Mentalni poremećaji primarni su temeljni čimbenik koji stoji iza većine bolesti, a ni područja psihijatrije ni medicine ne posjeduju kapacitet da ih u potpunosti iskorijene. Dok se fizički oblik može činiti trom, ključno je prepoznati da vaša autentična bit prebiva unutar duha.

U vama leži autoritet da izdajete upute svom fizičkom obliku, tjerajući ga da ustane, sudjeluje u fizičkom naporu i aktivno se uključi u vježbe. Naša tjelesna bića ograničavaju nas na sadašnjost, nesposobna da prijeđemo vremensku razinu u bilo kojem smjeru. Nasuprot tome, naša unutarnja bit posjeduje izvanrednu sposobnost da zamisli sebe desetljeće kasnije, oblikujući naše težnje i čežnje u skladu s tom budućom projekcijom.
Pojedinci mogu doživjeti osobni rast i transformaciju kroz duhovnu revitalizaciju, koja im omogućuje kultiviranje morala, postizanje uspjeha i postizanje iznimnih visina, a sve bez oslanjanja na božansku intervenciju ili vodstvo duhovnog mentora. Putovanje duhovne obnove podrazumijeva ponovno osnaživanje vlastite srži i ponovno buđenje unutarnjeg kompasa koji vodi donošenje etičkih odluka. Ali što je zapravo taj moralni kompas? Može se usporediti s postojanim suputnikom, budnim zaštitnikom na putu života, koji vas podsjeća da se pridržavate propisanog ograničenja brzine od četrdeset milja na sat u određenom području.


Nepoštivanje ovih uputa i naglo ubrzavanje do brzine od sto pedeset milja na sat rezultiralo bi gubitkom kontrole i skretanjem s ceste. Vaš moralni kompas upućuje vas da se suzdržite od upotrebe psovki, širenja tračeva, pokazivanja nepoštovanja prema roditeljima i prepuštanja lijenosti. Motivira vas da ustanete rano i uključite se u aktivnosti koje potiču produktivnost. Pridržavanje vašeg moralnog kompasa donosi povoljne ishode. Ako se odlučite suzdržati od upotrebe psovki i umjesto toga odlučite se za riječi ohrabrenja i ljubaznosti, to će vas uskladiti sa stanjem blagostanja, pogodujući vašem cjelokupnom fizičkom stanju.

Na temelju opsežnog istraživanja o duhovnom pomlađivanju, otkriveno je da korištenje negativnog jezika, uključujući ali ne ograničavajući se na psovke, ogovaranje i gunđanje, ima potencijal nanijeti štetu i stanicama u vašem tijelu i vašem mozgu. Ključno je priznati da upućivanje uvredljivog jezika prema vašoj majci može rezultirati zategnutim odnosom s njom. Slično tome, korištenje vulgarnosti prema kolegi umanjuje vašu sposobnost održavanja kontakta očima, što kasnije uzrokuje da drugi aktivno izbjegavaju vašu prisutnost zbog vaše neljubaznosti. Ovo neljubazno ponašanje u konačnici dovodi do društvene izolacije. Naša savjest služi kao sila vodilja, podsjećajući nas da se istinska sreća može postići upotrebom ljubaznih i ohrabrujućih riječi, umjesto pribjegavanja psovkama. Potiče nas da fraze poput “ne mogu” zamijenimo osnažujućim izjavama poput “mogu i želim”. Osim toga, evo nekoliko dodatnih preporuka za poticanje skladnih odnosa s roditeljima i sprječavanje sukoba.

Kada je u pitanju generacijski jaz, često dolazi do sukoba i nesporazuma između mlađih pojedinaca i njihovih starijih roditelja. Aleksandar Galitski, iskusni umjetnik koji je svoje vrijeme posvetio radu sa starijim osobama i dijeljenju svoje ekspertize u kiparstvu i slikarstvu, nudi nekoliko vrijednih savjeta o tome kako učinkovito komunicirati sa starijom generacijom, posebice s roditeljima.

Pokušaj mijenjanja pojedinaca, osobito u njihovim poodmaklim godinama, jalov je pothvat. Baš kao što su roditelji nekoć pričali o uzornom djetetu koje živi u susjedstvu, sada ih možete inspirirati govoreći: “Dok naš susjed svakodnevno šeta, vi provodite dane kod kuće.” Ipak, ključno je prihvatiti ljude onakvima kakvi jesu.

Krivnja je uobičajena emocija koju svi doživljavaju, stoga nema potrebe svaljivati ​​krivnju samo na sebe. Prirodno je osjećati se kao da ste nekoga iznevjerili zbog nedovršenih zadataka ili njihove ljutnje, ali ključno je ne smatrati se odgovornim. Važno je brinuti se o vlastitoj dobrobiti i pronaći vrijeme za opuštanje, umjesto da se isključivo fokusirate na pokušaje da zadovoljite svoje roditelje, što može rezultirati pripisivanjem vaših neuspjeha njima.


Kako bi se spriječio nastanak sukoba tijekom brige o starijem roditelju, ključno je pristupiti situaciji s jednakim strpljenjem i razumijevanjem kao kad se radi o malom djetetu. Važno je oduprijeti se iskušenju da reagirate na njihovu agresiju, viku ili uvrede. Umjesto toga, uložite svjestan napor da ih aktivno slušate i pozabavite se njihovim problemima ili tjeskobama kako biste spriječili bilo kakve dugotrajne osjećaje krivnje. Također je važno biti spreman na moguće poteškoće u komunikaciji, jer mogu doživjeti trenutke nervoze i promjene raspoloženja. Ne zaboravite ih tretirati kao pojedince i sudjelovati u razgovoru s njima, bez obzira na ljutnju koju bi mogli pokazati.

Pokažite empatiju bez snishodljivosti: empatija je ključna, ali izbjegavajte ih tretirati kao nesposobne. Ponudite pomoć bez pritužbi. Podijelite priče koje su im korisne, dok cijelu stvarnost zadržavate za sebe. Razvijte sposobnost opraštanja grešaka iz prošlosti. Ne odgađajte rastanak s roditeljima jer je sutrašnji dan neizvjestan. Uvijek imajte na umu da ćete, bez obzira na godine ili postignuća, zauvijek biti njihovo dijete i oslonac onima koji vas cijene.

Ads