Nole do ludila doveo Karleušu, kipti već satima, u zemlju bi propala od bruke za koju je sama kriva
U savremenoj eri društvenih mreža i neprekidnog toka informacija, svaki potez poznatih ličnosti izaziva buru reakcija. Kada se u jednoj priči nađu Novak Đoković, kao najuspešniji teniser sa Balkana, i Jelena Karleuša, estradna diva poznata po oštrim stavovima i burnim reakcijama, nije iznenađujuće što javnost reaguje sa velikim interesovanjem. Najnoviji povod za pažnju bio je Đokovićev potez na prestižnom turniru Wimbledon, koji je izazvao snažnu reakciju Karleuše, ali i podsetio javnost na njenu raniju podršku istom sportisti.
Ova situacija, osim što je izazvala razne komentare, takođe otvara važna pitanja o granici između sporta i politike, o doslednosti javnih ličnosti i o tome kako lična lojalnost može prevagnuti nad objektivnim poštovanjem.
Đokovićev gest i njegova poruka
Na ovogodišnjem Wimbledon turniru, jedan od najgledanijih sportskih događaja u svetu tenisa, Novak Đoković se odlučio na neuobičajen, ali veoma simboličan gest. Nakon pobede u prvom kolu, Nole je izveo pokret koji simbolizuje “pumpanje šake”, što mnogi tumače kao znak podrške studentima i protestima protiv režima Aleksandra Vučića u Srbiji.
Ovaj čin je naišao na brojne reakcije u javnosti, jer je bilo očigledno da Đoković koristi svoj uticaj da izrazi politički stav, što je neuobičajeno za sportiste njegovog kalibra. Podrška narodu koji se bori za promene i pravdu nije strana Đokoviću, ali svaki njegov politički komentar obavezno izazove buru, pogotovo u polarizovanoj srpskoj javnosti.
Reakcija Jelene Karleuše
Ubrzo nakon što je Novak pokazao svoj stav na terenu, usledila je oštra reakcija Jelene Karleuše, jedne od najkontroverznijih ličnosti sa srpske javne scene. Ona je putem društvenih mreža iznela niz komentara, optužujući Đokovića da je:
-
Mešao sport i politiku,
-
Huškao mlade,
-
Pokušavao da se pozicionira moralno superiorno,
-
Bio neiskren u svojim namerama.
U njenom komentaru, Karleuša je poručila:
„Sportista koji na terenu miješa politiku u sport nije sportista. Sportista koji podržava nasilje i bezakonje u sopstvenoj zemlji nije sportista. Sportista koji u sport miješa i politiku i sopstvenu i tuđu djecu, huška tuđu djecu da ne idu u školu dok njegova idu u privatnu nije dobar čovjek.“
Ove reči su izazvale podeljene reakcije. S jedne strane, bilo je onih koji su je podržali, ističući važnost razdvajanja sporta i politike. S druge strane, mnogi su je optužili za licemerje i kontradiktornost, podsećajući na njene ranije izjave o Đokoviću.
Karleušina kontradikcija: od hvalospeva do osude
U samo nekoliko godina, Karleuša je napravila potpuni preokret u svom stavu prema Đokoviću. Kada je 2022. godine najbolji srpski teniser bio deportovan iz Australije zbog spora oko vakcinacije, Karleuša nije štedela reči hvale. Tada je izjavila:
„Fascinantna je ova smirenost, ova snaga, ovaj stav, ovaj protok energije.“
„Ovdje Univerzum vrti čudnu silu. Čast je živjeti u eri Novaka Đokovića.“
Ova izjava svedoči o tome da je u tom trenutku Jelena Karleuša videla u Đokoviću više od sportiste – prepoznala je simbole nadljudske izdržljivosti, duhovne snage i globalnog uticaja. Danas, međutim, kada se njegovo mišljenje ne poklapa s njenim političkim opredeljenjem, ona ga oštro kritikuje, dovodeći u pitanje njegovu ljudskost.
Značaj političke lojalnosti
Da bi se u potpunosti razumela oštrina Karleušinog istupa, treba uzeti u obzir i njenu dugogodišnju lojalnost vladajućem režimu u Srbiji. Poznato je da je u više navrata javno branila Aleksandra Vučića, čak i kada se suočavao s ozbiljnim kritikama zbog medijskih manipulacija, represije ili nepotizma.
Kritičari smatraju da Karleuša nije motivisana principima, već pragmatičnim vezama s političkim vrhom, koje joj obezbeđuju stabilnu medijsku prisutnost i zaštitu.
Zbog toga se postavlja pitanje:
-
Da li je u njenom slučaju napad na Đokovića bio rezultat političke lojalnosti ili ličnog razočaranja?
-
Može li neko istovremeno biti veran političkom sistemu i objektivan kritičar individualnih poteza javnih ličnosti?
Društvena dinamika i percepcija javnosti
Javnost u Srbiji nije ostala nema. Komentari su pljuštali na sve strane. Među korisnicima društvenih mreža primećena su tri dominantna stava:
-
Podrška Đokoviću – Ljudi ga vide kao hrabrog pojedinca koji koristi slavu da ukaže na nepravdu.
-
Kritika Đokovića – Postoji grupa koja smatra da sportisti treba da budu apolitični i da se drže sporta.
-
Podsmeh Karleuši – Najveći broj reakcija išao je upravo na račun pevačicine kontradiktornosti, ističući “brzinu kojom se menja mišljenje kad to odgovara interesima.”
Ova situacija dodatno pokazuje koliko je javnost svesna licemerja i političkih igara, kao i to da više ne prihvata slepo mišljenja poznatih ličnosti bez kritičkog promišljanja.
Ova epizoda iz sveta javne sfere pokazuje koliko su danas granice između sporta, politike i zabave zamagljene. Novak Đoković, iako prvenstveno sportista, svojim uticajem ulazi u sfere društvenog aktivizma, dok Jelena Karleuša, pevačica i javna ličnost, pokušava da zadrži politički imidž usklađen s aktuelnim vlastima.
Kroz ovu polemiku otkriva se nekoliko važnih poenti:
-
Javne ličnosti ne mogu više biti nedodirljive – njihove reči i dela se porede, analiziraju i preispituju.
-
Lojalnost režimu često dolazi u sukob sa univerzalnim vrednostima kao što su sloboda mišljenja i podrška narodu.
-
Konzistentnost u stavovima postaje retkost, a javnost to sve češće primećuje.
Na kraju, postavlja se pitanje: Ko ima veći uticaj – onaj ko se ne boji da kaže svoje mišljenje, ili onaj koji menja stavove kako vetar duva? Odgovor zavisi od vrednosti koje društvo želi da gaji – iskrenost, hrabrost i doslednost, ili pragmatizam i politička prilagodljivost.