Najduže jezgro izvađeno ispod debelog leda Grenlanda može otkriti koliko se brzo smrznuti pokrivač ostrva topi kako se planeta zagrijava. Preliminarna analiza stijena i povezanih sedimenata sugerira da je u nekom trenutku u posljednja tri miliona godina materijal u jezgri bio izložen zraku. To znači da se led na njemu otopio, barem privremeno. Studija također doprinosi malom, ali rastućem broju istraživanja koja koriste temeljnu stijenu Grenlanda kako bi otkrili koliko je led iznad njega bio nestabilan u prošlosti. Jezgro je posebno važno jer je to prvi takav materijal sakupljen u posljednjih nekoliko desetljeća i sadrži mnogo više temeljnog materijala nego što je prikupljeno ispod ledenog pokrivača Grenlanda.

“Ovo jezgro sadrži mnogo informacija o prošlim izloženostima”, rekla je Ellie Balter Kennedy, glacijalni geolog na Zemljinoj opservatoriji Lamont-Doherty u New Yorku, koja je govorila 11. decembra tokom predstavljanja početnih otkrića projekta bušenja pod nazivom Grindril. na sastanku. Istraživanje ledenog pokrivača Grenlanda od strane Američke geofizičke unije u San Franciscu značajno je doprinijelo trenutnom porastu razine mora. Mnogi istraživači su pokušali da istraže prošlost i budućnost ledenog pokrivača bušeći u njemu kako bi izvukli istoriju životne sredine koja je sačuvana u njemu. Ali zbog tehničkih izazova, ovi projekti rijetko u potpunosti prodiru u led i stijene ispod njih. Koristeći najnoviju opremu, projekat Grindril vredan 7 miliona dolara ove je godine uradio upravo to. Istraživači su izbušili rupu kroz 509 metara leda na lokaciji zvanoj Prudo Doum, izvlačeći 7,4 metra smrznutog sedimenta i stijena.

 

Walter Kennedy je rekao da je preliminarna analiza Grindrilovog tima pokazala da jezgro, posebno dio sedimenta, sadrži visoke nivoe berilijum-10, jednog od ključnih izotopa koji se koristi za proučavanje izloženosti temeljnoj stijeni. “Ovo je mnogo više nego što smo vidjeli drugdje”, rekao je Paul Birman, geonaučnik sa Univerziteta Vermont koji nije bio uključen u projekat. Walter Kennedy je rekao da je nivo berilijuma-10 ekvivalentan oko 40.000 godina izloženosti vazduhu. Ova izloženost je mogla biti jedan kontinuirani događaj ili verovatnije više događaja u proteklih nekoliko miliona godina. Proračuni istraživača sugeriraju da ako je lokacija Prudhoe Doom zaista bez leda – i kratkoročno i dugoročno – onda se Grenland morao otopiti dovoljno da izazove porast globalnog nivoa mora između 19 i 73 centimetra.

 

https://www.instagram.com/reel/CwYI6mTslLc/?utm_source=ig_embed&ig_rid=c0813913-72b0-4f51-971e-ed5697e1b4d5

 

Ads