Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) odobrila je povećanje cijene električne energije koje će stupiti na snagu 1. augusta. Ovdje su ključne informacije o promjeni cijena:

Povećanje Cijena
Domaćinstva: Cijena električne energije za domaćinstva biće povećana za 10,04%.
Ostale Potrošnje: Za kategoriju “ostala potrošnja” (vrtići, studentski domovi, kuhinje humanitarnih organizacija, vjerski objekti) cijena će rasti do 7,29%.


Razlozi za Povećanje
Finansijski Gubitak: Elektroprivreda BiH je prošle godine zabilježila gubitak od 331 milion KM, što je jedan od razloga za povećanje cijena.
Troškovi Održavanja: Generalni direktor Elektroprivrede BiH, Sanel Buljubašić, naglašava da je povećanje cijena nužno za održavanje i funkcioniranje elektrana, termoelektrana i hidroelektrana kako bi se osigurala energetska stabilnost.


Utjecaj na Građane
Poskupljenje Namirnica: Povećanje cijena električne energije može utjecati na rast cijena namirnica, što dodatno opterećuje kućne budžete.
Povećanje Računa: Buljubašić procjenjuje da će za 85% potrošača povećanje cijene iznositi dodatnih 2,5 KM po računu.


Odluka FERK-a
Pravni Temelji: Buljubašić je istaknuo da odluka o povećanju cijena ima pravne temelje i da je važna za održavanje energetske stabilnosti.
Proizvodne Cijene: Prethodni predsjedavajući FERK-a je uklonio ovu tačku s dnevnog reda na prošloj sjednici, što je sada ispravljeno.
Ovo povećanje cijena je prvi korak FERK-a prema usklađivanju cijena sa stvarnim proizvodnim troškovima, ali može dodatno opteretiti kućne budžete i troškove poslovanja za različite organizacije.

BONUS:

Debljina je ozbiljan javnozdravstveni i ekonomski problem 21. stoljeća, uzrokovan prekomjernim nakupljanjem masnog tkiva u organizmu. Ova bolest može uzrokovati brojne kronične nezarazne bolesti poput srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, gihta, endokrinoloških poremećaja, neplodnosti i nekih malignih bolesti.

Posebnu pažnju treba posvetiti debljini u djetinjstvu. Istraživanje CROCOSI iz 2018./2019. godine, predstavljeno od strane prof. dr. sc. Sanje Musić Milanović, pokazalo je da 35% djece u dobi od 8 do 9 godina ima prekomjernu tjelesnu težinu ili debljinu. Debljina u djetinjstvu može utjecati na zdravlje i kvalitetu života u odrasloj dobi, te na psihofizičko zdravlje. Ključno je provoditi preventivne mjere kroz javnozdravstvene intervencije, edukaciju u vrtićima i školama, te kroz obrazovanje roditelja. Roditelji igraju ključnu ulogu u prevenciji prekomjerne tjelesne težine i debljine kod djece. Edukacija treba obuhvatiti cijelu obitelj jer se prehrambene navike i navike tjelesne aktivnosti razvijaju u obiteljskom okruženju i često se prenose iz djetinjstva u odraslu dob.

Savjeti za roditelje
Budite pozitivan primjer: Djeca uče promatrajući roditelje, stoga se pridržavajte pravila umjerenosti, raznolikosti i uravnoteženosti u prehrani. Raznolika hrana osigurava potrebne hranjive tvari za rast i razvoj djeteta.

Budite maštoviti i vizualno prilagodite obroke: Djeca su sklona kreativnosti, pa je važno da obroke prezentirate na zanimljiv način. Pripremite obroke u obliku likova iz crtanih filmova, složite voće u šarene uzorke ili napravite šarene frape. Zajednički odaberite nazive jela kako bi djeca bila zainteresirana.

Uključite dijete u odabir i pripremu jela: Istraživanje i priprema jela mogu povećati djetetovu želju da proba novu hranu. Uzmite dijete sa sobom u nabavku namirnica i dopustite mu sudjelovanje u pripremi obroka kod kuće.

Ne koristite hranu kao nagradu ili kaznu: Učite djecu da je hrana namijenjena obroku, a ne kao nagrada ili kazna. Korištenje hrane na ovaj način može povećati rizik od emocionalnog prejedanja i debljine u odrasloj dobi.

Imajte zajedničke obroke: Obroci trebaju biti vrijeme za povezivanje i opuštanje s obitelji. Pokušajte imati barem jedan zajednički obrok dnevno bez distrakcija poput televizije i mobitela. Djeca bolje jedu i uživaju u obroku kada se osjećaju opušteno i bez stresa.

Budite tjelesno aktivni: Budite uzor svojoj djeci u tjelesnoj aktivnosti. Provodite vrijeme u prirodi, šetnjama, igri na svježem zraku, vožnji bicikla ili romobila.

Ne odustajte: Ako dijete ne voli određenu hranu, nastavite je nuditi i pokazujte entuzijazam za nju. S godinama se prehrambene preferencije mogu mijenjati, a postepene promjene u prehrambenim navikama i načinu života su ključne za dugoročne rezultate.

Ovi savjeti mogu pomoći u oblikovanju zdravih prehrambenih i životnih navika kod djece, što može značajno doprinijeti prevenciji debljine i promicanju zdravijeg načina života.

Ads