U susjednu Hrvatsku dopušten je uvoz mesnih i mliječnih proizvoda, s izuzetkom više od dvije kutije cigareta. Iako nadležne institucije svake godine izdaju upozorenja o zabranjenim predmetima na granici, građani BiH koji putuju u susjedne zemlje, posebice Hrvatsku, ostaju uglavnom neinformirani i suočavaju se s potencijalnim visokim kaznama.

Zbog pojačanih graničnih kontrola u Hrvatsku je zabranjen unos čak i jednostavnih prehrambenih artikala poput sendviča s narezanim mesom ili jogurta jer je u zemlju strogo zabranjen ulazak mesnih i mliječnih proizvoda, osobito tijekom ljetne sezone.

Dopuštena je hrana za dojenčad do dva kilograma, specijalizirana dječja hrana i medicinski potrebni dijetetski proizvodi.

Kako bi se izbjegle teže posljedice, pojedinci se moraju pridržavati ograničenja unošenja najviše dvije kutije cigareta u Hrvatsku, jer će prekoračenje tog ograničenja rezultirati visokom kaznom. Posljednji podaci pokazuju da su državljani BiH kod kojih je zatečeno šest kutija cigareta kažnjeni sa 500 eura, što je nešto manje od 1.000 KM.

Kako se navodi u priopćenju, putnici smiju prenijeti najviše 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara ili 50 grama duhana. Dopušteno je miješati i usklađivati ​​ove duhanske proizvode, sve dok ukupna količina ne prelazi dopuštenu granicu. Osim toga, putnicima je dopušteno nositi druge vrijedne predmete, poput parfema, sve dok njihova ukupna vrijednost ne prelazi 300 eura po putniku.

Dopušten je uvoz kruha, kolača, keksa, vafla i čokolade, a posebnim propisima dopušten je uvoz meda, jaja i proizvoda od jaja, mesa puževa i žabljih bataka do najviše dva kilograma po osobi. Detaljan popis možete pronaći na web stranici Carinske uprave.

Ovu vrijednu informaciju donosi stranica Uprave za neizravno oporezivanje (UIO) BiH, savjetujući građanima da se pripreme za putovanja u Hrvatsku, Crnu Goru, Srbiju i Tursku. Primjerice, pojedinci mogu donijeti 200 cigareta, 50 cigara ili 100 cigarilosa, te jednu litru žestokih pića, dvije litre vina te svježe voće i povrće do pet kilograma. Osim toga, u Crnu Goru je dozvoljen unos prehrambenih proizvoda za djecu.

U Srbiji postoje određene olakšice za osobne stvari i lijekove, kao i sloboda unošenja do 200 cigareta, jedne bočice parfema ili litre alkoholnog pića. Međutim, za uvoz živih životinja, sirovina životinjskog podrijetla i kućnih ljubimaca potrebne su posebne dozvole.

Za pojedince koji pokušaju prokrijumčariti robu u EU bez prijavljivanja ili za one koji ne podnesu carinsku deklaraciju za komercijalnu robu ili robu koja podliježe ograničenjima uvoza/izvoza, kazne se kreću od 800 KM do 25.000 KM.

Na stranicama Carinske uprave RH pojašnjavaju da je, kada su u pitanju kućni ljubimci, poput pasa i mačaka, njihovo kretanje dozvoljeno Neumskim koridorom, ali uz posebne propise.

Ads