Danas je dan kada će prvoosumnjičeni za ubojstvo Danke Ilić konačno imati priliku iznijeti svoju obranu.

Prošlo je više od dva mjeseca od nestanka Danke Ilić, dvogodišnjakinje iz Bora. Optuženi za njezino ubojstvo, koji je, prema službenim izjavama Tužiteljstva i policije, priznao djelo, na današnjem će ročištu iznijeti prvu obranu. Pravni zastupnici tvrde da ovo svjedočenje ima potencijal ili zaključiti cijeli slučaj ili odrediti buduću putanju istrage.

Prema riječima odvjetnika Nikole Lakića, nestanak malene Danke Ilić i rasplet koji je uslijedio predstavlja veliki problem koji ističe činjenicu da živimo u državi koja nema temeljne kvalitete države.

Prema Lakiću, u tim okolnostima napravljeni su kritični propusti, jer je policija istragu provodila javno, a najviši dužnosnici, koji nisu bili kompetentni, otkrili su podatke o ubojstvu djevojke prije nego što je istraga službeno okončana, prenosi Nova. .rs.

Lukić napominje da se Tužiteljstvo, uz izuzimanje više od 500 potencijalno značajnih predmeta, opet nalazi na početku, bez ikakvog publiciteta.

 

 

BONUS:

Stručnjaci za N1 o odgoju djece i upotrebi mobitela: Strah je opravdan, djeci su potrebni realni kontakti

U mjesecu lipnju poseban je fokus na slavljenju roditeljstva. UNICEF u Bosni i Hercegovini tijekom ovog mjeseca pokreće socijalnu kampanju s ciljem ukazivanja na ključnu ulogu podrške roditeljima i skrbnicima u njihovoj važnoj zadaći podizanja i odgoja djece. Nineta Popović, voditeljica Odjela za komunikacije UNICEF-a, uz stručnjakinje Najru Jusufović i Tamaru Pribišev Beleslin, doktorice znanosti. u predškolskom odgoju, raspravljati o značaju igre u promicanju zdravog razvoja i ispunjenog djetinjstva djece. Također istražuju ulogu roditelja i potencijalne rizike povezane s digitalnim mrežama.

Popović je tijekom gostovanja dala nekoliko najava vezanih uz nadolazeća događanja u organizaciji UNICEF-a. Ovi događaji imaju za cilj naglasiti važnost roditeljstva i potrebu za posvećenom službom za podršku roditeljima.

U mjesecu koji je pred nama, UNICEF je za 11. juni planirao poseban događaj pod nazivom Međunarodni dan igre koji će se simbolično obilježiti u Sarajevu, au kojem će sudjelovati i roditelji i djeca. Zajedno će sudjelovati u raznim igrama koje kombiniraju digitalne medije s tradicionalnim oblicima igre. Cilj je pokazati da nije potrebno potpuno eliminirati korištenje interneta ili digitalnih medija. Dodatno, 16. lipnja obilježit će se Dan očeva, s ciljem ukazivanja na važnu ulogu očeva u obitelji i kao roditelja. Kroz ovu proslavu ljudi će biti potaknuti da dijele pozitivne priče i inspiriraju druge.

Jusufović se pozabavio konceptom pozitivnog roditeljstva, ističući važnost njege djeteta u sebi kako bi roditelji mogli brinuti za vlastitu djecu. Međutim, također je naglasio potrebu da roditelji zadrže svoju ulogu autoriteta, uspostavljajući jasne granice i okvire za sebe i svoju djecu. Dodatno, Jusufović je govorio o značaju socijalizacije i učinkovite komunikacije u interakciji s djecom.

Ističući važnost predškolskog doba, složila se s tvrdnjom da je to razdoblje najvažnije u oblikovanju osobnosti pojedinca. Tijekom ovog kritičnog razdoblja uspostavljaju se temelji za različite aspekte nečijeg karaktera, uključujući socioemocionalne, kognitivne i motoričke vještine. Nadalje, naglasila je izazov nadoknađivanja propuštenih prilika u ovom razdoblju kasnije u životu. U ovom ključnom razdoblju postaje imperativ postaviti granice, njegovati pozitivne navike i postaviti temelje za zdrav način života, istaknula je.

Prema riječima Jusufovića, ključna je pomoć roditeljima u snalaženju u ovoj temi. To uključuje smjernice o doziranju, uspostavljanje čvrstih granica uz održavanje otvorene komunikacije i pronalaženje ravnoteže koja poštuje djetetove potrebe.

Ističući pogubnost društvenih medija, Pribišev Beleslin je istaknuo goruću prirodu problema jer se suvremeni roditelji sve više suočavaju s izazovom uvođenja svoje male djece u digitalno carstvo.

Strah roditelja od mogućih negativnih učinaka mobitela i tehnologije na razvoj njihove djece opravdan je i urođen, kako je oštroumno primijetila. Donekle se slaže da neregulirana uporaba ovih uređaja može dovesti do odvajanja od fizičkog svijeta, prirode i neposredne okoline, osobito kod male djece i dojenčadi.

Pribišev Belesin istaknula je važnost da roditelji razmotre ulogu tehnologije u životima svoje djece. Tijekom predškolskih godina djeca prvenstveno uče oponašanjem, često oponašajući odrasle, uključujući i vlastite roditelje. Stoga je ključno da i roditelji sami sebi postave granice. Neophodno je svjesno dati prioritet interakcijama u stvarnom životu, omogućujući djeci da razviju razumijevanje svoje okoline, svojih roditelja i svojih vršnjaka. Uključivanje u igre i aktivnosti sa stvarnim vršnjacima potiče znatiželju i uključenost. Dok se digitalni svijet može činiti živahnim, šarenim i brzim, on samo odražava aspekte stvarnog života. Međutim, također uvodi nove narative koji možda nisu sigurni, često brišući granicu između svijeta odraslih i svijeta namijenjenog djeci.

Osim toga, ponudila je smjernice i savjete roditeljima.

Roditelji koji su razumljivo zabrinuti trebali bi poslušati savjet i izgraditi vlastiti konstruktivan primjer korištenja tehnologije tijekom svog slobodnog vremena, baveći se svojom djecom u ovom digitalnom području. Međutim, ključno je ne dati djetetu mobitel samo kao igračku ili mu dopustiti da ga stavi u usta. Umjesto toga, roditelji bi trebali poticati stvarne veze, pružajući njegu i poticanje privrženosti s članovima obitelji, vršnjacima i voljenima, a sve to dopuštajući djetetu da postupno promatra širi svijet.

Popović je istaknuo nužnost da roditelji dobiju sveobuhvatnu i strukturiranu pomoć. Što to točno podrazumijeva?

Roditelji se ne oslanjaju samo na pomoć svojih najmilijih, već im je potrebna i stručna pomoć i usluge koje zadovoljavaju potrebe trudnica i dojilja, pružajući dragocjene smjernice u raznim situacijama koje se pojave.

Nastavljajući raspravu o nepovoljnom utjecaju digitalne tehnologije na malu djecu, prethodni je govornik istaknuo izazove s kojima se susreću roditelji i odgojitelji u vrtićima, posebice uočene zastoje u govornom razvoju djece predškolske dobi.

Prema njezinom objašnjenju, ako je beba izložena glazbi putem mobilnog uređaja, nema potrebe za kultiviranjem motorike, govora i drugih razvojnih aspekata. Osim toga, roditelji moraju posjedovati znanje i sposobnost bavljenja svojim djetetom, jer će to pospješiti razvoj motoričkih vještina, te kognitivne i socijalne inteligencije, koje su posebno naglašene u ranim godinama obrazovanja.

Ads