Ako ste naumili da putujete za Hrvatsku najavljene su značajne izmijene..U nastavku članka saznajteo čemu se radi…
Od subote, 1. jula, u Hrvatskoj počinje primjena ljetnih, odnosno skupljih tarifa putarina za motocikle i putnička vozila na autocestama kojima upravljaju Hrvatske autoceste (HAC) i Autocesta Rijeka – Zagreb (ARZ). Ova sezonska promena važiće sve do 30. septembra, a tokom tog perioda putarine će biti u proseku oko 10% više u odnosu na zimske cene. Ovo je ustaljena praksa u Hrvatskoj, usklađena sa povećanim saobraćajem tokom turističke sezone.
Koliko će poskupeti putarine?
Kao ilustraciju, evo nekoliko konkretnih primera povećanja cena:
-
Putarina na relaciji Zagreb – Split za putnička vozila sa dosadašnjih 181 kune (oko 24,4 eura) porasla je na 199 kuna (približno 26,8 eura).
-
Vožnja od Zagreba do Rijeke koštaće 77 kuna (oko 10,4 eura), što je povećanje od 7 kuna u poređenju sa zimskim tarifama.
-
Na relaciji Zagreb – Osijek, cena putarine se povećava za 12 kuna, pa će iznositi ukupno 134 kune (oko 18,1 eura).
Ovo sezonsko povećanje nije nikakvo iznenađenje jer se tokom leta, sa dolaskom velikog broja turista, beleži značajno povećanje saobraćajnog intenziteta na glavnim cestama Hrvatske. Ljetne tarife uvedene su kao oblik nadoknade dodatnih troškova održavanja infrastrukture tokom najopterećenijeg perioda u godini.
Razlike u visini povećanja
Važno je napomenuti da nisu sve autoceste podložne uniformnom povećanju. Na nekim dionicama kojima upravljaju HAC i ARZ cijene putarina ostaju nepromenjene i u ljetnoj sezoni. S druge strane, na određenim trasama moguće je i povećanje veće od 10%. Ove razlike nastaju zbog specifične metodologije obračuna cena koja zavisi od nekoliko faktora:
-
Tip vozila (motocikli, putnička vozila, kamioni…)
-
Udaljenost pređene relacije
-
Kategorija autoceste i troškovi održavanja specifični za tu dionicu
Saveti vozačima
S obzirom na to da su promene sezonske i da se razlikuju od trase do trase, vozačima se toplo preporučuje da pre putovanja provere nove cene na zvaničnim web stranicama HAC-a i ARZ-a. Tako će moći da adekvatno planiraju svoj budžet i izbegnu neprijatna iznenađenja.
Takođe, korišćenje ENC uređaja i drugih elektronskih sistema za plaćanje putarine može doneti određene popuste čak i u periodu skupljih tarifa, što je naročito korisno za one koji često putuju ili planiraju više prelazaka.
Povećan saobraćaj i mere opreza
Sa dolaskom jula i avgusta, očekuje se izuzetno gust promet na glavnim pravcima ka hrvatskoj obali, naročito zbog velikog broja stranih turista koji automobilima dolaze na odmor.
Zbog ovih okolnosti:
-
Apeluje se na strpljenje i pažljivo planiranje putovanja, kako bi se izbegli gužve i neprijatnosti.
-
Preporučuje se da se, gde god je moguće, putovanja planiraju izvan najprometnijih sati (špice).
-
Vozači treba da prate saobraćajne informacije o stanju na cestama u realnom vremenu.
Na nekim dionicama već traju radovi na održavanju, zbog kojih su mogući zastoje i kraći obilasci. Uz to, tokom ljetne sezone nadležne službe intenzivno prate poštovanje saobraćajnih propisa, naročito brzinskih ograničenja i pravilnog korišćenja sigurnosnih pojaseva.
Informisanje turista
Ljetno povećanje cena putarina je ustaljena praksa i domaći vozači su na to navikli. Međutim, turisti koji prvi put putuju automobilom kroz Hrvatsku često nisu upoznati sa ovim pravilima. Zbog toga se preporučuje da se pre ulaska na autoceste obavezno informišu o aktuelnim cenama i uslovima korišćenja, kako bi putovanje proteklo bez neugodnih iznenađenja i finansijskih problema.
Sezonsko povećanje putarina u Hrvatskoj koje traje od 1. jula do 30. septembra predstavlja standardnu meru prilagođavanja cenovne politike sezonskim zahtevima. Saobraćajna infrastruktura se tokom leta intenzivno koristi zbog povećanog priliva turista, što nameće dodatne troškove održavanja. Zbog toga je logično da se putarine povećavaju u ovom periodu, u proseku za oko 10% u odnosu na zimske cene.
Vozači bi trebalo da budu svesni različitih promena cena u zavisnosti od relacije i vrste vozila, te da koriste dostupne online resurse i elektronske načine plaćanja za maksimalnu uštedu i efikasnost. Takođe, važno je imati na umu da gust saobraćaj i radovi na pojedinim dionicama mogu usporiti putovanja, pa se preporučuje pažljivo planiranje i praćenje aktuelnih saobraćajnih informacija.
U konačnici, ova praksa je deo održavanja visoke bezbednosti i kvaliteta autocesta u Hrvatskoj, što doprinosi boljem iskustvu vozača tokom najposećenije turističke sezone.