Rak pluća veliki je zdravstveni problem koji ima dugoročne destruktivne učinke na život pojedinca i može čak dovesti do smrti ako se ne dijagnosticira na vrijeme. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) rak pluća jedan je od vodećih uzroka smrti povezanih s rakom diljem svijeta, što samo govori o važnosti obraćanja pozornosti na njegove simptome i moguće čimbenike rizika koji mogu ukazivati na bolest.
Unatoč činjenici da je prestanak pušenja i dalje važan savjet u prevenciji raka pluća, svatko bi trebao postati svjestan ostalih mogućih determinanti ove teške bolesti i njezinih suptilnih, ali teških simptoma.
Pušenje čini 85% svih slučajeva raka pluća, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije. Preostalih 15% pripada drugim čimbenicima koji doprinose, koji uključuju izloženost zagađenom zraku, pasivno pušenje, radno okruženje s kancerogenim tvarima i genetske predispozicije.
No, iako je rašireno, pušenje ne predstavlja problem koji dijeli isključivost s pušačima. dr. Sandeep Gupta, pulmolog u Memorial Hermann, razvio je rak pluća kod pacijenata koji nikada nisu pušili; stoga je ključno biti oprezan u pogledu različitih simptoma i promjena na ljudskom tijelu, posebice na licu, koje bi mogle odražavati ovo stanje.
“Rak pluća nije problem samo za pušače”, kaže dr. Gupta. “Mnogi koji su u opasnosti to ne znaju sve dok ne počnu osjećati simptome.” Prema dr. Raj Dasgupti, glavnom medicinskom savjetniku za Health at Fortune, važno je znati na koje simptome treba obratiti pažnju kod raka pluća budući da rano otkrivanje uvelike povećava izglede za uspješno izlječenje. Dok rak pluća ponekad može ostati neotkriven dok ne dosegne uznapredovali stadij, nekoliko upozorenja vrišti za pozornost.
Jedan od njih bi bila promjena izraza lica, koja ponekad može biti izuzetno važna za pravovremeno prepoznavanje, čak i samo opušteno lice koje je često jasno vidljivo može biti znak da tumor zahvaća živce u gornjem dijelu pluća. Kako objašnjava dr. Jimi Johannes, internist i pulmolog, gornji dio pluća je od ključne važnosti za proces izmjene plinova – uzimanje kisika i izbacivanje ugljičnog dioksida.
Opušteno lice, bez znojenja na jednoj strani lica, moglo bi biti povezano s Hornerovim sindromom; to je izravna posljedica tumora koji utječe na opskrbu krvlju muskulature lica i očiju.
Još jedan simptom koji mogu iskusiti osobe s Hornerovim sindromom je bol u vratu i ramenima, kao što je ukazao dr. Gupta. Ovo se primjećuje uz druga zdravstvena stanja, poput moždanog udara, ozljede kralježnice ili aneurizme, koja također mogu pokazivati iste simptome. Stoga je vrlo važno pravovremeno reagirati i potražiti liječničku pomoć. Što brže netko to učini, veće su šanse za uspješno liječenje.
Još jedan mogući simptom koji se može pojaviti je Bellova paraliza koja, iako nije smrtonosna, uzrokuje slabost mišića lica—ne mora nužno biti povezana s rakom pluća. Spušteno lice, međutim, nije samo po sebi jedini pokazatelj raka pluća. dr. Objašnjava da se manifestacije obično javljaju s upornim kašljem i gubitkom težine, zajedno s ispljuvkom prošaranim krvlju, bolovima u prsima i nedostatkom daha. Nažalost, većina takvih pokazatelja općenito se ne pojavljuje sve dok rak pluća nije već u uznapredovalom stadiju.
Prema Američkom udruženju za pluća, petogodišnja stopa preživljenja za rak pluća dramatično se povećava s ranom dijagnozom, na oko 63%, u usporedbi s kasnom dijagnozom, koja iznosi približno 8%. Nažalost, samo 27% karcinoma pluća dijagnosticira se u ranoj fazi, iako je ohrabrujuće primijetiti da je u posljednjih pet godina došlo do porasta od 9% u broju ranih otkrivanja. Ovo doista naglašava važnost uočavanja simptoma na vrijeme i kontaktiranja liječnika.