U današnjem konkurentnom tržištu rada, poslodavci su prisiljeni usvojiti inovativne metode za procjenu kandidata, nadmašujući tradicionalne metode poput pregleda životopisa i standardnih intervjua. Ove tehnike često uključuju psihološke procjene koje kandidati možda ne prepoznaju kao testove, što može imati značajan utjecaj na njihove izglede za zapošljavanje. Evo nekoliko primjera kako se ove metode primjenjuju i što kandidati trebaju znati kako bi ih uspješno prošli.
- Test “šalice kave”: Ova tehnika postaje sve popularnija među poslodavcima. Naime, poslodavac može pozvati kandidata da se posluži kafom ili čajem i potom pažljivo pratiti kako kandidat postupa s praznim šalicama. Pitanje gdje ostaviti šalicu ili hoće li je kandidat oprati može otkriti mnogo o njegovom karakteru i ponašanju. Trent Innes, voditelj Xero Australia, vjeruje da ovaj test može pružiti uvid u koliko se kandidat brzo može prilagoditi timu. Da biste prošli ovu procjenu, preporučuje se da nakon razgovora samostalno očistite šalicu ili barem pitajte gdje biste je trebali staviti
- Strategija čekanja: U nekim slučajevima, poslodavci koriste taktiku odgađanja početka intervjua kako bi testirali kandidata na emocionalnu otpornost i strpljenje. Ako vas poslodavac ostavi čekajući 20 ili 30 minuta bez objašnjenja, to može biti način da provjeri kako reagirate na stresne situacije i koliko ste posvećeni dobivanju posla. U ovakvim situacijama, ostanite smireni i pokažite profesionalizam bez obzira na kašnjenje.
- Testiranje pod pritiskom: Ponekad ispitivači mogu koristiti neobične taktike, poput vikanja ili upotrebe vulgarnog jezika, kako bi stvorili situacije visokog pritiska. Cilj je procijeniti vaše sposobnosti upravljanja stresom i očuvanje prisebnosti. Ako se nađete u ovoj situaciji, važno je ostati miran i odgovoriti na pitanja što smirenije možete, bez obzira na agresivni ton ispitivača.
- Neočekivani zahtjevi: Ponekad poslodavci mogu postaviti neobične zahtjeve, poput “skakanja kroz prozor”, koji su zapravo test kreativnog razmišljanja. Iako se čini kao neobičan zahtjev, cilj je vidjeti kako kandidat reagira na neuobičajene situacije. Umjesto doslovnog interpretiranja zahtjeva, pokušajte pronaći logičan način za njegovo ispunjenje ili postavite protupitanje koje može pomoći u razjašnjavanju svrhe zadatka. Na primjer, možete pitati: “Koje će prednosti tvrtka imati mojim skokom?”
- Neobično ponašanje ispitivača: Ako ispitivač iznenada postane nepažljiv, poput koncentriranja na ekran računala ili odgovaranja na telefon, to može biti taktika za testiranje vaših sposobnosti da preusmjerite pozornost ili se nosite s takvim situacijama. U ovom slučaju, možete zatražiti odgodu intervjua za kasniji datum ili pronaći suptilan način da privučete pažnju ispitivača, pokazujući svoju sposobnost snalaženja u različitim okruženjima.
- Interakcija s timom: Nakon formalnog intervjua, može biti prilike da se upoznate s budućim kolegama. Ova prilika nije samo uljudnost; ona služi za procjenu kako se kandidat ponaša u neformalnijem okruženju. Poslodavci koriste ovaj trenutak da vide kako se kandidat uklapa u tim i kako se ponaša u manje formalnim situacijama.
- Reakcija na padanje olovke: Neki poslodavci koriste jednostavne fizičke testove, poput puštanja olovke da padne na pod, kako bi procijenili koliko su kandidati spremni pomoći ili preuzeti inicijativu. Kandidati koji odmah posegnu za olovkom često su pozitivno ocijenjeni za svoju proaktivnost i motivaciju. Ako primijetite takvu situaciju, budite spremni da reagirate i pokažete svoju spremnost na suradnju.
Ove neobične metode ispitivanja mogu se činiti neobičnima, ali cilj im je pružiti dublji uvid u karakter, ponašanje i sposobnosti kandidata. Razumijevanje ovih tehnika može vam pomoći da se bolje pripremite za intervju i povećate svoje šanse za uspjeh. Ako ste imali iskustva s ovakvim ili sličnim testovima tijekom intervjua, voljeli bismo čuti vaše priče i kako ste se nosili s njima.