Zajednička nit ljudske prirode je zajednički strah od zmija. Općenito je opažanje da zmije u većini slučajeva ne započinju napade. Umjesto toga, do susreta se često dolazi kada jedinke nenamjerno stanu na njih u prirodnim okruženjima, potičući obrambene reakcije i ugrize. Nedavno je iz dubina amazonske prašume izašlo zapanjujuće otkriće: identifikacija najveće zmije ikad dokumentirane!

Kada se suočio sa zadivljujućim prizorom sjeverne zelene anakonde koja je bila dugačka gotovo osam metara i teška blizu 200 kilograma, profesor Frik Vonk, poznati televizijski voditelj, iznio je zapanjujuće otkriće. Ne pokoleban zastrašujućom prisutnošću anakonde, čija se glava po veličini mogla mjeriti s ljudskom, neustrašivi 40-godišnji profesor neustrašivo je prišao golemom reptilu.

U ovom izvanrednom videu, hrabri nizozemski biolog neustrašivo pliva uz kolosalnu anakondu, koja se po veličini može usporediti s automobilskom gumom.

Otkriće posebne vrste anakonde u Amazoni potvrđeno je nedavnom objavom u časopisu Diversity. Do sada je zelena anakonda ili divovska anakonda bila jedina priznata vrsta. Međutim, ova je studija razotkrila postojanje sjeverne zelene anakonde kao zasebne i jedinstvene vrste.

Zajedno s međunarodnim timom od 14 znanstvenika koji dolaze iz devet različitih zemalja, došli smo do revolucionarnog otkrića o zelenoj anakondi, najvećoj vrsti zmije na planetu. Zapanjujuće, otkrili smo da zapravo postoje dvije različite varijacije zelenih anakondi. Oni koji žive u sjevernim regijama Južne Amerike, uključujući Venezuelu, Surinam i Francusku Gvajanu, identificirani su kao potpuno odvojene vrste. Unatoč njihovim nevjerojatnim fizičkim sličnostima, ova dva tipa pokazuju nevjerojatnu genetsku divergenciju od pet i pol posto, što je značajna razlika. Da pružimo neki kontekst, genetska razlika između ljudi i čimpanza je samo oko dva posto. Znanstvena zajednica ovoj novootkrivenoj vrsti dodijelila je naziv Eunectes akaiima ili sjeverna zelena anakonda. Nažalost, istraživači su ovu vrstu već klasificirali kao ugroženu.
Područje Amazone suočava se s ozbiljnom opasnošću zbog klimatskih promjena i kontinuiranog uništavanja šuma. Područje jednako 30 puta većem od Nizozemske, što čini više od petine ove goleme regije, već je nestalo. Očuvanje njihovog prirodnog staništa ključno je za opstanak ovih veličanstvenih kolosalnih zmija, ističe Vonk. Prije više od 15 godina, profesor Jesus Rivas, glavni autor studije, došao je do revolucionarnog otkrića više vrsta zelenih anakondi. Zajedno sa suprugom Sarom, koja je također znanstvenica, krenuli su u genetsku analizu uzoraka kako bi pružili dokaze o genetskim razlikama.

Naše istraživačko putovanje započelo je 2007. godine kada smo Sara i ja naišli na značajnu genetsku razliku između uzoraka dobivenih iz Venezuele i određenih uzoraka iz Perua. Kako bismo osigurali sveobuhvatnu zbirku uzoraka za našu studiju, marljivo smo prikupljali uzorke i angažirali pomoć suradnika iz brojnih zemalja diljem Južne Amerike i šire. Tijekom ovog pothvata imao sam privilegiju surađivati ​​s kolegama iz različitih nacija, dok je Sara preuzela zahtjevnije zadatke sekvenciranja gena i filogenetske analize, dajući značajan doprinos našim otkrićima.

Nakon što je posvetio 32 godine proučavanju anakondi, sada razmišlja o postojanju bezbrojnih neidentificiranih vrsta koje još uvijek izmiču otkriću.

Postavljajući pitanje koje potiče na razmišljanje o zanemarenoj prisutnosti mitskih bića, Rivas nas tjera da razmišljamo o sudbini manje poznatih i nedovoljno istraženih organizama u prirodnom svijetu.

Ads