Razorni zemljotres koji je u utorak u jutarnjim satima pogodio Tursku i Siriju je odnio ogroman broj života i ta cifra koja je već prešla dvadeset šest hiljada još uvijek nije konačna. Cijeli svijet je sa strahom i zebnjom gledao potresne prizore koji dolaze iz ovog područja a mnogi se pitaju kako je moguće da se stambene zgrade ruše lako poput kula od karata a da napomenemo da je u ovom stravičnom zemljotresu srušeno preko deset hiljada takvih objekata.

Doktor Željko Žugić koji je građevinski inžinjer i magistar inžinjerske seizmologije je rekao da do ovakvog rušenja zgrada dolazi zbog zakonskih propisa koji određuju minimum koji projektanti moraju da ispune i rijetko ko ide više od toga. Ono što je njega konkretno kod ovog zemljotresa u Turskoj iznenadilo je to što su tamo generalno očito podcijenili mogući intenzitet u ovom području kojii je seizmički aktivan.

Ovaj zemljotres kao i niz drugih recimo oni koji su se desili u Albaniji i u Hrvatskoj u Petrinji pokazuju da propisi koji su na snazi prilikom gradnje stambenih objekata nisu odgovarajući i ti propisi kaskaju za zemljotresima.

Hrvatska je nakon zemljotresa koji je pogodio Petrinju krenula u promjenu svojih propisa kada je u pitanju buduća gradnja ali je svima jasno da oni koj žive u već izgrađenim obejktima nisu sigurni ako se desi potres velike jačine. Kada je u pitanju Srbija sreća je da se ona nalazi na području male do srednje seizmičnosti  jer bi u suprotnom i ovdje jak potres doveo do urušavanja zgrada ali i mostova i puteva.

Ads