Glavni Uzroci Oteklina u Tjelu: Šta Treba Znati i Koji Vitamini Mogu Pomoći

Otekline u telu, ili edem, predstavljaju stanje koje se javlja kada se tekućina nakuplja u tkivima ili krvnim žilama, posebno u nogama. Dok su povremene oteklina često rezultat jednostavnih uzroka kao što su dugotrajno stajanje ili sedenje, postoje i ozbiljniji medicinski uzroci koji zahtevaju pažnju.

  • Jedan od najčešćih uzroka oteklina je nakupljanje tekućine u nogama usled dužeg stajanja ili sedenja. Dugotrajna imobilizacija, prekomerna težina i nedostatak fizičke aktivnosti takođe mogu doprineti ovom problemu. Međutim, ozbiljnije zdravstvene komplikacije mogu se manifestovati kao oteklina i zahtevaju hitnu medicinsku procenu.
  • Lokalizovana Upala i Ozljede: Oteklina može biti rezultat lokalizovane upale uzrokovane ozljedama, poput povreda kostiju, tetiva ili ligamenata. Iako je upala prirodan odgovor tela na povredu, može ukazivati i na ozbiljnije upalne bolesti, kao što su artritis ili giht, koje mogu uzrokovati dugotrajne simptome oteklina.
  • Problemi sa Srcem i Krvnim Žilama: Bolesti srca i krvnih žila, poput duboke venske tromboze (DVT) i tromboflebitisa, su ozbiljni uzroci oteklina. DVT se javlja kada se krvni ugrušak formira u venama nogu. Ako ugrušak otputuje i dođe do pluća, može izazvati plućnu emboliju, stanje koje može biti opasno po život.

Bolesti Bubrega: Dugotrajne bolesti bubrega ili akutno zatajenje bubrega mogu dovesti do nakupljanja tekućine u telu, što rezultira oticanjem ruku i nogu. U normalnim okolnostima, bubrezi filtriraju otpadne materije i višak tečnosti iz krvi, ali kada ne funkcionišu pravilno, tekućina se akumulira.

Uticaj Lekova: Određeni lekovi mogu uzrokovati oteklinu kao nuspojavu. Blokatori kalcijumovih kanala, poput amlodipina (Norvasc) i nifedipina, kao i nesteroidni protuupalni lekovi (NSAID) poput aspirina, ibuprofena i naproksena, poznati su uzročnici. Takođe, lekovi za dijabetes, hormonska nadomjesna terapija i antidepresivi mogu doprineti problemima sa oteklinama.

Upalne i Bolesti Jetre: Upalni artritis, kao što je reumatoidni artritis, i bolesti jetre, uključujući masnu jetru i cirozu, mogu uzrokovati oteklinu. Takođe, dijabetes i sindrom vena mogu biti povezani sa pojavom oteklina. Dugotrajna konzumacija nezdrave hrane bogate šećerom, lošim ugljikohidratima, soli i nezdravim mastima, kao i prekomerna telesna težina i sjedilački način života, takođe mogu doprineti razvoju ovih problema.

Vitamini koji Mogu Pomoći: Kada je reč o prevenciji i ublažavanju oteklina, određeni vitamini mogu igrati ključnu ulogu. Vitamini B-kompleksa, posebno vitamin B6 (piridoksin), su od suštinske važnosti za pravilno funkcionisanje metabolizma i proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Nedostatak vitamina B6, kao i vitamina B1 i B2, može dovesti do oteklina. Preporučuje se uzimanje visokokvalitetnih dodataka vitamina B-kompleksa, u dozi od 50-100 mg dva puta dnevno, uz dodatni vitamin B6 u dozi od 50 mg tri puta dnevno, kako bi se pomoglo u smanjenju nakupljanja tečnosti.

Pravilno upravljanje oteklinama zahteva razumevanje mogućih uzroka i primenu odgovarajućih mera. Ako primetite neobjašnjive ili uporne otekline, najbolje je da se obratite svom lekaru kako biste utvrdili osnovni uzrok i primili odgovarajući tretman.

Ads