Mnogi ljudi nastavljaju pričati o ovom događaju. Sanja Marinković, popularna televizijska voditeljica, u nekoliko je navrata izazvala veliku pozornost javnosti sukobima s gostima u svojoj emisiji Magazin in.

Nedugo zatim Sanja je bila ta koja je iznijela skandalozne fotografije Dare Bubamare, što je Maja iskoristila kao priliku da istakne kako je sada također može govoriti o ljudima koji ne sudjeluju u programu. Nakon kratke razmjene, Maja je odgovorila: “Sanja, kad mi se tako obraćaš, nemoj me više nikad zvati ni u jednu emisiju.

Sanja je jednostavno odgovorila: ‘Ako želite počastiti emisiju i gostovati, neka vam bude’. Maja je dodala: “Sanja je stvarno rijetko koja nepristojna i blesava voditeljica.” I pjevačica je napustila show: napustila je studio rekavši da ne želi više biti Sanjin gost.

Godine 2015. bila sam jedna od gostujućih zvijezda u emisiji Sanje Marinković i jako me uvrijedilo njeno ponašanje. Nakon predstave rekao sam joj kako se točno osjećam. Zanimljivo je da ona svoje goste, uglavnom žene, neprestano vrijeđa. Njezine riječi, kada želi zahvaliti ženama što se pretvaraju u toliku inteligenciju iznad svojih mogućnosti, jednostavno su sramotne.

O njoj sam govorio kao o jednoj vrlo bistroj, nepristojnoj šefici, koja se ponaša ljigavo i s višestrukom osobnošću. I ostajem pri tom opisu. Također, selektivno montira dijelove emisije, što rezultira pogrešnom interpretacijom mojih izjava. Hype je baš neki dan objavila kako ovom manipulacijom želi nekoga ispasti blesavim.

Bioaktivni sastojci crvenog luka pokazuju različite biološke učinke, kako antibakterijska tako i antifungalna svojstva. Dokazano je da uljni ekstrakti crvenog luka inhibiraju aktivnost dva soja bakterija, Staphylococcus aureus i Salmonella enteritidis, te tri vrste plijesni, Aspergillus niger, Aspergillus flavus i Aspergillus fumigatus, zajedno s Penicillium cyclopium.

Luk, posebno crveni, ima preko stotinu spojeva sumpora. Mnogi od njih imaju vrlo jedinstvene složene strukture. Istraživanje u Kini pokazalo je da oni koji konzumiraju vrlo velike količine luka imaju manji rizik od razvoja raka želuca.

Crveni luk također poboljšava apetit; korisno je za one koji pate od zatvora kako bi regulirali rad crijeva i pospješili redovito pražnjenje crijeva. Ne smiju ih konzumirati osobe s osjetljivim želucem. Naime, savjetuje se jesti ih sirove kako bi se sačuvali korisni dijelovi u njima. Sugestija u drevnom klinastom natpisu glasi:

“Tko jede crveni luk u jesen, neće se žaliti na bolove u želucu zimi.” Klinički nalazi govore u prilog jačanju oslabljenog srca crvenim lukom i oživljavanju umornog tijela. Postoje dokazi da crveni luk može povoljno djelovati na razinu kolesterola. Studija je pokazala porast HDL kolesterola kod pacijenata koji svakodnevno jedu crveni luk. Također se čini da smanjuje hipertenziju. Stoga sprječava stvaranje ugrušaka, dovodi do reapsorpcije ugruška i olakšava zacjeljivanje rana.

Ads