Izetbegović o međunarodnoj zajednici, ekonomiji i političkoj odgovornosti,u nastavku članka možete pročitati o čemu se radi.

Bakir Izetbegović o političkoj krizi, ulozi međunarodne zajednice i planovima SDA: Kritika, samopouzdanje i očekivanja

U jeku sve izraženije političke i ekonomske krize u Bosni i Hercegovini, lider Stranke demokratske akcije (SDA), Bakir Izetbegović, obratio se medijima povodom 32. godišnjice postojanja organizacije “Žene SDA”. Njegovo izlaganje bilo je sve samo ne protokolarno – odisalo je kombinacijom samokritike, političke analize i nagoveštaja političkog povratka SDA na vlast.

U trenutku kada se zemlja suočava sa ozbiljnim institucionalnim blokadama, ekonomskom stagnacijom i sve većim tenzijama između entiteta, Izetbegović je poslao poruku nade, ali i jasno ukazao na odgovornost političkih aktera za postojeće stanje. Njegova izjava da „samo Dodik može srušiti Dodika“ dodatno je privukla pažnju javnosti, jer reflektuje složenost trenutne političke dinamike.

Politički haos i Dodikova pozicija

Jedna od centralnih poruka Izetbegovića odnosila se na trenutno stanje u zemlji, koje je ocenio kao prolazno. Po njegovim rečima, politička kriza izazvana delovanjem Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske, i njegovog režima, neće potrajati. Iako nije ponudio konkretan vremenski okvir, lider SDA smatra da će se trenutni sistem urušiti pod težinom sopstvenih protivrečnosti.

„Samo Dodik može srušiti Dodika“ – ova izjava bila je istaknuta poruka konferencije, aludirajući na to da će unutrašnji pritisci, ali i realna ekonomska situacija u Republici Srpskoj, na kraju onemogućiti dugotrajno održavanje trenutne politike.

Ključni problemi koje je Izetbegović izdvojio za RS:

  • Viši broj penzionera u odnosu na Federaciju BiH (20% više)

  • Niža prosečna primanja u poređenju sa FBiH (20% niža)

  • Zaduženost po glavi stanovnika znatno veća nego u FBiH (100% više)

Ova statistika ne ostavlja mnogo prostora za optimizam u pogledu održivosti entitetske politike koju vodi Dodik. Prema Izetbegoviću, realni problemi će naterati režim da se sam uruši, i to ne pod pritiskom spoljnih faktora, već usled ekonomske iscrpljenosti i političke neodrživosti.

Zablude u odnosima sa Zapadom

Drugi važan aspekt Izetbegovićevog obraćanja ticao se odnosa Bosne i Hercegovine sa međunarodnom zajednicom – prvenstveno Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama. Izrazio je zabrinutost zbog nerealnih očekivanja građana i političkih lidera prema Zapadu.

„Ne bih rekao da će se evropske zemlje niti SAD povući iz ‘projekta BiH’ jer im je potreban mir na Balkanu.“

Iako je poručio da međunarodna zajednica neće napustiti BiH, istakao je da se ne može očekivati brzo, pravedno i potpuno rešavanje krize u skladu sa lokalnim željama. Procesi će, kako kaže, trajati duže nego što mnogi žele i veruju.

Njegova poruka može se sažeti u nekoliko ključnih stavki:

  • Zapad neće napustiti BiH, ali se ne treba oslanjati na brze i radikalne poteze

  • Mir na Balkanu ostaje strateški interes EU i SAD

  • Rešenja će doći, ali kroz postepenu transformaciju unutrašnje politike

Kritika trenutne vlasti i političkih aktera

Izetbegović nije štedeo kritiku prema aktuelnoj vlasti. Bez ustezanja je rekao da su današnji politički lideri obećavali brzinu, a doneli blokade i zastoj. Ova tvrdnja jasno aludira na promašene političke procene i neispunjena obećanja koja su obeležila poslednje godine vlasti u Federaciji BiH.

„Rekli su da se Milorad Dodik promenio – i evo vidimo kako se promenio.“

U tom kontekstu, optužio je aktuelne aktere da su:

  • Obmanuli građane procenom da je Dodik promenio pristup

  • Zadužili Federaciju BiH do granica koje sustižu RS

  • Uništili javna preduzeća koja su ranije poslovala pozitivno

  • Sprovodili kadrovske osvete, naročito u zdravstvenom sektoru (KCUS)

Kritika upućena na rad Kliničkog centra univerziteta u Sarajevu bila je posebno oštra, uz tvrdnju da su kvalitetni ljudi odstranjivani iz ličnih razloga, čime se, kako kaže, urušavao sistem iznutra.

Ko snosi stvarnu odgovornost?

Jedan od najzanimljivijih delova govora bio je trenutak kada se Izetbegović dotakao pitanja odgovornosti – ne samo onih koji trenutno vladaju, već i samokritično, u odnosu na ranije periode.

Iako je rekao da “generatori krize dolaze iz Beograda i Banjaluke”, pozvao se i na tursku poslovicu:

„Nisu krivi vukovi kada strada stado, nego loši čobani.“

Ovime je poručio da krivicu ne treba tražiti samo u spoljnim akterima, već i u nesposobnosti domaćih političara da zaštite građane. Iako je SDA ranije sarađivala sa Dodikom, ta saradnja, kako kaže, ipak je omogućila određeni napredak – i na NATO putu, i na ekonomskom planu.

U tom duhu, podsetio je na osam godina vlasti Fadila Novalića, koje su, po njegovom mišljenju, bile uspešnije nego što se danas želi prikazati.

Bakir Izetbegović koristi godišnjicu organizacije “Žene SDA” ne samo da istakne ulogu žena u politici, već i da predstavi širu viziju političkog preokreta. Njegove poruke sadrže kombinaciju analitičnosti, frustracije i optimizma, ali i snažnu dozu samopouzdanja da će se SDA, kako je rekao, vratiti na vlast već naredne godine.

U srži njegovih poruka stoji uverenje da:

  • Trenutni problemi nisu dugoročni

  • Dodikov režim će oslabiti pod pritiskom realnosti

  • Zapad neće napustiti BiH, ali ni brzo reagovati

  • SDA ima istorijsku šansu za povratak ako ispravi greške

U eri političke nestabilnosti, Izetbegović se ponovo pozicionira kao jedan od centralnih glasova opozicije, ali i neko ko želi da stvori narativ političkog povratka kroz poruke odgovornosti, realnosti i nacionalnog interesa.

Ads