Današnji članak fokusirat ćemo se na najugroženiji segment društva – umirovljenike. Ova se skupina suočava s izazovom preživljavanja s oskudnim prihodom koji se brzo iscrpi raznim obvezama i medicinskim troškovima, ostavljajući ih s vrlo ograničenim sredstvima za održavanje života. U Srbiji su mirovine od početka ove godine zabilježile značajan rast od 14,8 posto, pa je prosječna mirovina u siječnju iznosila impresivnih 45.775 dinara. Osobe s 20 godina staža i minimalnom prijavom mogu očekivati ​​mjesečnu mirovinu nešto veću od 100 eura, što je protuvrijednost 14.366 dinara. Zakon o rehabilitaciji cjelovito uređuje postupak rehabilitacije i pravne posljedice osoba koje su neosnovano lišene prava iz političkih, vjerskih, nacionalnih ili ideoloških razloga.

Prema odredbama ovog zakona, pojedinci koji su uspješno prošli rehabilitaciju imaju pravo na određene povlastice. Riječ je o pravu na dopunski radni staž, koji im se uračunava dva puta za vrijeme trajanja kazne, kao i na mjesečnu novčanu naknadu. Nadalje, ako nakon izlaska iz zatvora nastupi nezaposlenost zbog povrede prava i sloboda propisanih ovim Zakonom, ista se smatra posebnim mirovinskim stažem do dvije godine. Da bi stekao pravo na mjesečnu novčanu naknadu, pojedinac mora imati najmanje osam godina kvalificirajućeg radnog staža, posebno priznatog u skladu s odredbama iznesenim u Zakonu o rehabilitaciji.

Ključno je istaknuti da se posebno razdoblje posebne mirovine navedeno u Zakonu o rehabilitaciji razlikuje od onog navedenog u Zakonu o mirovinskom i invalidskom osiguranju. Taj radni staž ne vodi se u službenim evidencijama i ne utječe na izračun visine mirovine. Prema definiciji iz Zakona o rehabilitaciji, posebni mirovinski staž služi isključivo kao osnova za ostvarivanje prava na mjesečnu naknadu. Prilikom podnošenja zahtjeva za rehabilitaciju, pojedinci moraju podnijeti potrebnu popratnu dokumentaciju, uključujući sudsku presudu kojom se potvrđuje njihova rehabilitacija i evidenciju s detaljima trajanja njihove zatvorske kazne ili nezaposlenosti nakon puštanja na slobodu. Dodatno, u sklopu postupka za dobivanje mjesečne financijske stipendije, kandidati moraju dostaviti potvrdu o aktivnom tekućem računu. Podružnice Fonda pomno pregledaju svu dokumentaciju rehabilitiranih osoba radi provjere ispunjavanja uvjeta i utvrđivanja konkretnog iznosa novčane naknade.

U sustav isplate naknada već su uključene osobe koje su dobile povoljna rješenja jer je postupak u tijeku. U skladu sa Zakonom o rehabilitaciji, pravo na mjesečnu naknadu temelji se na jedinstvenoj stipendiji u iznosu od 50% prosječne mjesečne plaće u Republici Srbiji iz prethodnih godina. Važno je napomenuti da ovaj obračun ne obuhvata poreze i doprinose i utvrđuje ga Republički zavod za statistiku. Nakon podnošenja zahtjeva, rehabilitirana osoba ima pravo na ovu mjesečnu naknadu.

Ads