Konzervirana tuna: Ukusna, ali potencijalno opasna – Što trebate znati

  • Konzervirana tuna, popularna među ljubiteljima laganih obroka, od riže do tjestenine, i salata, može se činiti kao savršen izbor za brzu i hranjivu prehranu. Međutim, nedavna istraživanja upozoravaju na moguće zdravstvene rizike povezane s konzumacijom ovog omiljenog prehrambenog proizvoda. Izvor zdravih proteina, tuna, zapravo skriva potencijalno opasne tvari koje mogu utjecati na naše zdravlje.

Prema podacima objavljenim u časopisu “Food and Function”, studija sa Sveučilišta Binghamton u New Yorku otkrila je zabrinjavajuće informacije o sadržaju žive i cinka u konzerviranoj tuni. Konkretno, jedna limenka tune može sadržavati oko 18,11 mikrograma žive. S obzirom na to da je tjedni preporučeni limit za unos žive 1,6 mikrograma po kilogramu tjelesne mase, redovita konzumacija konzervirane tune može značajno premašiti sigurno ograničenje, posebno ako se tunu jede često.

  • Živa, otrovna tvar koja se prirodno akumulira u morskim plodovima, može imati ozbiljne posljedice za zdravlje. Dugotrajna izloženost visokim razinama žive može uzrokovati neurološke probleme, uključujući tremor, oštećenje pamćenja i koordinacije. Pored žive, tuna također može sadržavati povišene razine cinka. Dok je cink esencijalan mineral za naše zdravlje, prekomjerne količine mogu izazvati niz zdravstvenih problema.

Studija sa Sveučilišta Binghamton ukazuje na to da visok sadržaj cinka u konzerviranoj tuni može dovesti do problema s probavnim sustavom, uključujući povećanu propusnost crijeva, fenomen poznat kao “sindrom propuštenog crijeva”. Ova pojava omogućava toksinima i patogenima da uđu u krvotok, što može narušiti imunološki sustav i potencijalno doprinositi razvoju autoimunih bolesti poput multiple skleroze. Grečen Maler, glavni istraživač studije, objašnjava da visoke razine cinka mogu oslabiti sposobnost tijela da se bori protiv patogena, čime se povećava rizik od različitih bolesti.

Prekomjeran unos cinka može izazvati simptome poput povraćanja, mučnine, vrućice i gubitka svijesti. Dugotrajna izloženost može smanjiti razinu željeza i glukoze u krvi, što dodatno komplicira zdravstveno stanje.

Unatoč ovim upozorenjima, stručnjaci ističu da umjerena konzumacija konzervirane tune i dalje može biti dio uravnotežene prehrane. Ključno je pratiti unos i razmišljati o varijaciji u prehrani kako bi se smanjili potencijalni rizici. Ako ste ljubitelj tune, preporučuje se ograničiti učestalost konzumacije i razmisliti o uključivanju drugih izvora proteina u prehranu, kao što su piletina, grah ili riba s nižim sadržajem žive.

U konačnici, iako konzervirana tuna nudi mnogo nutritivnih prednosti, važno je biti svjestan i njenih potencijalnih opasnosti. Svaka prehrambena odluka trebala bi biti temeljena na informiranim izborima i zdravom razumu, uzimajući u obzir moguće rizike i koristi. Informacije kao što su one iz ove studije pomažu potrošačima da donesu bolje odluke za svoje zdravlje, uzimajući u obzir ravnotežu između uživanja u omiljenim jelima i zaštite vlastitog blagostanja.

Ads