BONUS ČLANAK:

Debljina je veliki javnozdravstveni i ekonomski problem u 21. stoljeću, s ozbiljnim posljedicama za zdravlje, uključujući rizik od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, gihta, endokrinoloških poremećaja, neplodnosti i nekih malignih bolesti. Posebno je zabrinjavajuća debljina kod djece. Istraživanje CROCOSI 2018./2019., voditeljice prof. dr. sc. Sanje Musić Milanović, pokazalo je da 35% djece u dobi od 8 godina ima prekomjernu tjelesnu težinu ili debljinu.

Prevencija debljine kod djece ključna je i uključuje javnozdravstvene intervencije, edukaciju u školama i vrtićima, te edukaciju roditelja. Roditelji su ključni u prevenciji, jer prehrambene navike i tjelesna aktivnost koje se usvajaju u obitelji često traju cijeli život.

Savjeti za roditelje:
Budite pozitivan primjer: Djeca imitiraju odrasle. Ako roditelji prakticiraju umjerenost, raznolikost i uravnoteženost u prehrani, djeca će vjerojatnije usvojiti iste navike.

Budite maštoviti i vizualno prilagodite obroke: Učinite obroke zabavnim i privlačnim. Na primjer, pripremite jela u obliku omiljenih likova ili napravite šarene voćne kreacije.Uključite dijete u odabir i pripremu jela: Otiđite zajedno u kupovinu i dopustite djetetu da sudjeluje u pripremi obroka. Trud oko pripreme može povećati želju djeteta da proba novo jelo.

Ne koristite hranu kao nagradu ili kaznu: Hrana ne bi trebala biti sredstvo za nagrađivanje ili kažnjavanje, kako bi se izbjeglo emocionalno prejedanje i debljina u odrasloj dobi.Imajte zajedničke obroke: Pokušajte imati barem jedan obrok dnevno zajedno kao obitelj. To vrijeme treba biti opuštajuće, bez distrakcija poput televizije ili mobitela.

Budite tjelesno aktivni: Ako roditelji redovito vježbaju, djeca će lakše usvojiti navike tjelesne aktivnosti. Provedite vrijeme u prirodi, šetnjama, vožnji biciklom ili igri na svježem zraku.Ne odustajte: Ako dijete ne voli neku hranu, nastavite je nuditi i pokazujte entuzijazam. S godinama se mogu mijenjati prehrambene preferencije. Postupno uvodite promjene u prehrambene navike i stil života kako bi postale dugotrajne.

Ovi savjeti pomažu u postavljanju temelja za zdravije prehrambene navike i tjelesnu aktivnost, što može imati dugoročne koristi za zdravlje djece.

Ads