Prehrana je jedna od moćnih odrednica dobrobiti štitnjače, a većina pojedinaca razmišlja o tome koja hrana može utjecati na rad njihove štitnjače. O nekim od najpopularnijih zabluda nedavno smo razgovarali s nutricionisticom Stojankom Stanojević, fino ih dotjeravši do zelenog povrća i strumogenih namirnica. Plazma od zelenog povrća Mnogi pojedinci imaju pogrešna uvjerenja da zeleno povrće, poput kupusa i kelja, nije prijatelj štitnjače.

No, napominje Stanojević, to je samo djelomično točno. Takvo povrće iz obitelji križnica sadrži korisne hranjive tvari, uključujući spojeve sumpora i još mnogo toga.

“Savjet da potpuno prestanete jesti ovo povrće treba staviti u perspektivu”, rekla je. Oni koji misle da je velika količina sirove hrane problematična, vjerojatno su u pravu kada je riječ o utjecaju koji takva hrana ima, posebno na osobu s hipotireozom.

No, prema Stanojevićevim riječima, umjerena konzumacija kuhanog povrća može donijeti i brojne druge dobrobiti. Ovo je jedan koristan savjet za održavanje štitnjače zdravom i funkcionalnom. Nutritivni imunitet Mrkva je bogata beta-karotenom i doprinosi općem imunitetu čovjeka. Krastavac ima veliku količinu vlakana, kao i vitamina B skupine.

Iako antioksidansi plavog patlidžana možda nisu definirani, on može sadržavati dijetetski doprinos kao što su dobrobiti kalija i antioksidansa za zdravlje štitnjače. Nutritivna svojstva celera koja je mnogima nepoznata za zdravlje list je bogat izvor vitamina A, a stabljika je prepuna vitamina B i vitamina C što ga čini idealnim sastojkom za razna jela, posebice juhe.

Povezanost autoimunih poremećaja i prehrane U vezi s autoimunim poremećajima poput Hashimotove bolesti, nutricionistica primjećuje da vrlo često postoji povezanost s celijakijom i intolerancijom na gluten.

“To je individualno, ali organizam definitivno govori hoće li mu gluten ili ne”, zaključio je Stanojević. Povrće i žitarice sa svojim esencijalnim mikronutrijentima: Jod je vrlo važan mineral u radu štitnjače. Najviše ga ima u ribi, morskim algama i mliječni proizvodi su dobar izvor joda također, selen pomaže u čuvanju štitnjače.

Selena ima i u orašastim plodovima, posebice brazilskim, te u mesu, kaže Stanojević. Preporuke zdrave prehrane Nutricionist propisuje da prehrana uvijek ovisi o raznolikoj i svježoj hrani.

Uključivanje sezonskog povrća, voća, bjelančevina i zdravih masnoća doista pomaže u zdravlju funkcioniranja štitnjače. Također je potrebno promatrati osobne potrebe i reakcije tijela na različite namirnice. Na kraju, on osporava ideju da se u prehrambenim planovima može usvojiti svenamjenska tehnika u odnosu na štitnjaču.

“Svatko je drugačiji i ono što nekome dobro odgovara, drugome ne odgovara”, naglasila je, savjetujući da se o zdravlju razgovara sa stručnjacima. Ako imate problema sa štitnjačom, svakako se obratite liječniku prije nego što počnete koristiti nešto sami To je mjesto puno informacija o prehrani i mitovima o prehrani; najbolja podrška zdravlju treba doći od znanosti stručnjaka.

Ads