Rođena 1953. godine u Modriči, Nada Topčagić jedna je od najpoznatijih pjevačica bivše Jugoslavije čiji su prekrasan glas i glazbeni talent svrstali u vrh Balkana. Postizanje zapaženog uspjeha danas, s bogatim repertoarom hitova, nije joj bilo nimalo lako.

Doista, početak njezina puta bio je ispisan brojnim problemima i poteškoćama, no ljubav prema glazbi i pjevanju nije joj dopustila da ostane na dnu.

Njezina je obiteljska situacija bila vrlo specifična. Dok su joj roditelji radili u Slavoniji, Nada je odrastala kod bake u selu pokraj Tarevaca, nedaleko njezinog rodnog mjesta. Nakon tog razdoblja slijedi nekoliko godina u Osijeku; tu je pohađala osnovnu školu. Potom se vratila u Bosnu i Hercegovinu da završi osnovno i srednje obrazovanje u Modriči.

Unatoč činjenici da njezina glazbena karijera zauzima središnje mjesto u njezinom životu, postoje manje poznati detalji njezine obitelji i vjerskog porijekla. Nada je odrasla u muslimanskoj obitelji; kasnije je, prema vlastitim riječima, prihvatila drugu vjeru.

Ta je odluka bila važna za njezinu osobnu povijest, ali neki dijelovi njezina života – poput činjenice da nije znala gdje joj je točno otac pokopan – ostali su nepoznati. Nada nikada nije mijenjala ime, a na pitanje o vjeri kaže: “Moji roditelji su bili muslimani, ali nisam mogla birati roditelje, promijenila sam vjeru”.

Ova iskrena izjava odražava njezin stav prema životu i njezinu sposobnost da prihvati sve što joj život zada, ma koliko teške situacije bile.

 

 

 

Osim pjevačke profesije, Nada Topčagić mogla bi inspirirati i ljude željne zdravog života, jer je prirodno sklona narodnim metodama liječenja. Na primjer, postoji nekoliko narodnih savjeta koji bi mogli pomoći u održavanju svakodnevnog zdravlja:

Ugriz bube
Svježi sok od luka može ublažiti bolove od uboda i ugriza, uključujući one pčela i osa. Sok treba nanijeti na mjesto uboda odmah nakon incidenta. Podrška sustavu srca i krvnih žila:
Bolovi u uhu mogu se spriječiti konzumiranjem pečenog crvenog luka. Može se pripremiti tako da se luk zapeče na niskoj temperaturi u pećnici. Može se dodati nekoliko kapi maslinovog ulja.

U slučaju upale uha, držanje predmeta u uhu zamijenite pola glavice luka kratko zagrijane u tavi i stavljene u tanku pamučnu čarapu. Ovaj oblog treba staviti na uho i fiksirati zavojem.

Alergije na pelud
Ljuske luka bogat su izvor kvercetina, antioksidansa za kojeg je utvrđeno da pomaže u ublažavanju simptoma alergije na pelud. Za pripremu čaja potrebno je prvo osušiti ljuske luka i nasjeckati ih u vrućoj vodi oko 10 minuta. Treba ga uzimati tri puta dnevno, svaki put po 1 šalicu, kako bi se ublažili simptomi alergije.

Ads