Ono što većina civilizacija smatra tabuom, upravo je suprotno u Nepalu, gdje se održavaju jake i dugotrajne tradicije na tu temu. Žene u različitim dijelovima svijeta mogu se udati za braću svojih već zakonitih muževa, a zauzvrat – nekoliko godina kasnije – braća će sama imati sinove koji će se “oženiti” bratovom budućom nevjestom kako bi stvorili obitelj. Poliandrski brakovi, u kojima je jedna žena istovremeno udana za nekoliko muškaraca, i danas su važeći u Nepalu.

Najrašireniji je u sjevernim i sjeveroistočnim dijelovima zemlje gdje je malo zemlje, a braća žele ostati zajedno nakon vjenčanja. Stoga nije iznenađujuće vidjeti ovu braću kako dijele jednu ženu i žive zajedno u zajedničkom kućanstvu ili na zajedničkom posjedu.

Drevna tradicija započela je prije više od 28 stoljeća. U staroindijskom epu “Mahabharata” princeza Draupadi zazvala je Shivu za svog muža. Hrabra dama pet je puta umilostivila boga upućujući istu molitvu, svaki put joj je želja uslišana, što je kulminiralo u božanski dar pet muževa.

Praksa koja se nastavlja generacijama do danas u mnogim dijelovima Nepala. No, kako zapravo funkcionira brak u kojemu jednu ženu dijeli nekoliko muškaraca? Obavljanje uobičajenih ženskih dužnosti u ovoj zajednici obavljaju muškarci.

Jedan od njih čuva usjeve, drugi priprema prostirke i košare za prodaju, treći prodaje te artikle na tržnici, a četvrti brine o svim kućanskim poslovima. Osim toga, peta osoba brine o djeci, dok šesta osoba radi kako bi prehranila obitelj.

U smislu društvenih normi, ljepota je označena kao predstavnik žena. Dekoracija neka bude tirkiznim i koraljnim nakitom jer ova dva materijala predstavljaju sklad i mir u obiteljskoj zajednici. Vrijednost brige muškog člana obitelji o sreći ženskog člana obitelji igra glavnu ulogu. Ali netko se može zapitati zašto žene oklijevaju ući u te brakove.

Odnosi koji se stvaraju unutar ovih zajednica daleko su od ljubavi. Najstariji brat je taj koji obično bira ženu za sebe, a zatim je dijeli sa svojom mlađom braćom i sestrama. Stariji brat propisuje prirodu tih bliskih odnosa, pri čemu je žena dužna zadovoljiti potrebe svakog brata i rađati mu djecu. Dio nasljedstva daje se svakom od braće od najstarijeg. Točnije, otac braće je tvrdio da također uživa prava na intimnost sa svojom snahom i on to i čini.

U slučaju da mlađa braća nisu punoljetna, žena preuzima odgovornost za njihov odgoj. Mentorirati ih kroz tinejdžerske godine u odraslu dob, zapravo glumeći majku. Unatoč pravu da napuste neprikladnog supružnika, žene su to rijetko činile zbog zabrinutosti zbog društvenih posljedica, a možda i smanjenja statusa.

Jedna od obitelji u ovoj zajednici znatno je iznad novčanog prosjeka. Braća i sestre u ovoj skupini imaju puno više financijskih sredstava nego što je uobičajeno. Ako se jedan brat ili sestra razdvoje, imovina se dijeli na jednake dijelove i resursima se dopušta rast. Poliandrija je češća u usporedbi s poligamijom u Nepalu.

Ads