanju i slijetanju zrakoplova. Osim toga, otkazano je 70 trajekata koji su vozili prema otocima, što je značilo da više nije bilo mogućnosti doći do obale.
Problemi s napajanjem
U dijelu koji se definira kao dijelovi Seula i njegove okolice, primijećeni su problemi akutne prirode u vezi s opskrbom električnom energijom. Izvještaji objašnjavaju da je u mnogim krajevima pao mrak jer su dalekovodi pretrpjeli oštećenja od srušenih stabala, što je uzrokovano obilnim snježnim padalinama. Mnoge obitelji bile su bez struje, a bilo je to razdoblje kada je vani bilo izrazito hladno. To povećava razinu zabrinutosti.
Završne pripreme za nove snježne padaline
Zima u Seoulu, kao i u cijeloj Južnoj Koreji, donijela je značajne probleme i građanima i vlastima. Iako su se opskrba električnom energijom i promet ponegdje normalizirali, snježne padaline očekuju se sljedećih nekoliko dana. Stoga će se problemi pogoršati. Molba nadležnih građanima je da budu oprezni i spremni na daljnji razvoj situacije jer predstoje jači snježni valovi i mogući problemi s infrastrukturom.