Za mnoge pojedince, konzumacija kave rezultira hitnom potrebom za korištenjem toaleta. Postoje različita uvjerenja o uzrocima određenog problema. Dok neki tvrde da je to inherentni aspekt ljudske biologije, drugi izražavaju zabrinutost da bi to moglo imati negativne implikacije na opću dobrobit.

 

Istraživanje na ovu temu proveli su znanstvenici sa Sveučilišta u Teksasu. Tijekom istraživanja, istraživači su davali kavu laboratorijskim štakorima tijekom tri dana. Rezultati su pokazali da je kava imala učinak na pokretljivost crijevnih mišića, bez obzira na stvarnu količinu kofeina prisutnog u kavi.

 

 

Prema riječima glavnog autora studije Shuan Zheng Shija, pokretljivost mišića tankog crijeva kod štakora povećala se nakon tri dana konzumiranja kave. To je rezultiralo time da su štakori, poput ljudi, imali obilnije pražnjenje crijeva nakon konzumiranja kave. Osim toga, smanjio se broj bakterija pronađenih u njihovom izmetu. Iznenađujuće, te učinke nije uzrokovao kofein, budući da je kava bez kofeina imala usporediv učinak na njihovu probavu. To je izvijestio britanski časopis “Mirror”.

 

 

kava

Pretpostavljeni razlog laksativnog učinka kave pripisuje se njezinoj kiseloj prirodi. Istraživanja su pokazala da prisutnost klorogenske kiseline u kavi dovodi do povećanja razine želučane kiseline, što zauzvrat potiče funkcionalnost probavnog sustava. Ako nakon konzumiranja kave češće odlazite na zahod, budite uvjereni da je to izravna posljedica same kave, a ne ukazuje na zdravstvene probleme.

 

 

 

BONUS:

Zdravstvene dobrobiti kave često su predmet ispitivanja među stručnjacima i laicima. Iako je istina da kava može ponuditi niz prednosti tijelu, postoje i čimbenici koji zahtijevaju oprez. Kao snažan antioksidans, kava igra vitalnu ulogu u održavanju zdravlja tijela. Istraživanja čak sugeriraju da može spriječiti rast malignih stanica u određenim okolnostima. Međutim, ispijanje kave na prazan želudac može imati negativne učinke na organizam, što nije sasvim korisno. Ispijanje šalice čiste crne kave bez konzumiranja hrane može povećati proizvodnju kiseline u želucu. Ovo može biti posebno neugodno za osobe koje imaju gastritis. Čak ni oni sa zdravim želucem nisu imuni na posljedice, jer pojačano lučenje kiseline može uzrokovati nelagodu tijekom jela i poremetiti probavni proces.

 

 

Konzumacija proteina koji su neprobavljivi može dovesti do niza neugodnih simptoma kao što su nadutost, žgaravica, iritacija, upala, povraćanje, au ekstremnim slučajevima i rak debelog crijeva. S obzirom na to, stručnjaci preporučuju da prije ispijanja kave ljudi pojedu barem krišku kruha. Healthyfoodteam savjetuje da ako niste u mogućnosti konzumirati hranu u ranim satima, preporuča se barem pomiješati s mlijekom kako bi se ublažili učinci.

Ads