Dragomir Bojanić Gidra, rođen 13. lipnja 1933., bio je poznati glumac podrijetlom iz bivše Jugoslavije. Njegove iznimne izvedbe i portretiranje nezaboravnih likova u srpskoj kinematografiji priskrbili su mu široko priznanje, ostavljajući publiku u šavovima. Unatoč tome što je proživio duboku tragediju u djetinjstvu, odbio je dopustiti da mu ona definira život, nosio ju je u sebi, ali nikad nije dopustio da zasjeni njegovo putovanje.

Gidrino odrastanje uvelike je odstupalo od norme, lišeno uobičajenih iskustava koja bi se očekivala tijekom djetinjstva. Tragedija se dogodila u nježnoj dobi dok je tugovao zbog preranog gubitka roditelja. Novka, Gidrina majka, podlegla je tuberkulozi u njegovim ranim godinama, no nesreći obitelji Bojanić tu nije kraj. Usred Drugog svjetskog rata Gidrin otac Jovan, zvani Joca, tragično je preminuo dok je Gidra još bio tek desetogodišnje dijete.
U očajničkoj potrazi za preživljavanjem i trenutnim zaposlenjem, Dragomir je napustio dotadašnje zanimanje i otisnuo se u sferu prerade mesa, voća i povrća. Utjehu je potražio u lokalnoj srednjoj školi, posvetivši se svladavanju umjetnosti konzerviranja hrane. Odlučno je završio studij i dobio željeno mjesto u cijenjenoj Tvornici konzervi “Crvena zvezda”.


Sa stečenom stručnom spremom za kemijsku tehnologiju STŠ Kragujevac, ponosan sam što sam VKV. Moj put u ovoj oblasti počeo je kad sam se zaposlio u fabrici konzervi „Crvena zvezda“ u Kragujevcu. No, upravo mi je angažman u amaterskoj pozorišnoj grupi „Sveta Mladenović“ otvorio put u cijenjeno Narodno pozorište u Kragujevcu, čiji sam dugi niz godina bio stalni član. U jednom intervjuu datom početkom sedamdesetih Gidra, kako su ga od milja zvali, izrazio je žarku želju da svoj nesvakidašnji talent pokaže i izvan granica Kragujevca. Priča se da su Gidrini kolege velikodušno udružili sredstva kako bi financirali njegov put u Beograd, gdje je mogao upisati renomiranu Akademiju i dalje usavršavati svoje vještine.

Odmah se u startu neprimjetno uklopio u cijenjene redove Raše Plaovića i vrlo brzo osigurao ulogu u Narodnom kazalištu. I kako se kaže, ostalo je povijest… No, veza s Markom Todorovićem prekinuta je, a nastavak snimanja u ulozi Milana predstavljao je određene poteškoće nakon nesretnog slučaja, unatoč njihovom uvjerljivom prikazu prijateljstva na platnu.

Omiljene televizijske emisije “Lude godine” i “Žikina dinastija” kroz desetljeća su osvajale publiku svih generacija. Trajnu popularnost ovih emisija velikim dijelom mogu zahvaliti iznimnim portretima Žike i Milana Dragomira Bojanića Gidre i Marka Todorovića.

Nakon završetka petog dijela “Žikine dinastije” saznalo se da je Todorović izrazio namjeru da odustane od uloge. Ova odluka je potaknuta Gidrinom istovremenom uključenošću u više projekata, zbog čega je bila potrebna odgoda dok se ne utvrdi obostrano prikladan datum. Zoran Čalić, redatelj “Ludih godina”, otkrio je da je Gidra 1985. godine snimio zapaženih sedam-osam filmova. S obzirom na svoje angažmane i na kazališnim predstavama, Gidra nije bio siguran kojem projektu dati prednost.


Čavić je, citirajući Marka Todorovića, prenio nepokolebljivu odlučnost da se nastavi s unaprijed dogovorenim godišnjim odmorom, odlučno odbacujući svaku sugestiju o odgodi. Unatoč Čavićevim upornim pokušajima da se s njim pomiri, s obzirom na njegovu ključnu ulogu u filmu, više su se puta susreli u jednom lokalnom lokalu u nastojanju da ublaže njegov otpor. Na kraju su uspješno dovršili film koji je jako odjeknuo kod publike, postigavši ​​ogroman uspjeh. Gidra, svjestan te situacije, često bi zaigrano zadirkivao Marka tijekom snimanja. Unatoč njihovim kontrastnim stilovima glume, dijelili su snažnu vezu i na setu i izvan njega, što je rezultiralo izvanrednim duom. Unatoč konačnom rješenju i Todorovićevoj nepokolebljivoj predanosti svojoj ulozi, Gidra se često olako šalio na račun situacije. Bojanić se, prisjeća se njihove zajedničke težnje za bijegom, jednom prilikom sukobio s kolegom.

Ads