U nastavku ovog članka, zaronimo u temu oralne higijene. Od ključne je važnosti dati prednost dobrobiti svoje usne šupljine prakticiranjem redovitog pranja zubi i oprezom u izboru prehrane i konzumaciji pića.

Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, vjerojatno vam nedostaje folna kiselina, poznata i kao vitamin B9. Folna kiselina neophodna je za nekoliko važnih tjelesnih funkcija, uključujući stvaranje i popravak DNK, kao i stvaranje crvenih krvnih stanica. Institut za medicinu preporučuje dnevnu konzumaciju 400 mikrograma folne kiseline za odrasle osobe.

Razmotrimo sada znakove koji mogu upućivati ​​na nedovoljnu količinu folne kiseline u tijelu. Kognitivni problemi jedan su od pokazatelja povezanih s nedostatkom folne kiseline. Nesvjesnost, razdražljivost, poteškoće u održavanju fokusa i depresija neki su od simptoma koji mogu biti prisutni. Nadalje, osobe s nedostatkom folne kiseline imaju veću osjetljivost na razvoj demencije i Alzheimerove bolesti. Bol i oteklina često su znakovi temeljnog problema. Ako su moždane arterije otečene, uz bolove u prsima i nogama mogu se javiti glavobolje, kao i primjetno bljedilo kože. Osim toga, nedostatak crvenih krvnih stanica i hemoglobina može dovesti do slabosti mišića, umora i blijede kože.

Ako imate poteškoće s disanjem, ubrzan puls, vrtoglavicu ili probleme s probavom, moguće je da ćete se onesvijestiti. Mogu biti prisutni i drugi simptomi poput mučnine, povraćanja i nelagode u trbuhu. Anoreksija se može manifestirati kao gubitak težine, čirevi u ustima i otečen jezik. Ako primijetite bol prilikom gutanja ili otečen, crven ili sjajan jezik, važno je potražiti liječničku pomoć. Gubitak okusa često je popraćen gastrointestinalnim simptomima, koji mogu pridonijeti problemima okusa. Kako biste riješili nedostatak folne kiseline, neophodno je povećati unos hrane bogate folatom.

Za održavanje optimalne razine folata i općeg zdravlja, uključivanje zelenog lisnatog povrća poput špinata i kelja, voća poput citrusa, banana i avokada, mahunarki poput graška, leće i graha te cjelovitih žitarica poput kruha od cjelovitih žitarica i žitarica obogaćenih folnom kiselinom preporučuje se kiselina. Dodatno, umjerena konzumacija jetre, koja je bogat izvor folata, također može pridonijeti održavanju tih razina. U nekim slučajevima, zdravstveni djelatnik može predložiti dodatke folne kiseline za daljnju podršku.

Dodatni sadržaj:
Rekreirana rečenica: Dodatni materijal:

O problemu strija govori dr. Teodora Vejnović, klinička liječnica specijalistica estetske medicine. Strije, koje podsjećaju na “pukotine” i mogu se naći na područjima kao što su trbuh, grudi, bokovi, stražnjica i bedra, često su izvor nesigurnosti, osobito kada je riječ o oblačenju kupaćih kostima. Goruće pitanje je: možemo li u potpunosti eliminirati strije? Odgovor je, smatra dr. Vejnović, u starosti strija jer o tome ovisi učinkovitost njihovog liječenja.

Poduzimanje brzih radnji nakon njihove pojave povećava šanse za njihovo uklanjanje. Ipak, ključno je razumjeti da se bijele strije ne mogu u potpunosti iskorijeniti, ali se njihova vidljivost može smanjiti. Kako objašnjavaju medicinski stručnjaci, strije se manifestiraju kao linearni ožiljci na koži. Ti se ožiljci materijaliziraju kada se koža naglo rasteže ili joj se smanji elastičnost. Tipično, strije nastaju tijekom trudnoće, puberteta, fluktuacija težine ili kao posljedica brzog širenja kože uzrokovanog upotrebom steroida.

Strije se mogu pojaviti na bilo kojem dijelu tijela, iako se najčešće pojavljuju na trbuhu, stražnjici, bokovima, bedrima i listovima. Ti se tragovi prvenstveno razvijaju tijekom puberteta, kada su prevladavajuće hormonalne promjene, te tijekom trudnoće. Osim toga, često se pojavljuju kod pojedinaca koji brzo gube ili dobivaju na težini, osobito među onima koji su pretili, te kod bodybuildera koji se bave dugotrajnim i intenzivnim dizanjem utega. Kako bi se spriječio nastanak strija, liječnici preporučuju niz učinkovitih mjera kao što su redovita upotreba ulja i krema za hidrataciju i njegu kože, izvođenje ciljanih masaža osjetljivih područja, zdrava prehrana bogata vitaminima i mineralima, i pažljivo praćenje težine kako bi se izbjegle nagle fluktuacije.

Prema riječima liječnika, pojava pucanja kože može jako varirati od pojedinca do pojedinca. Ako je netko sklon ovom problemu, liječnik može samo preventivno pomoći u smanjenju tjelesne težine. Iako ne postoji tajna formula za uklanjanje ožiljaka, učinkovitije ih je riješiti čim se pojave, jer je ožiljno tkivo još uvijek relativno novo. Potpuno uklanjanje starih strija zahtjevan je zadatak, ali se općenito mogu minimizirati. Dostupne su različite vrste lasera za tretiranje strija, ciljajući na dublje slojeve kože kako bi se eliminiralo staro vezivno tkivo i potaknula proizvodnja kolagena, elastina i melanina.

Prema riječima liječnika, time se vidljivost strija može značajno smanjiti ili čak potpuno nestati. Dubina tragova se smanjuje, a njihova boja prolazi kroz transformaciju. Također se koriste kozmetički tretmani poput kemijskog pilinga, dermapena, PRP-a i mezoterapije. Dr. Vejnović ističe važnost povjeravanja ovih zahvata stručnom stručnjaku kako bi se potencijalni rizici sveli na minimum. Pridržavanje svih uputa liječnika nakon tretmana ključno je za osiguravanje odgovarajuće njege.

Ads