Unatoč fakultetskoj diplomi, Dženan i Kemo suočili su se s brojnim izazovima u svojoj rodnoj državi Bosni dok su se željeli vjenčati i pronaći sreću kao gay par. Nažalost, morali su se odvažiti izvan domovine kako bi ostvarili svoj san. Njihova potraga za poslom pokazala se uzaludnom, a naišli su na sve veće neprijateljstvo okoline.
Postizanje sreće za njih je bio izazovan put. Morali su izdržati društvenu stigmu u Bosni, suočiti se s pritiscima svojih obitelji i razvrgnuti zakonske brakove kako bi ostvarili svoju istospolnu ljubav. Ipak, njihova se odlučnost isplatila jer su trijumfirali i postali jedan od pionira, ako ne i prvi, legalno vjenčani istospolni parovi u Bosni.

Trenutna veza ljubavi pri prvom susretu.

Dženan je u Americi već deset godina, dok je Kemo na svoje prekookeansko putovanje krenuo prije dvadeset godina.

Godine 2011. na mojoj Facebook stranici pojavio se neočekivani zahtjev. Bez puno razmišljanja sam prihvatio, a na moje iznenađenje to je bio Kemo. Nisam znao da će ovaj jednostavan čin dovesti do dvije godine dopisivanja, uključujući Skype pozive i telefonske razgovore. Onda je Kemo 1. listopada 2013. krenuo na put da me posjeti i tada nas je oboje zahvatila ljubav. Cijeli mjesec listopad proveli smo zajedno, stvarajući uspomene i produbljujući našu vezu. Unatoč njegovom povratku u Ameriku, naša komunikacija se nastavila. A onda, jednog dana, postavio je pitanje koje mu je promijenilo život: “Želiš li doći u Ameriku?” Bila je to zastrašujuća odluka dok sam se borio s idejom da sve ostavim iza sebe. Međutim, ključni trenutak dogodio se kada su sve nedaće s kojima sam se suočila prije nego što je Kemo ušao u moj život preplavile moje misli. Došao sam do točke pucanja, shvativši da je dosta. Diskriminacija koju sam pretrpjela, s muškarcima koji su odbijali da me šišaju samo zato što sam gay, spriječila je moj napredak u Bosni. Kako bih mogao napredovati ako obični, heteroseksualni muškarci nisu bili voljni podržati moj posao? Ove su me misli potaknule na izbor koji će promijeniti život.

Tražeći pomoć od Kema, razradio je svoje planove za putovanje u Ameriku.

Otkrio je da je molio Kemu da iskoristi svoje znanje i pomogne mu da pobjegne iz trenutne situacije. Slijedom toga ispunili su online prijavu, dogovorili intervju u američkom veleposlanstvu i uspješno dobili turističku vizu. U studenom je po njega stigao Kemo, a 27. prosinca 2013. krenuo je u novi život u Americi, koji se pokazao nemjerljivo superiornim u svakom zamislivom pogledu.
U Bosni se pojedinci koji se identificiraju kao LGBT često nalaze u dvojakoj egzistenciji.

Nakon toga, Kemo je nastavio prepričavati svoj osobni put kao homoseksualac koji je boravio u Bosni. Naglasio je nužnost da LGBT osobe u BiH održavaju dualnu egzistenciju, upravljajući svojom seksualnom orijentacijom pored društvenih pritisaka i normi.

Nije Dženan jedini pojedinac koji se suočava s ovom situacijom, a nismo ni mi jedini koji to doživljavamo. Gay populacija je nedvojbeno značajna, posebice u Sarajevu, iako o konkretnim postocima nećemo govoriti. Ono što je uistinu bitno jeste da je Dženan došao do tačke kada skrivanje više nije bilo podnošljivo. Za nečiju mentalnu dobrobit ključno je ne skrivati ​​svoje pravo ja ili živjeti dvostrukim životom. Mnogi od njih posjeduju iznimne frizerske vještine, ali nažalost ne mogu javno izraziti svoj autentični identitet. Teret vođenja dvostrukog postojanja postao je prevelik za Jen, zbog čega su konačno pukli. Poruka koja se prenosi svakome tko sluša ili gleda je važnost prihvaćanja vlastitog jastva i prepoznavanja da je to posve normalno. Vrijeme je da damo prednost osobnoj sreći u odnosu na očekivanja obitelji, prijatelja ili društva“, naglasio je Kemo.

Zbog fakultetske diplome ostao je bez posla čistača.

Nakon završenog studija na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Kemo kao apsolvent 1998. godine se zaposlio u komunalnom poduzeću gdje je njegova obaveza bila čišćenje snijega. Unatoč tome što je unatoč svom obrazovanju preferirao rad na terenu, Kemo je dobio otkaz jer se smatrao “prekvalificiranim”. Snagom volje podnio je 2001. godine zahtjev za useljavanje u Ameriku, a iste godine pribavio je potrebnu dokumentaciju.
U tom periodu je spominjao da je bio u bračnoj zajednici sa ženom. Zbog mnoštva događaja i unutarnjih previranja koje je doživio, naposljetku je potražio savjet psihologa.

Tijekom svog života suočavao sam se s izazovima kada je u pitanju razmišljanje o intimnoj vezi sa ženom. Te su se borbe pojačale kada je doživjela hormonsku neravnotežu nakon prvog spontanog pobačaja. Iznenađujuće, pronašao sam olakšanje u činjenici da je naša seksualna kompatibilnost bila pogođena, jer je donekle ublažila pritisak koji sam osjećala. U pokušaju da pronađem sreću, donio sam odluku o braku, pod utjecajem društvenih normi zbog kojih sam vjerovao da je moja homoseksualnost abnormalna. Tražeći smjernice, potražio sam pomoć psihijatra u Sjedinjenim Državama. Izrazio sam svoj očaj, objasnivši da ne mogu nastaviti živjeti u ovakvom stanju – mučen besanim noćima, noćnim morama i napadajima panike. Psihijatar je odmah otkazao sljedeće termine, obavijestivši medicinsku sestru da imam važan razgovor. Umirio me, rekavši: “Ti si savršeno normalan, bez ikakvih mentalnih poremećaja. Tvoje borbe proizlaze iz traume koju si pretrpio tijekom rata. To što si homoseksualac najmanja je briga.”
Kemo je izrazio da je početni korak prema pozitivnoj transformaciji u njegovom životu bio priznavanje svoje homoseksualnosti i prihvaćanje iste kao normalnog aspekta njegovog identiteta. Iako putovanje nije bilo bez izazova, Kemo je priznao da još uvijek ima trenutaka kada razmišlja o poteškoćama biti gay i pita se bi li bilo lakše biti drugačije. Međutim, on shvaća da tu nema izbora, a ono što najviše frustrira je pogrešno shvaćanje da je biti gay svjesna odluka.

Obje osobe bile su u bračnoj zajednici sa ženskim partnericama.

Dok je boravio u Bosni, Dženan je sklopio brak. No, zbog nepodnošljivog maltretiranja koje je trpio, donio je odluku o pokretanju brakorazvodne parnice. Dok je podnio potrebne papire, već se preselio u Ameriku. Unatoč njegovim namjerama, žena je pod utjecajem oca odgodila razvod. Nakon toga, Dženan je ekspresno u Americi ušao u novi brak s Kemom.

“Bila sam u braku godinu dana prije nego što sam upoznala Kemu. Razlog zbog kojeg sam se udala je taj što više nisam mogla podnijeti psihičko i fizičko zlostavljanje. Bilo je prijetnji po život, stalnog nasilja. Glupo sam vjerovala da će se stvari smiriti nakon vjenčanja, ali nikad nisu. A onda je u moj život ušla Kem… Nakon samo šest mjeseci odlučili smo se vjenčati jer sam dobila vizu na deset godina. Međutim, po ulasku u Ameriku imaju konačna odluka o tome koliko dugo možeš ostati. Dali su mi samo šest mjeseci, maksimalno dopušteno. Bila sam ispunjena neizvjesnošću – hoćemo li se razvesti na vrijeme, hoćemo li se moći vjenčati, hoću li moći ostati? Napravio sam zakleo sam se da ću učiniti sve što je potrebno da rastem i napredujem, ali odbio sam se vratiti na to pakleno mjesto. Bio sam spreman oduzeti si život, bilo gdje drugdje osim tamo. Srećom, netko je vidio moju bol i ponudio mi slamka spasa”, podijelio je Dženan.

vjeran

Obje osobe jasno su dale do znanja da su sada u potpunosti predane svojim vjerskim uvjerenjima. Dok je Kemo cijeli život bio predani vjernik, Dženan je vjeru pronašao nakon što je emigrirao u Ameriku. Kako bi i oni manje sretni mogli sudjelovati u ramazanskim svečanostima, redovito šalju novčane priloge svojoj domovini u Bosni za vrijeme vjerskih praznika.

Ads