Živopisno selo Lazana, koje se nalazi između Divčibara i Kosjerića, nekada je važilo za oličenje stočarskog života, jer su njegova brojna dvorišta bila osvetljena fenjerima, a skoro svaki dom u sumrak pruža zadivljujuće prizore, što ih čini popularnim turističkim destinacijama. U selu se nalazi neobična šupljina koja je još obavijena velom misterije, čije porijeklo i funkcija tek treba utvrditi. Boris Stanojević, speleolog iz Beograda, pridružio se istraživačkom timu kako bi pomogao u istrazi.

Poznato je postojanje obližnjeg tunela, ali zbog nedavnog urušavanja tla nije sigurno da li je riječ o pećini. Tražeći pomoć, angažovao sam tim speleologa koji su analizirali priložene uzorke stijena i utvrdili da ovo nije krečnjačka pećina već da je nastala tektonskim silama. Boris je za italijansku novinsku agenciju rekao da se na snimku vidi prepoznatljiva podstruktura koja simbolizira pećinsku formaciju. Prirodne padavine stvaraju izuzetno bistra jezera. Prema lokalnom narodnom predanju, tajanstveni tunel izgradili su Francuzi dok su prolazili tim područjem, ali prema pričanju starijih stanovnika, gradnja je stala zbog izbijanja Drugog svjetskog rata. U prošlosti je izgradnja tunela bila podijeljena na dva dijela. Prvobitni plan je bio da se naprave dva otvora, svaki širok dva i po metra.

 

Kada se spoje zajedno, stvaraju otvor širine pet metara. Međutim, tunel nikada nije završen i na kraju je blokiran, ostavljajući vidljiv samo gornji dio. Strop se srušio na nekoliko mjesta i kišnica je ispunila praznine, stvarajući nepristupačno jezero. Boris je objasnio da bi zbog velike nadmorske visine za spuštanje bila potrebna pratnja i oprema poput velikih merdevina ili užeta. Neophodne su i gumene čizme za prodiranje u dubinu i laser za vođenje putanje. Putovanje je puno prepreka. Speleolozi koji su istraživali ovo područje otkrili su da je jedinstveni otvor u selu Ražana pao skoro 800 metara.

Ads