Obitelj u Jixiju u Kini pogodila je duboka tragedija kada je devet odraslih članova kućanstva podleglo trovanju hranom. Do trovanja su doveli rezanci koji su bili spremljeni u zamrzivaču i konzumirali su ih članovi obitelji. Dana 10. listopada, sedam članova obitelji umrlo je pet dana nakon što su pojeli poznato kinesko jelo ‘Suantangzi’. Nakon toga preminula su još dva člana, a posljednja žrtva preminula je u ponedjeljak. Prema izvješćima, rezanci koji su uzrokovali smrtonosno trovanje bili su zamrznuti godinu dana, što je na kraju dovelo do ovog razornog ishoda.

Proces izrade rezanaca uključuje fermentaciju kukuruznog brašna. Nažalost, ova je namirnica osjetljiva na kontaminaciju bongkrekovom kiselinom, za koju se zna da je opasna. Gao Fei, koji drži poziciju direktora sigurnosti hrane u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti u provinciji Heilongjiang, skreće pozornost na smrtonosne učinke ove kiseline. Simptomi trovanja obično se manifestiraju satima nakon konzumiranja kontaminirane hrane i mogu uključivati ​​znojenje, nelagodu u trbuhu, pa čak i nesvjesticu. U ekstremnim situacijama smrt može nastupiti za samo jedan dan.

Gao Fe je ustvrdio da su posljedice bongkrekinske kiseline opsežne i nisu ograničene na specifične organe kao što su jetra, mozak, srce i bubrezi. Osim toga, ne postoji poznato rješenje za suzbijanje učinaka ove razorne tvari. Činjenica da trovanje bongkrekinskom kiselinom dovodi do stope smrtnosti u rasponu od 40 do 100 posto duboko je zabrinjavajuća. Bitno je razumjeti da zagrijavanje kiseline na visokim temperaturama ne čini je bezopasnom, naglašavajući ozbiljnost rizika koji predstavlja za ljudsko zdravlje.

Zabrana “tempe bongkreka”, popularnog indonezijskog jela, uvedena je na značajno vrijeme zbog prisutnosti bongkrek kiseline u fermentiranom kokosu, još jednom izvoru ovog toksina. Indonezija je tijekom godina dokumentirala brojne slučajeve trovanja i smrti uzrokovane ovom kiselinom. Nadalje, u Mozambiku je zabilježen slučaj trovanja uzrokovan konzumacijom lokalno proizvedenog piva koje je sadržavalo bongkrek kiselinu. Ovaj nesretni događaj služi kao podsjetnik na opasnosti povezane s konzumiranjem nepoznatih izvora hrane te naglašava važnost korištenja zdravog razuma i opreza pri rukovanju i konzumiranju hrane.

Ads