Povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, na svom Facebook profilu se oglasio federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Federacije BiH Vojin Mijatović.


Snažna i emotivna poruka ministra Vojina Mijatovića povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici

U susret tridesetoj godišnjici genocida u Srebrenici, događaju koji je ostavio neizbrisiv trag u istoriji Bosne i Hercegovine, ali i celog sveta, brojne javne ličnosti, političari i aktivisti oglašavaju se kako bi odali počast žrtvama, ali i uputili poruke mira, istine i pomirenja. Među njima se posebno izdvaja objava Vojina Mijatovića, federalnog ministra razvoja, poduzetništva i obrta u Vladi Federacije BiH, koja je izazvala duboke emocije i naišla na široku podršku.

Njegove reči, iznete putem Facebook profila, predstavljaju primer duboke introspektivne odgovornosti, ali i retke političke hrabrosti u regionalnom kontekstu. U nekoliko rečenica, Mijatović je uspeo da izrazi ličnu, političku i društvenu odgovornost, uz poruku koja snažno odjekuje među građanima različitih identiteta.

Ključna poruka: priznanje istine bez relativizacije

U svojoj objavi, Mijatović je napisao:

„Srebrenica. Mesto na kome su pripadnici mog naroda počinili genocid nad mojim narodom. Ko razume, razumeo je. Ko ne razume neće nikada… Da se nikada, nikome ne ponovi!“

Ova poruka, iako kratka, sadrži duboku simboliku. U njoj se ogleda više slojeva značenja:

  • “Pripadnici mog naroda” – Mijatović jasno ukazuje na činjenicu da dolazi iz srpskog etničkog korpusa, te se time ne distancira od odgovornosti, već je prihvata kao deo kolektivne svesti.

  • “Počinili genocid nad mojim narodom” – U ovom izrazu se ogleda njegova posvećenost građanskoj i multietničkoj Bosni i Hercegovini, gde svi narodi, bez obzira na poreklo, čine jedinstvenu zajednicu čiji se bol deli.

  • “Ko razume, razumeo je.” – Ova rečenica nosi težinu. Ona jasno pokazuje da nije svako spreman da prihvati istinu, ali i da nije potrebno svima dokazivati ono što je već presuđeno i istorijski potvrđeno.

Reakcije javnosti

Ministrova objava brzo je postala viralna na društvenim mrežama, izazvavši:

  • Talase podrške i poštovanja, pre svega među građanima Bosne i Hercegovine koji su prepoznali iskrenost i ljudskost u njegovim rečima.

  • Pozitivne komentare iz regiona, gde je izjava ocenjena kao retko autentičan gest političkog lidera koji ne izbegava odgovornost.

  • Medijsku pažnju, jer ovakve poruke predstavljaju suprotnost dominantnom narativu relativizacije i poricanja zločina koji se često pojavljuje u javnom diskursu.

“Hvala što ste rekli ono što mnogi neće ni da pomisle. Hvala na istini,” glasi jedan od komentara ispod objave.

Simbolički značaj izjave

Mijatovićeva poruka ima više od običnog saopštenja – ona je:

  • Moralni čin – jer ne dolazi iz potrebe za političkom popularnošću, već iz dubokog osećaja istine i pravde.

  • Građanski gest – jer se identifikuje sa celokupnim bosanskohercegovačkim društvom, a ne samo sa svojim etničkim poreklom.

  • Poziv na pomirenje – jer, prihvatanjem prošlosti, on otvara prostor za budućnost zasnovanu na međusobnom razumevanju.

Njegove reči potvrđuju činjenicu da nema istinskog pomirenja bez istine, i da je priznavanje genocida prvi korak ka stvaranju društva u kojem se zločini neće ponavljati.

Uloga političara u kulturi sećanja

U regionalnom kontekstu, gde se često praktikuje nacionalistički diskurs i gde mnogi lideri izbegavaju ili poriču presude međunarodnih sudova, reči poput ovih predstavljaju oazu razuma i saosećanja. Mijatović, kao političar srpske nacionalnosti, ali bosanskohercegovačkog identiteta, pokazuje da istina nema etničku pripadnost.

Njegov istup može se posmatrati kao:

  • Primer političke hrabrosti, jer se jasno izjašnjava protiv narativa koji se često nameću iz matičnog etničkog korpusa.

  • Doprinos pomirenju, jer pruža mogućnost da se premoste etničke podele kroz priznavanje bola drugih kao sopstvenog.

  • Lekcija odgovornosti, kako za sadašnje tako i za buduće lidere regiona.

Poređenje sa suprotnim izjavama

Ova izjava dolazi u trenutku kada su javni prostori zagađeni porukama negiranja, relativizacije i revizionizma. Suprotno od toga, Mijatovićeve reči:

  • Ne spinuju istoriju,

  • Ne opravdavaju zločine, i

  • Ne traže izgovore.

Dok su neki javni istupi (poput ranije pomenutih kontroverznih izjava drugih javnih ličnosti) naišli na osude zbog umanjivanja značaja srebreničkog zločina, Mijatovićev gest je:

Empatičan
Istinit
Utemeljen u međunarodnim pravnim i istorijskim činjenicama

 Izjava koja vraća veru u politiku istine

U vremenu kada se istina često relativizuje zarad političkih poena, reči Vojina Mijatovića predstavljaju retku svetlu tačku u mračnim predelima postkonfliktnog narativa. Njegova objava o genocidu u Srebrenici, izražena lično i bez zadrške, dokazuje da nije nemoguće govoriti istinu čak i kada je to teško.

Ova izjava služi kao podsetnik da:

  • Politička funkcija ne mora isključivati moralnu odgovornost,

  • Empatija ne poznaje granice nacionalnosti, i

  • Sećanje mora biti kolektivno i zasnovano na činjenicama.

Na kraju, poruka ministra Mijatovića jeste poziv svima nama – bez obzira na poreklo – da budemo glas razuma, istine i ljudskosti. Jer samo tako možemo graditi društvo u kojem će poruka „Da se nikada, nikome ne ponovi“ biti više od prazne fraze.

Ads