Dr. Šadi Manoučehri, stomatolog, nedavno je na društvenim mrežama podijelio brzu i jednostavnu metodu za provjeru lošeg zadaha u samo 10 sekundi. Vrijedi napomenuti da je loša oralna higijena često krivac za neugodan zadah. Kako bi se izborili s ovim problemom, stomatolozi savjetuju pojedincima da peru zube minimalno dva puta dnevno i koriste konac ili interdentalne četkice kako bi temeljito uklonili sve ostatke hrane. Osim toga, redoviti stomatološki pregledi ključni su za održavanje optimalne oralne higijene.

Ako sumnjate da imate neugodan zadah, možete procijeniti situaciju slijedeći ove jednostavne upute: Nježno klizite jezikom po površini ruke, pustite da se prirodno osuši deset sekundi, a zatim nastavite s duboko udahnite, udišući miris. Ako osjetite nepovoljnu aromu, vjerojatno je da imate problem s lošim zadahom.

Loš zadah može se pripisati nedostatku vlage u ustima. Kada ostavljate usta otvorena dok spavate ili pretjerano pričate, to uzrokuje dehidraciju vaše usne šupljine. Kao rezultat toga, bakterije imaju priliku razgraditi čestice hrane i proizvesti neugodne spojeve sumpora. Kako biste riješili ovaj problem, preporuča se redovito piti vodu ili žvakati žvakaću gumu jer te aktivnosti mogu potaknuti proizvodnju sline i donekle ublažiti problem.

Nakupljanje naslaga na jeziku još je jedan mogući uzrok lošeg zadaha. Unatoč tome što su pojedinci marljivi u rutini pranja zubi i čišćenja koncem, često zanemaruju važnost čišćenja jezika. Redovito čišćenje jezika je ključno jer se naslage mogu nakupiti i na njegovoj površini.

Na svježinu nečijeg daha utječe vrijeme posljednjeg obroka. Stručnjaci sugeriraju da nedavno jelo može poboljšati kvalitetu daha zbog procesa jedenja, kao i prisutnosti sline i gutanja, što pomaže u eliminaciji bakterija sa stražnjeg dijela jezika. Nadalje, sirovo voće i povrće djeluju kao prirodni čistači jezika.

Vrijedno je napomenuti da određeni lijekovi mogu pridonijeti lošem zadahu. Antidepresivi, lijekovi za anksioznost, relaksanti mišića, antihistaminici, lijekovi protiv bolova i dekongestivi često uzrokuju suhoću u ustima, što kasnije dovodi do razvoja neugodnog zadaha.

Halitoza, neugodan miris, može biti uzrokovana nakupljanjem bakterija na krajnicima. Tonziloliti, strukture nastale kada se čestice i bakterije spoje na krajnicima, također mogu pridonijeti lošem zadahu. Suha usta, rezultat hormonalnih promjena tijekom menstrualnog ciklusa, mogu pogoršati halitozu. Osim toga, krvarenje desni tijekom menstruacije može dodatno pojačati loš zadah.

 

Ads