Postoje neke neuobičajene dijagnoze i povezani simptomi o kojima ljudi nisu dobro informirani. Ovi uvjeti mogu, stoga, poremetiti naš svakodnevni život, a ipak njihova prisutnost često izmiče našoj svijesti. Jedan od organa u tijelu koji može stvoriti atipične probleme i simptome je nadbubrežna žlijezda. Unatoč tome što su tako male, nadbubrežne žlijezde imaju golem utjecaj na cjelokupno zdravlje.

Smještene iznad bubrega, to su male žlijezde koje su odgovorne za proizvodnju hormona. Hormoni djeluju na reguliranje širokog spektra bitnih tjelesnih funkcija. To uključuje metabolizam, reakcije na stres i ravnotežu vode i soli.

Također je uključeno funkcioniranje u drugim organima. U ovom radu bit će riječi o radu nadbubrežnih žlijezda, njihovim poremećajima i potencijalno atipičnim, ali ozbiljnim simptomima koje bi mogli izazvati.

Anatomija i fiziološka uloga nadbubrežnih žlijezda. Nadbubrežne žlijezde su jedna od najvažnijih struktura u tijelu, unatoč svojoj maloj veličini, a sastoje se od dva dijela, desne i lijeve žlijezde. Desna žlijezda je trokutastog oblika, dok je lijeva polumjesečasta. Svaka žlijezda sastoji se od tri važna sloja, odnosno kapsule, korteksa i medule, a svi obavljaju specifične funkcije. Glavni hormoni koje proizvode te žlijezde su kortizol, aldosteron i adrenalin.

Bez sumnje, najpoznatiji hormon koji luče nadbubrežne žlijezde je kortizol. Važan je u upravljanju tjelesnim odgovorima na stres i održavanju razine šećera u krvi za podršku metaboličkim procesima. Također, kortizol igra glavnu ulogu u regulaciji ciklusa spavanja i budnosti. Kao reakcija na stres, nadbubrežne žlijezde luče kortizol kako bi pomogle tijelu da se suoči s raznim izazovima.

S druge strane, ako se stres nastavi, on na kraju iscrpljuje kapacitet nadbubrežne žlijezde, što dovodi do onoga što neki nazivaju “adrenalnim umorom”. Ključni među proizvedenim hormonima je aldosteron, koji značajno utječe na ravnotežu soli i vode u tijelu kako bi se osigurale odgovarajuće razine krvnog tlaka. Svaka promjena u proizvodnji aldosterona može dovesti do problema u vezi s krvnim tlakom, dehidracijom ili neuravnoteženim elektrolitima.

Insuficijencija nadbubrežne žlijezde i drugi poremećaji nadbubrežne žlijezde. Adrenalni umor predstavlja najčešću zdravstvenu tegobu koja se odnosi na nadbubrežnu žlijezdu. Ovo stanje proizlazi iz stresa tijekom duljeg vremenskog razdoblja, smanjujući funkciju nadbubrežnih žlijezda za proizvodnju bitnih razina hormona za svakodnevne aktivnosti.

Osobe s umorom nadbubrežne žlijezde mogu imati kronični umor, iscrpljenost, nesanicu, depresiju, povećanu osjetljivost na stres i probleme s koncentracijom. Osim zamora nadbubrežne žlijezde, druge i ozbiljnije bolesti uključuju tumore nadbubrežne žlijezde. Ovi tumori rezultiraju prekomjernom proizvodnjom hormona i imaju različite simptome ovisno o specifičnoj vrsti tumora.

Na primjer, tumor koji izaziva prekomjernu proizvodnju kortizola može rezultirati Cushingovim sindromom koji se očituje u znakovima kao što su debljanje uglavnom na gornjem dijelu tijela, slabost mišića, nakupljanje masnoće oko vrata i ramena, osteoporoza, neredoviti menstrualni ciklusi žena i promjene raspoloženja do depresije.

Povišene razine adrenalina proizvedene zbog tumora mogu rezultirati hipertenzijom, grčevima mišića, pretjeranim znojenjem i osjećajem tjeskobe.

S druge strane, neadekvatna funkcija nadbubrežne žlijezde može rezultirati Addisonovom bolešću, koju karakteriziraju klinički znakovi kao što su umor, gubitak težine, slabost mišića, niska razina šećera u krvi i hiperpigmentacija kože. Prirodni načini pospješivanja rada nadbubrežnih žlijezda. Liječenje problema povezanih s nadbubrežnom žlijezdom može se provesti na različite načine: kirurški, farmaceutski i prirodni načini poboljšanja rada tih važnih žlijezda.

Ads