Primarni uzrok smrti u Srbiji je moždani udar, što naglašava važnost pravovremenog prepoznavanja simptoma. Učestalost moždanih udara u Srbiji je zabrinjavajuća, jedan se javlja svakih dvadeset minuta, a godišnja stopa incidencije se kreće od 20.000 do 25.000 osoba. Iako neki pokazatelji, poput govornih mana, mogu značiti nadolazeći moždani udar, drugi se simptomi mogu pojaviti tjednima prije događaja. Na primjer, svakodnevni zadaci poput kuhanja mogu postati teški zbog poteškoća s podizanjem jedne ili obje ruke, što može biti znak prolaznog ishemijskog napadaja.

 

 

Upozoravajući moždani udar, također poznat kao prolazni ishemijski napad ili mini-moždani udar, karakteriziraju simptomi koji nalikuju onima stvarnog moždanog udara. Ovi simptomi mogu uključivati ​​iznenadni gubitak vida, dvostruki ili zamućeni vid, dezorijentaciju, vrtoglavicu, poteškoće s razumijevanjem drugih te poteškoće s ravnotežom i koordinacijom. Međutim, ključna je razlika u tome što su simptomi privremeni i ne uzrokuju dugotrajne neurološke štete.

 

 

Trenutno je prisutna blokada koja uzrokuje poremećaj dotoka krvi u mozak. Važno je biti svjestan da su oni koji su prošli kroz prolazni ishemijski napad osjetljivi na moždani udar u nadolazećim danima ili tjednima. Kao takav, svaki slučaj “mini-moždanog udara” ne smije se zanemariti i potrebno je hitno savjetovanje s liječnikom kako bi se odredile daljnje mjere. Akutni moždani udar prepoznaje se iznenadnim funkcionalnim oštećenjem, a postoje brojni uobičajeni znakovi na koje treba obratiti pozornost.

 

 

Simptomi ovog stanja uključuju potpunu ili djelomičnu paralizu jedne strane tijela, uključujući udove ili lice. Osim toga, oboljela osoba može imati poteškoća u razumijevanju i artikulaciji govora. Također mogu doživjeti gubitak vida na jednom ili oba oka, zajedno s problemima u hodu, ravnoteži i jakim glavoboljama koje mogu dovesti do povraćanja. O ovim simptomima u zdravstvenoj emisiji govorila je prof.dr. Aleksandra Pavlović.

Ads