Mnogi vjernici svjedoče o nesvakidašnjim čudima koja su se ovdje događala. Okolica Trgovišta bogata je crkvama i samostanima. Među njima treba izdvojiti one koje vuku svoje korijene još od srednjeg vijeka i koje vrlo redovito posjećuju brojni hodočasnici i turisti.
Crkva posvećena Rođenju Blažene Djevice Marije, sagrađena u 14. stoljeću na Vražjem kamenu kod Trgovišta, od velikog je turističkog interesa u jugoistočnoj Srbiji.
Duboko u zajednici gornje Pčinje postoji snažno vjerovanje da Bogorodica liječi neplodne žene iz svoje crkve. Priča se da one žene koje ne mogu okupiti svoje obitelji pronađu put do crkve i kada je prazna skupe malo prašine sa fresaka i pojedu je vjerujući da će to omogućiti začeće. Također se vjeruje da boravak na ovom mjestu pruža dobar osjećaj spokoja i mira. Ljudi dolaze uglavnom iz njegovih krajeva, ali rijetko se u njemu vjenčaju i krste svoju djecu.
A tako i s ovim običajem. U jednom od slučajeva koji su nam prijavljeni, momak i djevojka su se zaljubili; on jedinac u imućnoj obitelji, a ona najljepša djevojka u Pčinji. Obitelji se nisu složile s bračnom ponudom i odbile su dati pristanak. Napokon su roditelji prihvatili jedno drugo, te su se vjenčali u crkvi Djevice Marije, koja stoji na golemoj stijeni. Kad su izašli iz crkve, učinili su to na konju – on je, nošen bukom i glazbom, ustuknuo i skočio preko provalije do uništenja.
Kad je to primijetila, mlada je potrčala prema rubu stijene i skočila pavši preko mrtvog mladoženje. Đavolji kamen podseća na čuvenu Đavolju varoš kod Kuršumlije – sastoji se od desetak kamenih pregrada, čija visina dostiže i pedeset metara. Prema jednoj od njih, đavoli su pokušali da preokrenu tok rijeke Pčinje, koja teče u podnožju rijeke prema Bugarskoj – htjeli su to učiniti tako što su joj spojili obale kod sela Šajince.
Masivno kamenje je uzeto sa brda Pčinje, ali oni neće imati ništa od toga. Na kraju su se probili prema Končuljskoj klisuri, prema Kosovskom Pomoravlju. Tu, među stijenama, ugleda se pravi planinar. Uzmu ga na leđa i krenu natrag. Kamen je bio izuzetno težak, često su pravili pauze. Kad su stigli do Trgovišta, već su zapjevali prvi pijetlovi.
Ujutro su đavoli bacili kamen blizu mlina i nestali. Tako je tog jutra uz rijeku izronio Vražji kamen. Crkvu Blažene Djevice Marije sagradio je u 14. stoljeću srpski vlastelin Dejan Marković. Uz odobrenje cara Dušana, Dejan, koji je s njim bio u srodstvu ženidbom sa njegovom sestrom Teodorom. Danas je zaštićena kao spomenik kulture od iznimne važnosti. Na prvi pogled čovjek bi pomislio da je prilaz crkvi na toj stijeni gotovo nemoguć. Ipak, dovoljno je ići uskom kozjom stazom i bez imalo naprezanja eto ih.