Mnogi pojedinci moraju ići na WC odmah nakon konzumacije kave, što neki smatraju prirodnom pojavom, dok drugi smatraju da je to problem za zdravlje. Zbog toga su znanstvenici sa Sveučilišta Texas pokušali saznati više o ovom fenomenu.

 

 

Tijekom istraživanja štakori su tri dana konzumirali kavu, što je dovelo do povećanja pokreta crijevnih mišića bez obzira na količinu kofeina u kavi. Nakon tri dana otkriveno je da su crijevni mišići štakora sada aktivniji, što je upućivalo na to da su štakori također trebali obaviti nuždu nakon konzumiranja kave. Dodatno, smanjio se broj bakterija u izmetu štakora, što sugerira da su učinci kave na probavni sustav i crijeva složeni.

 

 

Zanimljivo je da ti učinci nisu povezani s kofeinom, budući da je kava bez kofeina također imala učinak na probavu koji je bio sličan onom verzije s kofeinom. Shuan Zheng Shi, glavni autor studije, vjeruje da su kisela svojstva kave odgovorna za njen laksativni učinak.

 

 

Ova pojava ne bi trebala zabrinjavati jer je to prirodan odgovor organizma na konzumaciju kave. U konačnici, ako vam kava izazove hitnu potrebu za odlaskom na zahod, znajte da to nije neuobičajena pojava, već prirodni odgovor tijela na konzumaciju kave. Kofein može ostati u našem tijelu otprilike 68-72 sata, sprječava kalcij i magnezij iz hrane da se iskoriste u tijelu. Dokumentirano je da kava djeluje kao diaretik i izbacuje vodu iz tijela, što nije idealno. Velike količine kave mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema i poremećaja sna.

 

Da li vi pijete kafu odmah ujutru ili prvo doručkujete? Šta mislite o temi o kojoj smo pisali?

Ads