Novi poglavar Katoličke crkve – istorijski preokret u Vatikanu

Današnji dan upisan je u istoriju Katoličke crkve zlatnim slovima – svet je dobio novog papu, a ujedno je i po prvi put jedan američki kardinal preuzeo najvišu crkvenu funkciju. Nakon višednevnog zasedanja i pažljivo sprovedenog procesa izbora, na čelo Rimokatoličke crkve došao je Robert Francis Prevost, kardinal iz Sjedinjenih Američkih Država. Njegov izbor predstavlja prekretnicu u istoriji Crkve, kako u geografskom, tako i u ideološkom smislu.

Pojava belog dima iznad Sikstinske kapele, kao večnog simbola konsenzusa unutar konklave, izazvala je talas oduševljenja među okupljenim vernicima u Vatikanu, ali i širom sveta. Uz zvuke crkvenih zvona i tradicionalni uzvik „Habemus Papam!“, svet je dočekao 267. poglavara Rimokatoličke crkve.

 Ko je novi papa – Robert Francis Prevost

Rani život i obrazovanje

Robert Francis Prevost rođen je 14. septembra 1955. godine u Čikagu, u državi Ilinois, u Sjedinjenim Američkim Državama. Njegova duhovna i akademska formacija bila je izuzetno bogata i raznovrsna:

  • Završio je osnovne studije iz matematičkih nauka na prestižnom Univerzitetu Villanova.

  • Potom se okrenuo teološkom obrazovanju, stekavši magisterij iz teologije na Catholic Theological Union u Čikagu.

  • Svoje studije je krunisao doktoratom iz kanonskog prava, koji je odbranio na Papinskom univerzitetu Svetog Tome Akvinskog u Rimu.

Već u ranoj mladosti, 1977. godine, priključio se Redu svetog Augustina, a 1981. položio je svečane monaške zavete. Taj čin je označio njegovu potpunu posvećenost Crkvi i hrišćanskoj službi.

Misionarski rad u Peruu – temelji duhovne posvećenosti

Poseban deo Prevostove biografije čini njegov rad u Latinskoj Americi, pre svega u Peruu, gde je poslat kao misionar 1985. godine. Tokom svog boravka u toj zemlji, obavljao je niz važnih funkcija:

  • Služio je kao vikar katedrale u Chulucanasu.

  • Bio je kancelar teritorijalne prelature, što mu je omogućilo uvid u specifične potrebe lokalne crkve.

  • Predavao je kanonsko pravo i rukovodio augustinskim semirarom u Trujillu.

Njegova bliska povezanost s lokalnom zajednicom, kao i tečno znanje španskog jezika, doprineli su izgradnji snažne duhovne veze sa vernicima tog regiona.

Uspon unutar redovničke zajednice i Crkve

Nakon godina rada u misijama i teološkom obrazovanju, Prevost je nastavio svoj uspon unutar Crkve:

  1. 1999. godine, izabran je za provincijala Reda svetog Augustina u svojoj rodnoj provinciji u Čikagu.

  2. Samo dve godine kasnije, 2001., postao je generalni prior istog reda – najviša upravljačka pozicija unutar augustinske zajednice. Tu dužnost obavljao je punih 12 godina, sve do 2013. godine.

  3. U 2014. godini, imenovan je za biskupa Chiclayoa, jednog od značajnijih gradova u Peruu.

  4. Konačno, 2023. godine, dobio je ključnu dužnost u Vatikanu – postao je prefekt Dikasterija za biskupe, institucije odgovorne za imenovanje biskupa širom sveta.

Sve ove pozicije svedoče o njegovoj duhovnoj zrelosti, administrativnim sposobnostima i poverenju koje uživa unutar Crkve.

Konklava – kako je izabran novi papa

Izbor pape obavljen je tokom tradicionalne konklave, zatvorenog zasedanja koje okuplja kardinale iz celog sveta. U ovom slučaju, učestvovalo je 133 kardinala, koji su imali zadatak da izaberu novog poglavara crkve. Da bi kandidat bio izabran, bilo je potrebno da dobije najmanje 89 glasova – što je dvotrećinska većina.

Četvrto glasanje, koje se odigralo tokom drugog dana zasedanja, donelo je odluku. Nedugo zatim, nad Sikstinskom kapelom se pojavio beli dim, koji je simbolizovao postizanje dogovora.

Usledio je tradicionalni obred objavljivanja:

  • Sa balkona Bazilike svetog Petra, protodiakon je izgovorio čuvene reči:

    “Habemus Papam!”

  • Okupljeni narod, vernici i turisti, zapljeskali su, a zvona crkava oglasila su radosnu vest.

  • Trg svetog Petra ispunio se suzama radosnicama, molitvama i pesmom.

Šta očekuje Crkvu pod novim papom?

Prethodni pape ostavili su različite pečate u crkvenoj istoriji, ali izbor Roberta Prevosta kao prvog Amerikanca na tronu Svetog Petra ima potencijal da otvori nova poglavlja.

Njegova umerena stajališta, bogato međunarodno iskustvo i otvorenost prema savremenim izazovima upućuju na to da bi mogao:

  • Unaprediti komunikaciju Crkve sa mladima.

  • Podržati međureligijski dijalog, posebno sa zajednicama u Latinskoj Americi.

  • Naglasiti važnost društvene pravde i misionarskog rada.

  • Modernizovati upravljanje Crkvom putem savremenijih struktura odlučivanja.

U narednim danima očekuje se formiranje njegovih savjetničkih tela, što će biti prvi pokazatelj pravca koji planira da vodi.

Poglavar sa vizijom i korenima u narodu

Robert Francis Prevost ne dolazi iz aristokratske ili tradicionalno vatikanske sredine – njegova životna priča je priča jednog čoveka iz američkog radničkog grada, koji je celog života služio Crkvi kroz misije, nauku i veru. On simbolizuje modernog verskog lidera, koji u sebi nosi spoj duhovnosti, obrazovanja i globalnog iskustva.

Njegov izbor nije samo crkveni događaj – on je istorijski trenutak za sve vernike širom sveta. Donosi novu nadu da Crkva može da se približi savremenom čoveku, a da pri tome ostane verna svom duhovnom nasleđu.

“Habemus Papam” više nije samo formalna objava – to je početak novog poglavlja koje svet sa uzbuđenjem prati.

Ads