Kako javlja N1, odgođeno je glasovanje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, koje je trebalo biti održano 2. svibnja tijekom zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih naroda.

Veleposlanik Bosne i Hercegovine pri UN-u Zlatko Lagumdžija potvrdio je ovu informaciju za našu televiziju. Lagumdžija je kazao da se sjednica zakazana za 2. svibnja neće odvijati predviđenim tokom jer se tekst rezolucije šalje na doradu ukoliko neka od zemalja članica UN-a bude imala alternativne prijedloge. Skupština će biti sazvana nakon 6. svibnja, ovisno o rasporedu sjednica, koji će biti objavljen u utorak, kazao je Lagumdžija.

Veleposlanik BiH je naglasio da je odluka donesena s namjerom da se izađe u susret onima kojima je potrebno dodatno vrijeme ili onima koji žele dublje sagledavanje rješenja. Kao kolektiv prijatelja i pokrovitelja rezolucije, misija BiH pri UN-u ostaje spremna na daljnje konzultacije.

Lagumdžija je na kraju ponovio da su u odluku o odgađanju glasanja bile uključene i zemlje koje su podržale rezoluciju, s namjerom, kako je ranije naglasio, davanja dodatnog vremena onima kojima je to potrebno ili onima koji su spremni da se dublje sagledaju. sadržaja rezolucije.

Važno je napomenuti da se već drugi put odgađa glasanje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Prvobitno zakazano za 27. travnja, a zatim pomaknuto za 2. svibnja.

Prema službenoj stranici UN-a, rasprave o predloženom “Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine” održane su uz sudjelovanje stalnih misija Njemačke i Ruande, kao i misija Albanije, Bosne i Hercegovine, Čilea , Finska, Francuska, Irska, Italija, Jordan, Nizozemska, Lihtenštajn, Malezija, Novi Zeland, Slovenija, Turska i Sjedinjene Države.

U dokumentu rezolucije, u koji je Radio Slobodna Europa ranije imao uvid, nalazi se i zahtjev da se nedvosmisleno osudi svako negiranje genocida u Srebrenici, kao i djelovanje koje veliča pojedince osuđene za ratne zločine, uključujući i one odgovorne za genocid u Srebrenici.

Unatoč presudama međunarodnih sudova, službeni stav Beograda i vlasti Republike Srpske je negiranje genocida u Srebrenici tijekom mjeseca srpnja 1995. godine.

Međunarodni sud pravde u Haagu je 2007. godine događaje u Srebrenici službeno okvalificirao kao genocid, misleći na stravično ubojstvo preko 8.000 muškaraca i dječaka u srpnju 1995. godine, koji su bili pod zaštitom Ujedinjenih naroda.

Sud je izrekao kazne u ukupnom iznosu od gotovo 700 godina zatvora za više od 50 osoba osuđenih za ova kaznena djela.

Dana 23. srpnja 2021. Valentin Inzko, bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, učinkovito je iskoristio bonske ovlasti kako bi proveo izmjene i dopune Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine. Ovim izmjenama se zabranjuju i određuju kazne za negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Unatoč brojnim kaznenim prijavama, već gotovo tri godine nije potvrđena optužnica.

Ads