Ponavljajuća poruka cijenjene liječnice Nade Macure, koja se iz godine u godinu ne prestaje pojavljivati ​​u medijima, vrijedan je podsjetnik.

Povijesno gledano, nudio je preporuke o tome kako učinkovito upravljati visokim temperaturama, a istovremeno osigurati opće zdravlje i dobrobit.

S obzirom na vremensku prognozu, dr. Macura istaknula je važnost laganije odjeće i unosa niskokaloričnih obroka kako bi se mogli nositi s očekivanim vrućim danima.

Njezin je dosljedan savjet bio pridržavanje autentične mediteranske prehrambene rutine, uključivanje elemenata kao što su nemasni sir, svježe salate i riba u dnevne obroke. Osim toga, važno je prilagoditi izbor prehrane u skladu s klimom kako bi se spriječio nepotreban gubitak energije, jer pretjerano znojenje može potencijalno poremetiti srčani ritam osoba sa srčanim problemima.

Može doći do poremećaja prirodne regulacije tlaka, pulsa i temperature u tijelu, kako ona objašnjava. Kako bi se to spriječilo, savjetuje se konzumiranje laganih i niskokaloričnih obroka. Oni koji rade na otvorenom, osobito na visokim nadmorskim visinama, mogu se susresti s prekomjernim znojenjem. Poslodavci stavljaju na prvo mjesto sigurnost opskrbom zaštitnom opremom, ali je također ključno da radnici konzumiraju dvije do tri litre tekućine i redovito se odmaraju tijekom cijele smjene.

U kojim situacijama treba izbjegavati izlazak van?

Prema uputama dr. Macure, ja sam prvi pristupio ovim prijedlozima, koji podrazumijevaju izbjegavanje aktivnosti na otvorenom od 10 do 17 sati. Iako priznajem da bi pridržavanje ovoga moglo biti nepraktično za određene osobe s poslom ili obavezama, preporuča se nošenje dugih rukava kao zaštita od izravnog izlaganja suncu. Mjesec lipanj svjedočio je neusporedivom porastu temperatura, što je predstavljalo značajan rizik za osobe s kroničnim bolestima poput astme i bolesti srca.

Dr. Nada je naznačila da povišene temperature ne samo da uzrokuju nesanicu i niz zdravstvenih problema, već i značajno opterećuju hitnu pomoć u tom razdoblju.

Sve veća temperatura utječe na sve veću populaciju pojedinaca kojima je potrebna hitna pomoć zbog intoksikacije. Iako sama toplina izravno ne ubrzava stanje pijanstva, ona dovodi do povećane konzumacije alkohola. Ljudi su skloni konzumiranju značajnih količina piva po vrućem vremenu i rijetko tko u takvim uvjetima postane agresivan.

Govornik sugerira da je u ruralnim područjima uživanje u rakiji i kavi pojačano odsustvom velikih gužvi, dostupnošću zasjenjenih područja i dovoljno prostora. U nedostatku klima uređaja traženje hlada se predstavlja kao jedino praktično rješenje.

Dr. Macura sugerira da bi osobe s prekomjernom tjelesnom težinom mogle više imati problema s povišenom temperaturom.

Ads