Razorni zemljotres pogodio Bangkok – posledice i reakcije

Uvod

Jutros je Bangkok pogođen snažnim zemljotresom jačine 7,7 stepeni po Richteru, čiji je epicentar bio u Mjanmaru. Ovaj razorni potres izazvao je paniku među stanovnicima glavnog grada Tajlanda, dok su se visoke zgrade snažno tresle, a delovi infrastrukturnih objekata urušavali. Scenariji iz filmova katastrofe postali su stvarnost dok su građani panično bežali na ulice.

Razvoj događaja i posledice

Prema podacima Kineskog centra za seizmološka istraživanja i Američke geološke službe (USGS), epicentar zemljotresa lociran je 16 kilometara severozapadno od grada Sagaing u Mjanmaru. Prvi potres dogodio se oko 12:50 po lokalnom vremenu, a samo 12 minuta kasnije usledio je još jedan jačine 6,4 stepena, dodatno pogoršavajući situaciju.

Dramatične scene u Bangkoku

Na snimcima objavljenim na društvenim mrežama vide se:

  • Ogromne količine vode koje se prelijevaju s krovova luksuznih stambenih zgrada.
  • Neboderi koji se ljuljaju, dok komadi fasada padaju na ulice.
  • Radnici na gradilištima koji u panici beže dok temelji zgrada popuštaju.
  • Potpuno urušavanje konstrukcija, što je zabeleženo na dramatičnim snimcima.

Očevici navode da su alarmski sistemi u zgradama počeli da se aktiviraju, dok su se ljudi u strahu evakuisali iz svojih domova i poslovnih objekata. Na ulicama se mogla videti masa građana, koji su se sklonili na otvoren prostor, daleko od potencijalno opasnih ruševina.

Seizmički rizici i hitne intervencije

Prema Američkoj geološkoj službi, građevinske tehnike u regionu nisu dovoljno otporne na seizmičke udare, što čini visoke zgrade posebno ranjivim. To se i potvrdilo u ovom katastrofalnom događaju. Prema preliminarnim izveštajima:

  • Nekoliko osoba je zarobljeno u ruševinama.
  • Vatrogasne jedinice iz Phahonyothin Fire and Rescue Stationa su odmah raspoređene na kritične lokacije kako bi pružile hitnu pomoć.
  • Postoje izveštaji o velikim infrastrukturnim oštećenjima, uključujući oštećenja puteva i mostova.

Geološki centar iz Nemačke (GFZ) procenjuje da se zemljotres dogodio na dubini od 10 kilometara, što je razlog zbog kojeg su potresi bili toliko snažni na površini.

Mjanmar – nepoznata razmera štete

Iako se epicentar nalazio u centralnom Mjanmaru, još uvek nema preciznih informacija o razmerama štete u toj zemlji. Situacija je dodatno otežana zbog konflikta između vojske i pobunjeničkih grupa, koji je u toku u ovom regionu.

Jedna od najvećih briga nakon ovakvih zemljotresa jeste potencijalni cunami, ali prema Japanskoj meteorološkoj agenciji, trenutno nema rizika od cunamija u regionu.

Zaključak

Bangkok je grad koji retko doživljava zemljotrese ovakve jačine, što dodatno povećava zabrinutost stanovništva. U gradu sa više od 17 miliona ljudi, gde dominiraju visoke zgrade, ovakvi događaji mogu imati katastrofalne posledice.

Vlasti trenutno procenjuju štetu, dok spasilačke operacije traju. Iako je situacija i dalje napeta, stručnjaci prate dalji razvoj seizmičke aktivnosti kako bi preduzeli sve potrebne mere za sigurnost građana.

Ads