Jednom rečju – istorija! To je ono što je Novak Đoković tražio u finalu French Opena, gde je stigao pobedom u tri seta nad Kasperom Ruudom! Rezultat meča za trofej bio je 3:0 – 7:6 (7:1), 6:3, 7:5. Đoković je pobedom ušao u tenisku besmrtnost, večnost ili kako god hoćete. Osvojio je svoj 23. Grand Slam trofej, što je sada rekord. Postao je prvi teniser ikada koji je osvojio najmanje tri puta na svakom Grand Slam turniru. Takođe se vratio na vrh ATP liste. Ponedjeljak 388. sedmice. Osvajanjem šampionata u Parizu zaradio je ukupno 2,3 miliona evra, ostavljajući sebi priliku da prvi put u karijeri osvoji sva četiri velika takmičenja u jednoj sezoni. Sa 36 godina i 20 dana prestigao je Rafaela Nadala. Ako je neko zaista sumnjao i pokušavao da se opravda da ne kaže da je Đoković najbolji teniser svih vremena, sada nema ništa.

Srbin je i u finalu pokazao zašto je tu. Pokazao je nestvarnu mentalnu snagu, čak i fizičku, jer je bio življi od Norvežanina, 12 godina mlađeg, do kraja nevjerovatno napornog prvog seta. Prvi dio meča je izgubio prekidom od starta, bio je nervozan i bilo je za njega neuobičajeno veliki broj neiznuđenih grešaka. Međutim, u drugom gemu je postigao vrhunac, u sedmom gemu je napravio brejk i uništio Luthera u taj-brejku, sa samo jednim preostalim poenom. Odmah nakon taj-brejka oba tenisera su se uputila u svlačionice na produženu pauzu koja je trajala 1 sat i 22 minuta. U drugom setu Đoković je imao potpunu kontrolu. Kao da je Rood bio toliko izgoreo u prvom dijelu igre da nije mogao isporučiti sličan nivo igre u nastavku. Novak je to iskoristio, s lakoćom rano prekinuo servis i bez muke održao prednost do kraja seta.

U trećem delu Luter prvo nekako “preživi” Đokovićev napad. Nije prošao nijedan servis, a Norvežanin se nije našao ni sa malim problemom, ali je odolio protivniku koji je lako riješio igru. Zatim se na set norveški teniser potpuno vratio i zaigrao na još jednom dovoljno dobrom nivou. Počeo je lakše da završava trku, ali je pred kraj posustao. Sa rezultatom 5:5, Đoković je zaslužio svoj odmor!