Tijekom prošle godine zajednički smo promatrali raširenu inflaciju koja je zahvatila svaki kutak svijeta. Eskalacija cijena može se vidjeti u raznim aspektima života, a ipak ima pojedinaca koji se odlučuju nagomilati dugove, držeći se uvjerenja da su pred njima svjetliji dani.

Usred neposredne ekonomske krize u Sjedinjenim Državama, Jeff Bezos, drugi najbogatiji pojedinac na svijetu, oglasio je uzbunu, pozivajući i potrošače i tvrtke da zaštite svoju financijsku dobrobit stvaranjem novčanih rezervi. Bezos, oštroumno uočivši izdajničke znakove nadolazeće recesije, naglasio je kritičnost pripreme za potencijalno razorne posljedice. Kako bi potkrijepio svoje stajalište, ukazao je na rasprostranjena otpuštanja u više sektora i ponovio svoje uvjerenje da je kolaps tržišta neizbježan. S obzirom na očekivano pogoršanje gospodarstva, ključno je poslušati Bezosovo upozorenje i poduzeti proaktivne mjere.

U nastojanju da pruži smjernice američkim kućanstvima, Bezos je preporučio odgađanje kupnje određenih artikala, uključujući televizore, hladnjake i nove automobile. Bezos je također savjetovao vlasnicima malih tvrtki da prioritet daju akumulaciji novčanih rezervi umjesto ulaganja u novu opremu. Naglasio je važnost minimiziranja rizika i usvajanja načina razmišljanja koji kombinira optimizam s pripremom na nepovoljne okolnosti. Slijedeći korake svog prethodnika, Bezosa, Andy Jesse, sadašnji izvršni direktor Amazona, izrazio je sličnu zabrinutost u vezi s potencijalnim gospodarskim padom.

Kao odgovor na potencijalno izazovnu gospodarsku klimu koja se može pojaviti, Amazon poduzima proaktivne mjere za smanjenje troškova, smanjenje potrošnje i ograničavanje zapošljavanja na određenim pozicijama. Ovo je u skladu sa savjetima utjecajnih investitora, rukovoditelja, akademika i analitičara koji su naglasili stalne napore Federalnih rezervi u borbi protiv inflacije. Nedavna izvješća pokazuju da je inflacija porasla na 9,1 posto u lipnju, označavajući najvišu razinu u 40 godina, te da je ostala na 7,7 posto u listopadu. Jeff Bezos priznao je ove ekonomske pokazatelje, rekavši: “Trenutni ekonomski trendovi signaliziraju potrebu da se pripremimo za teška vremena.” U skladu s tim, Solomon, izvršni direktor ugledne tvrtke s Wall Streeta, pozvao je poslovne vođe i investitore da prepoznaju sve veće rizike i izvrše odgovarajuće pripreme.

Nakon objave tromjesečne dobiti koja je nadmašila predviđanja financijskih analitičara, dao je svoju izjavu. Unatoč tome, izrazio je zabrinutost zbog mogućnosti nadolazeće recesije zbog gospodarstva koje se bori s tekućom inflacijom i strategije Federalnih rezervi usmjerene na obuzdavanje cijena nizom odlučnih povećanja kamatnih stopa. “Očekujem daljnji porast volatilnosti”, rekao je Solomon.

Iako to nije pokazatelj teške ekonomske krize, vrlo je vjerojatno da će Sjedinjene Države doživjeti recesiju kada se uzme u obzir raspon mogućih ishoda. U borbi protiv inflatornih pritisaka, Federalne rezerve su brzo provele mjere, uključujući povećanje kamatnih stopa kako bi spriječile gospodarsku ekspanziju. Predviđa se da će ove stope premašiti 5%, što je prvi put od 2007. Posljedično, američki potrošači i poduzeća mogu se susresti s poteškoćama koje proizlaze iz povišenih cijena, eskalacije troškova posudbe i usporavanja gospodarstva.

Ads