Biljka Vrijes, poznata i kao Vrština, posjeduje različita ljekovita svojstva.
Vrijesak, koji se naziva i vrijesak, je visoki zimzeleni polugrm visoko cijenjen zbog svojih raznolikih terapeutskih svojstava. Ovaj botanički primjerak posebno je poznat po svojoj sposobnosti otapanja širokog spektra kamenaca, čišćenja krvotoka i ublažavanja bolesti poput reume, artritisa i gihta. Osim toga, koristi se u borbi protiv infekcija bubrega, mokraćnog mjehura i mokraćnog sustava.
Vrijesak posjeduje mnoštvo ljekovitih spojeva, poput arbutina, tanina i saponina, s posebnim naglaskom na njegovu sposobnost otapanja kamenaca. U tradicionalnoj medicini vrijesak se smatra moćnim lijekom za razne vrste kamenaca. Međutim, za postizanje optimalnih rezultata potrebna je ustrajnost i dosljedno višemjesečno uzimanje čaja od vrijeska.
Cvjetovi vrijeska, posebno oni sabrani tijekom jeseni, poznati su po svojoj moći u borbi protiv žučnih kamenaca, bubrežnih kamenaca i kamenaca u mjehuru. Nadalje, vrijesak igra značajnu ulogu u rješavanju upala u različitim dijelovima tijela, uključujući bubrege, mjehur, mokraćne kanale, prostatu, jajovode i jajnike. Osim toga, ovaj biljni lijek poboljšava protok krvi, snižava razinu šećera i lipida u krvi te pomaže u borbi protiv ateroskleroze, slabe cirkulacije u donjim udovima i promjenjivog krvnog tlaka.
Primjena vrijeska prvenstveno je u obliku čaja koji služi kao lijek za unutarnje i vanjske bolesti. Za liječenje stanja kože poput osipa, ekcema, prištića, lišajeva i gljivica obično se koriste kupke od vrijeska. Osim toga, oblozi dobiveni od ove biljke primjenjuju se za ublažavanje upale očiju, glaukoma i konjunktivitisa.