U sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku održana je sjednica Generalne skupštine na kojoj se raspravljalo o rezoluciji u vezi s tragičnim događajima u Srebrenici. Rezolucija, koju su predložile Bosna i Hercegovina, Ruanda i Njemačka, fokusirala se na priznavanje genocida koji se dogodio u Srebrenici.

Zbog umiješanosti u genocid i zločine počinjene u istočnom dijelu Bosne i Hercegovine, 1995. godine osuđeno je više od 50 vojnih i civilnih čelnika bh. entiteta RS, na kolektivnu zatvorsku kaznu od preko 700 godina.

Kako javlja Crna-Hronika, zvanično usvajanje Rezolucije o Srebrenici održano je u sjedištu Ujedinjenih naroda.

Predstavila ga je veleposlanica Antje Leendertse iz Njemačke, a nacrt rezolucije naglašava nepobitne činjenice, kako sudski tako i povijesno utvrđene, u vezi s genocidom koji se dogodio u Srebrenici u srpnju 1995. godine.

Ističe se značaj rezolucije, posebno u odnosu na zabranu negiranja genocida.

Leendertse je istaknuo kako u vezi s ovom rezolucijom kruže lažne optužbe, pojasnivši da ona nije usmjerena protiv Srbije ili neke određene članice. Pozvao je sve da tekst vrednuju po zaslugama i da odaju počast žrtvama.

Rezolucija sadrži sedam ključnih točaka koje imaju najveći značaj.

U odlučnom potezu, Generalna skupština je odlučila odrediti 11. srpnja kao Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida 1995. u Srebrenici.

Osuda svakog poricanja genocida u Srebrenici je odlučna, uz snažan poziv državama članicama da podrže utvrđene činjenice, uključujući razvoj odgovarajućih obrazovnih programa, usmjerenih na sjećanje, sprječavanje poricanja i iskrivljavanje genocida.

Oštro osuđuje sve radnje kojima se veličaju pojedinci osuđeni za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, posebno oni koji snose odgovornost za genocid u Srebrenici.

Naglašen je značaj potpunog provođenja potrage i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici, te hitne potrebe ustrajavanja u procesuiranju počinitelja koji do sada nisu odgovarali za svoje zločine.

Konvencija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida poziva sve države da marljivo ispunjavaju svoje obveze u potpunom skladu s ugovorom.

Poziva se glavni tajnik da pokrene informativni program pod nazivom “Genocid u Srebrenici i UN” kao sredstvo obilježavanja 30. godišnjice genocida, čime započinje s radom.

Sve države članice, organizacije sustava UN-a, nevladine organizacije i akademske organizacije potiču se da obilježe Međunarodni dan organiziranjem posebnih događaja kojima se odaje počast i sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici 1995. Nadalje, važno je uključiti se u obrazovne inicijative i aktivnosti koje imaju za cilj podizanje javne svijesti o temi genocida.

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, zajedno s veleposlanikom BiH pri UN-u Zlatkom Lagumdžijom, proteklih je dana u New Yorku vodilo niz razgovora s predstavnicima zemalja u kojima je fokus bio na rezoluciji o Srebrenici.

Ads