Jelena Tomašević nedavno je gostovala u jednoj od najpopularnijih emisija na našim prostorima, pa je otvoreno rekla svoje misli. U jednom trenutku ona se zabilježila i zaplakala pričajući o suprugu i bolesti koja joj je mjenjačno najugodnija. Lupus je jedna od češćih autoimunih bolesti i može biti povezana sa stilom života biranja i izvornih faktora.

To može biti vrlo štetno jer velika konzumacija alkohola, pušenje, zagađenje i veliki stres mogu dovesti do “autoimune” bolesti, gdje se tijelo bori samo sa sobom. Većina bolesti u sadašnjem okruženju rezultat je takvih štetnih stilova života i vanjskih stresora. Supruga proslavljenog košarkaša Dejana Tomaševića otvorila se i ispričala svoju priču o teškoj bolesti u emisiji “Ordinacija” na RTS-u.

Majka četvero djece, naišla je na prve znakove bolesti prije deset godina, iako su bili suptilni i lako ih je promašiti. Nakon što je rodila svoje četvrto dijete, primijetila je oteklinu na jednom prstu koja se sljedeći dan proširila na drugi prst.

Zabrinute osobe potražile su pomoć liječnika koji su obavili nekoliko pretraga i potvrdili da žena boluje od lupusa. Tek tada je znala što ju je snašlo. Rečeno joj je da nema lijeka za bolest i da se tu ništa ne može učiniti. Bila je barem zahvalna što to neće utjecati na njezin život barem 20 godina.

Sjeća se da se to otkriće dogodilo tijekom njihovog boravka u Španjolskoj. Nekoliko tjedana kasnije Dejan je potpisao ugovor u Grčkoj i to je bio razlog njihovog preseljenja u Atenu. Zamolivši Jelenu da se smiri, tamo je zatražila i drugo mišljenje, no dijagnoza je ponovno potvrđena. Uložila je svu moguću energiju u odbacivanje istine o ne baš idealnom zdravlju svog supruga.

Stigli smo u Beograd, gdje mi je liječnik detaljno objasnio moje trenutno fizičko stanje. Imao sam samo 36 godina, ali procijenjeno je da je moje tijelo staro oko 75 godina. Dijagnoza tu nije stala, nažalost, uz lupus, dijagnosticirana je i srodna bolest; Reumatoidni artritis. Bilo je to otkriće koje mi je otvorilo oči i natjeralo me da potražim liječničku pomoć na početku putovanja iscjeljenja.

Osvrće se na to vrijeme i Jeleninu šokantnu dijagnozu, veliku sportašicu koja je postizala sjajne rezultate, te priznaje da su pred njom bili veliki izazovi. Svakako, tranzicija i rođenje Matijinog djeteta bilo je teško razdoblje. No, kroz sve je prolazila s nevjerojatnom snagom i otpornošću. U cijeloj raspravi Tomašević spominje i Jelenu, koja nikad ništa nije zamjerila, čak ni zbog zdravstvenih problema.

Uvijek je bila u centru pažnje. Ipak, Tomašević se prvi put susreće s nemogućnošću ispunjavanja obveza zbog dugotrajne šestomjesečne temperature. Bez obzira na te izazove, jedna jako dobra stvar kod Jelene je to što nas može zaštititi od svoje boli.

U teškim trenucima bi se izolirala, podijelila svoje emocije sa sestrama i skrivala svoje obiteljske probleme od nas. Koji su signali da ovo stanje ometa sposobnost osobe da obavlja svakodnevne zadatke? 

Prisjetila se da je prvi simptom bilo povišenje tjelesne temperature, a potom se pridružila upala. U trenutku otekline ruka joj je dobila ogromnu napetost, bila je crvena i potpuno paralizirana.

Otok bi trajao 5-7 dana nakon čega bi polako splasnuo i koža poprimila normalan izgled. Čak i na ovoj raskrsnici aktivnosti poput bebe kao što su kupanje, oblačenje i igranje ili lagano zabavljanje s bebom bile su nemoguće, morale su se prekinuti.

Fizička nelagoda je nestala, ali emocionalna i mentalna patnja bila je nesnosna. Boljelo je najviše.

Ads