Vanja Maura je žena koja svoj život posvećuje pomoći ovisnicima o drogama i donosi podršku i nadu. Od svih dana, ovaj dan dok je prelazila ulicu, srela je čovjeka u nevolji; žalosni prljavi zapušteni prosjak koji je jedva stajao na nogama.
Isprva ga nije mogla prepoznati, ali čim je podigao glavu i vidjela mu oči, shvatila je da je to Patrik Hinga, njezin najbolji prijatelj iz djetinjstva. Ovaj ju je susret potresao do temelja – suze su krenule jer je znala koliko su ga droge uništile.
Čak su i njihovi roditelji bili sigurni da će odrasti i vjenčati se, ujedinjujući dvije obitelji. Vanja je rano krenula, Hinga je ostala, no ubrzo su odlutali i više se nisu vidjeli. Znala je da je Hinga jedna od najpametnijih učenica u školi.
Imao je toliko potencijala i sjajnu budućnost pred sobom. Sve se promijenilo kada se u srednjoj školi počeo drogirati, napustio školu i potpuno zaboravio na svoje staro društvo.
Vanja je vidjela da je njezina bivša prijateljica u nevolji. Dala mu je svoju liniju mobitela i uvjerila ga da je može dobiti u bilo kojem trenutku. Sljedećih mjesec dana obišla je mjesto gdje je visio na ulici, nagovorila ga i konačno nagovorila na rehabilitaciju. Hinga je prošla kroz mučan proces odvikavanja od droga, a Vanja mu je u to vrijeme bila glavna navijačica.
S vremenom se Patrick počeo oporavljati, njegovo zdravlje se popravljalo i postupno se vratio u život. Počeo je izgledati kao potpuno druga osoba, udebljao se i nikad se ne bi reklo da je narkoman odabran s ulice. Glas o njegovom nevjerojatnom oporavku proširio se i postao inspiracija mnogima.
U 2018. je rekao da je prvo sve bilo na cigaretama, ali vrlo brzo na marihuani, a potom je sve krenulo nizbrdo. Nažalost, unatoč golemim pomacima, nije uspio u potpunosti pobijediti ovisnost. Ponovno se drogirao i umro 2020.
‘Neka ga nitko ne osuđuje’, zamolila je Vanja na podsjetnik da su bolesti teške, a recidivi su dio liječenja. Vijest o njegovoj smrti slomila joj je srce, ali je nije obeshrabrila.
Ova hrabra žena pomaže ljudima u Keniji s ovisnostima i onima kojima je to krajnje potrebno. Njezina misija je nastaviti borbu za dobar život zaboravljenih u društvu jer svaki pojedinac zaslužuje priliku za novi početak
Znate li da drveće ima neku vrstu “komunikacije” i sustava suradnje putem podzemne korijenske mreže? Ovaj nevjerojatni proces često se naziva “Wood Wide Web”. Drveće s drugim drvećem i biljkama jedinstvena je zajednica u šumi uz pomoć mreže gljiva, mikorize koja se proteže između korijenja raznih biljaka i drveća. Biljke dijele svoje hranjive tvari s ovom gljivom. Ova vrsta vrpčaste mreže je medij kroz koji biljke, što ovdje znači drveće, međusobno komuniciraju svoje potrebe za hranjivim tvarima, vodom, informacijama o bolestima poput štetočina ili drugih insekata i suše.
Možda je najzanimljivija značajka ovog podzemnog sustava ta da matična stabla, koja mogu biti prilično stara, mogu pomoći mladim sadnicama. Ova stara stabla dijele ugljik i druge hranjive tvari s biljkama u sjeni koje su preslabe da proizvedu dovoljno energije fotosintezom. Ova mreža pomaže stablima ne samo da prežive, već i da rastu u okruženju u kojem je zajednički opstanak prioritet.
Nedavna istraživanja pokazala su da kada je stablo napadnuto, recimo od strane kukca ili bolesti, a zatim kemijski signalizira mikoriznom retikulumu da priopći susjednim stablima eminentnu prijetnju. Stoga će stabla koja dobiju signale početi proizvoditi svoju zaštitnu kemiju spremna za štetočine koje tek trebaju stići.